Westdorp DE BUURT WAARIN WIJ WOONDEN PI ETER HOOGCARSPEL 5^2 Kaartje (detail), getekend door Frits David Zeiler, waarop de denkbeeldige situatie omstreeks 1250 wordt weergegeven. Eerst een stukje historie Westdorp is één van de vier oude buurschappen van Bergen. In het boek Hoog en Vrij van Frits David Zeiler vinden we op blad zijde 26 een kaartje waarop de schrijver de denkbeeldige situatie van omstreeks 1250 weergeeft. Westdorp is daarop duidelijk aan gegeven, aan het westelijk einde van de Westdorper Doodweg. Een deel van deze doodweg is heden ten dage terug te vinden als Hoflaan. Aan de zuidzijde wordt Westdorp tegen het water van de Bergermeer beschermd door het nog steeds aanwezige Wiertdijkje en een (niet meer bestaand) stukje Nesdijk. Ook de Buerweg vinden we terug op het kaartje, alsook het Westdorper Veer (nu het eerste deel van de sloot langs de Voert) en de Westdorper Veersloot. De Lange Veerweg komt overeen met de Mosselenbuurt en de Jan Willemlaan. Een belangrijke verandering in het leven van de toenmalige Westdorpers moet de drooglegging van de Bergermeer in 1565 geweest zijn. Tussen de Ringvaart om de Bergermeer en het Wiertdijkje bleef een strook drassig land (oeverland) over dat eveneens werd bemalen. Westdorp werd toen en wordt nu nog aan de zuidzijde begrensd door de Damlanderpolder, waarvan het overtollig water door de molen aan de Meerweg op de ringvaart van de Bergermeer werd uitgeslagen. Tot op de huidige dag is de waterhuishouding in het gebied in principe ongewijzigd, zij het dat de Damlandermolen helaas niet meer maalvaardig is. Een elektrisch aangedreven vijzelgcmaaltje springt hier bij. Eveneens ingrijpende gebeurtenissen in het leven van de Westdorpers waren: In 1630 de bouw van Huis Rampenbosch, in de volksmond Slot Ramp aan het westelijk eind van het Wiertdijkje en twintig jaar later, rond 1650, de aanleg van Het Hof door de toenmalige heer van Bergen, Anthonis Studlcr van Zurck. Westdorp werd een dorp van 'heren', maar de Buerweg bleef van de 'buurt'. De aanleg van het Oude Hof doorbrak de Westdorper Doodweg; die functie werd overgenomen door de Nieuwe Doodweg, nu de Eeuwigelaan. Vermoedelijk moesten enkele Westdorpers wijken voor de aanleg van het Oude Hof. Anderzijds zal de aanleg ook de nodige nieuwe werkgelegenheid met zich hebben meegebracht. Waarschijnlijk was Westdorp in die ver-vervlogen tijden een verzameling van kleine huisjes bewoond door wat men later 'keuterboertjes' zou noemen. Op de kaart van Blaeu zien we op de geestgronden langs Mosselenbuurt, Buerweg en rond de Voert landjes met 'woonsteden', dan wel 'krochten'. Naast bos rond de Eeuwigelaan, bij het Slot Ramp en op het Oude Hof treffen wc open ruimte aan, vermoedelijk weiland en hakhoutbosjes. Aan de noordkant van de Buerweg vinden we enkele uitlopers van de duinen; locale stuifduinen die de boertjes in het verleden geplaagd zullen hebben. Tussen Buerweg/Nachtegalenlaantje en Eeuwigelaan is ten tijde van Studler van Zurck een sloot (Westdorper Beeck) aangelegd die via 'de koperen buis' kwel water aanvoerde naar de 'kop' van de Mosselenbuurt. Deze sloot is nog steeds waarneembaar.

Bergense kroniek | 2004 | | pagina 14