Detail uit de Topografische kaart van Nederland, blad 19A, Bergen. Het huis werd indertijd De Bloeiende Bongerd gedoopt. De bongerd is er niet meer. Uit een brief met herinneringen (1996) van Mab van Blaaderen, dochter van de schilder, citeren wij over dit perceel het volgende: Op nummer 9 stond het kleine huisje van Trijntje Bakker. Als je haar buiten zagmet haar leuke kanten mutsje, dan riep ze je om te komen en of je een balletje wilde. Dan kwam ze met haar trommeltje naar buiten: ulevellen, rood, geel en groen, geloof ik. Soms mocht je binnen komen om haar duifjes te zien, die aan de muur hingen in een piepklein kooitje, arme dingen. Er stonden kopjes op een blad, een mooie grote suikerpot en een vaasje met veldbloemen. Het mooiste wat ze had was een miniatuur Zwitsers chalet, van mooi hout gemaakt, net echt en het was eigenlijk een speeldoosje. Ze wond het op voor je en dan stond je te luisteren naar dat aardige muziekje. Toen ze eindelijk stierf, werd het huisje afgebroken. Het rieten dak was heel oud ge worden. Vervolgens komen we bij de nummers 11, 13 en 15. Hier was tot de jaren zeventig het bedrijf van Wout Akerboom Sr., vee- en kippenhouder, paardrij-instructeur, oliehandelaar, etc. Het door de familie Akerboom bewoonde, omstreeks 1750 gebouwde, boerderijtje (nr. 15) staat op de monumentenlijst. In 1934 werd hier een zomerkamp gehouden georganiseerd door 'Prokifo' (Proletarisch kinderfonds) uit Amsterdam. De ervaringen hiermee waren zo slecht dat door de toenmalige gemeente Bergen een kampeerverbod werd ingesteld, dat voor ons dorp nog steeds van kracht is! We vervolgen onze weg en zien op nummer 19 het huis De Vlerken, in 1921 ontworpen en ingericht door architect P.L. Kramer en gebouwd voor Charlcy Toorop. Later werd het huis door Gerrit Rietveld opnieuw ingericht. Het huis is nog steeds in bezit van de nazaten van Charley: de familie Fernhout. Op nummer 21 nog een ontwerp van architect Streefkerk in 1921 gebouwd voor kunstschilder Gerrit van Blaaderen. Het pand is in later jaren o.a. ook bewoond geweest door kunstschilder Jaap Sax. Op Buerweg 20 vinden wc een moderner huis, ontworpen door architect Jan Rietveld. Buerweg 25 werd gebouwd voor de familie Blaauw; ontwerp architect Elders, die meer dan 60 wonin gen en gebouwen in Bergen heeft ontworpen. De heer Blaauw was directeur van de Alkmaarse cadettenschool (thans onderdeel van het Medisch Centrum Alkmaar); zijn vrouw, Henriëtte Blaauw, bekend schrijfster van kinderboeken. Lopen we de Jan Tooropweg in dan zien wc op nummer 4 het huis waar kunstschilder Foeke Kamstra enige tijd heeft gewoond, alsook architect Hooning, schoonzoon van Kasper Niehaus. We gaan verder op de Buerweg. Ook de Vincent van Goghweg doen we even aan: op nummer 3 staat het huis waar kunstschilder Kees den Tex vele jaren heeft gewoond. Het huis Vincent van Goghweg 2, op de hoek van de Buerweg, werd oor spronkelijk ontworpen door J.H. Roggeveen in opdracht van de heer en mevrouw Visser-Ven, beiden stimulerende krachten ach ter het Volkshogeschoolwcrk. Weer terug op de Buerweg komen we op nummer 38 bij de uit het eind van de 19' eeuw stammende boswachterswoning, nu bewoond door de familie Groen. Het huis, gebouwd in opdracht van de familie Van Rcenen, werd bewoond door jachtopziener Hendrik Bakhuis en in later jaren door tuinder-bollenkweker Jan Haitsma. Hij verbouwde zijn producten op het land tussen de Buerweg en het Wiertdijkje, waar we nu de villa's Buerweg 41 en 43 en Wiertdijkje 18 t/m 28 aantreffen. Een enorme lap grond om te bewerken! Het huis staat op de provinciale monumentenlijst, zodat het tot in lengte van jaren behouden zal blijven. Erachter is enkele jaren geleden een grote villa gebouwd, mooi verscholen achter de bewaard gebleven uitloper van de duinen. Tegenover het boswachtershuisje is enkele jaren geleden op Buerweg 39 een nieuw pand verrezen, ontworpen door architect Soeters. Het pand trekt veel liefhebbers van moderne architectuur en mag als zeer bijzonder worden gekenschetst. In het verleden lag hier het j weiland van boer Meijer. De bloementuin van Bertha Bruin, Buerweg 7 omstreeks 1935. (Foto: Ruth Eriks-Schuil).

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 16