Het begin van de 20l eeuw Tot eind jaren veertig was van de nu bestaande wegen in Westdorp alleen de Mosselenbuurt een verharde weg; de Buerwcg was een zandweg met aan de zuidkant een schelpenpad, van de weg afgescheiden door paaltjes. De Jan Tooropweg en Vincent van Goghweg waren eveneens nauwelijks van verharding voor zien. Naast laatstgenoemde weg liep nog een voet-/fietspaadje. Het Wiertdijkje is tot vandaag de dag grotendeels voorzien van een halfverharding. Zoals wc zagen is veel van de historie in de huidige tijd nog terug te vinden, al is ook veel verloren gegaan. Tot in de jaren zestig van de vorige eeuw waren nog stukken land in agrarisch gebruik, zoals de tuinderij van Frankfort aan het Nachtegalenlaantje, de boomgaard van Bertha Bruin (Buerwcg 7), het boerenbedrijf annex manege en olieverkoop van Akerboom (Buerwcg 15), de weilanden van Bakker en De Koning tussen Buerweg en Wiertdijkje en de tuinderij van Haitsma verderop tussen Buerweg en Wiertdijkje. Het is bijna allemaal weg en inge nomen door villabouw. Voormalige boerenwoningen vinden we nog terug aan de Mosselenbuurt (nummer 6), het Nachtegalenlaantje nummers 7 (voormalige kapberg), 9/11 en achter nummer 10, het zoge naamde huisje van Sijmen Pot. Ook aan de Buerweg vinden wc oude bebouwing: nummer 7 een nauwelijks meer herkenbare voormalige boerderij, nummer 15 uit circa 1750 en Buerweg 38 (eind 19' eeuw). Aan de Voert treffen wc de boerderijen van De Koning en Bakker op de nummers 6 en 8. En niet te vergeten de boerderij Het Sluisje aan de Sluislaan. Tenslotte vinden we in het weiland op Wiertdijkje 5 de boerderij van Jan Zwakman, da terend uit de 18' eeuw. Aan het begin van de 20' eeuw werd Westdorp 'ontdekt' door Bergense kunstenaars, zowel schilders als schrijvers. Anderzijds had Westdorp ook een klein industrietje: achter het huis Voert 10, ooit een winkeltje aan de Veersloot, bevond zich de puddingpoederfabriek van de heer Kleene. Een groot deel van de buurschap Westdorp was vóór de ver koop aan particulieren eigendom van de familie Van Reenen. Deze vestigde op deze terreinen, alsook in andere delen van Bergen, de zgn. Van Reenen servituten. Op grond daarvan mochten (o.a.) geen fabrieken of trafieken, geen bordeelen opge richt, gesticht of gehouden ti'orden (zie Bergense Kroniek mei 1995, blz. 18 c.v.). Deze servituten waren echter niet van toepas sing op dit erf en dus ook niet op deze industrie. Een wandeling langs de Buerweg, het Wiertdijkje, de Voert, de Mosselenbuurt en het Nachtegalenlaantje. We beginnen onze wandeling op de plaats waar in het verleden het 'hart' van Westdorp min of meer moet hebben gelegen: op de hoek Mosselcnbuurt-Bucrweg. Aan de oostkant vinden we het Oude Hof, aan de noordwest-, west- en zuidkant de buurschap Westdorp. Wc wandelen de Buerweg in. Als eerste bezienswaardigheid zien we rechts op nummer 4 het huis met atelier De Hulsten, in 1921 ontworpen door architect Streefkerk en gebouwd voor Leo Gestel. Hij heeft er niet lang gewoond, maar was de eerste kun stenaar die zich in Westdorp vestigde. Links zien we dan op nummer 7 de door architect Maarten Min verbouwde boerderij van voorheen Cor en Bertha Bruin. Zij verkocht er tot in de jaren zeventig eieren, fruit en vooral bloemen. Op nummer 9 vinden wc het huis dat in 1934 werd gebouwd voor de bekende Bergcnaar Bert Schuil, die hier vele decennia heeft gewoond. Het huis is oorspronkelijk ontworpen door architect Elte, maar in de jaren tachtig verbouwd en uitgebreid. De Buerweg (links) in 1936. De vrouwen lopen op het verharde schel penpad. (Foto auteur). Westkant van het boerderijtje Mosselenbuurt 6, vóór 1916. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH). De familie Akerboom omstreeks 1947. Vrnl: Wout Akerboom sr., Woutertje en zijn moeder. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH). De boeren woning van W. Akerboom, Buerweg 15, omstreeks 1947. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH).

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 15