WESTDORP /i)n weliswaar ook als industrie te karakteriseren, maar liggen een beetje buiten het aandachtsgebied van deze wandeling). De familie K. van der Wijk heeft er thans vakantieverblijf 'De soete inval' in beheer. De (voormalige) boerderijen Voert 8 en 6, bekend als de boerderijen van respectievelijk de families Bakker en De Koning, hadden vroeger een groot deel van al het land tussen Buerweg en Wiertdijkjc in gebruik. Hiervan is weinig meer over. Successievelijk is alles bebouwd. Het pand Voert 6 is recentelijk totaal gerenoveerd met behoud van enkele muren en het oude ierkant'. Ook het huis aan de overkant, Voert 3, oorspronkelijk een kleine stolpboerderij, is onlangs geheel nieuw opgebouwd. 1 Iet woonhuis Voert 1 is van oorsprong een landarbeidershuisje. Tot circa 1940 woonden hier de voorouders van de familie Bakker van Voert 8. We bereiken nu het einde van de Westdorper Veersloot bij het Sluisje. De waterstand in de grachten rond het Oude Hof is hoger dan in de Veersloot. Onder het bruggetje bevindt zich een keerschut. In het verleden werden de grachten rond het Oude I lof geheel gevoed met kwelwater. Tegenwoordig wordt water ingepompt vanuit de Veersloot. Naast het huis genaamd Westdorp bevond zich vroeger een kleine steiger. Hier konden bootjes aanleggen, die vanuit het polderland producten aanvoerden. Hier werden o.a. melkbussen gelost en over het bruggetje ter zijde van de Mosselenbuurt, van ouds de Melkbrug, verder getransporteerd. Het huis Westdorp, in 1912 gebouwd als tweede huis voor de familie Schierbeek, is enige tijd bewoond geweest door het echtpaar Annie en Jan Romein. In de Tweede Wereldoorlog was in het huis enige tijd een bordeel voor Duitse officieren gehuisvest. Uiteraard had de Het weitje achter Nachtegalenlaant|e 11, circa 1910 (nummer 13 bestond nog niet). Rechts voorgrond: Truda Beeldman met voor zich zittend Jacobus Beeldman. Links voorgrond Maartje Beeldman, die later zou trouwen met Frankfort. (Foto: collectie mevrouw E.C. Elling-Straatsburg). Nachtegalenlaantje 9; vroeger vóór nr. 9 en achter nr 11. (Foto: Trees Staarink-Bruinsma).

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 19