Zanegeest en Baakmeergeest tellen een aantal oude boerderijen zoals Hoeve Saenegheest, een van oorsprong 7 7" eeuwse dubbele stolp met vijzelberg. (Foto: Henk Min). gebleven en zelfs tot 1967 was de boerde rij van Kees van Wonderen (nu café Shooters) aan de Karei de Grootelaan nog agrarisch in bedrijf. Met het opkomend toerisme en de uitbreiding van het win kel- en horecabestand kregen alle boerde rijen in het centrum een andere functie. Maar vele boerderijen daarbuiten hebben inmiddels een andere bestemming gekre gen, zoals een garagebedrijf, manege, appartementencomplex of kunstenaars- atelier. Tachtig (stolp) boerderijen telt Bergen zo blijkt uit de inventarisatie die Henk Min voor de Historische Vereniging nu bijna heeft afgerond in het kader van het provinciale inventarisatie project. Uit deze gegevens komt nu al een beeld naar voren van het huidige gebruik van de boerderijen. 'Geboerd' met koeien op stal wordt er nog maar in één ervan (J. Bak, Groeneweg 36); wel worden der tien stolpen nog bewoond door agrariërs die hun bedrijf op of bij de huiskavel uit oefenen. Vijftien stolpen hebben een geheel andere functie - waarbij ook bewoning voorkomt - en de rest is in gebruik als woonstolp door burgers die buitenlui zijn geworden. De stolpen van Bergen Een eenzame stolp onder een zwerk vol westerstorm: een schilderij van Jan van Herwijnen. Of koeien in de mist met stolpen aan de duinrand als decor: Jaap Min op zijn best. Vooral met de Bergense School kregen schilders oog voor de grote bekoring van het boerenlandschap rond Bergen. Gestel, Wiegman, Van Blaaderen en zelfs Picasso die in 1905 een tijdje in Schoorldam verbleef: hij schil derde in zijn 'blauwe periode' drie boe rinnen met een stolp. Vrijwel alle boerderijen in Bergen zijn stolpen van het Noord-Hollandse 'Normaaltype', dat wil zeggen met het woongedeelte aan de voorzijde en de darsdeur (inrijdeur voor de hooiwagens) achter. Hier zijn overigens uitzonderin gen op: in de vroege veenverkaveling van de Oudburgerpolder bijvoorbeeld waar het hooitransport over de dijk ging, heeft de boerderij behalve het woongedeelte ook de darsdeur aan de voorzijde. Ook een zestal andere boerderijen in Bergen heeft de darsdeur aan de wegkant en ze lijken daarmee wat de voorgevel betreft op de stolpen in West-Friesland. De indeling is echter anders want de voor deur van de Bergense boerderij kwam recht-streeks uit in de stal en bij de West- Friezen is de stal achterin gesitueerd. Typerend voor Bergen en de rest van de duinstreek is het overstekend riet over de gevels en het ontbreken van dakgoten daarbij, zoals we nu nog zien bij de stolp Meerweg 2 en boerderij 't Sluisje. Brandts Buys, de auteur van het bijna vijf kilo zware standaardwerk over boerderijen in Noord-Holland, verklaart dit vanwege de beschikbaarheid van goed grondwater. Voor wateropvang werd namelijk het dak gebruikt; een pannendak is daar sowieso geschikt voor, maar ook bij rieten daken zie je normaal gesproken aan de onderzij de twee a drie rijen dakpannen. Zoals hier al vermeld zijn de Bergense boerderijen niet echt uitbundig van uiterlijk. Maar zeven stolpen hebben dakspiegels en de ronde schoorsteen komt maar drie keer voor: Natteweg 13, Meerweg 2 en Bree- laan 73, die merkwaardigerwijze aan de achterkant zit (en het was nou net de bedoeling dat je die, als teken van wel stand, van de weg af kon zien). Schoorl, toch ook niet een echt 'rijk' boerendorp, telt meer van deze sierlijke ronde schoor stenen, namelijk acht. Opvallend is verder het relatief grote aantal stolpen met witte De boerderijen aan de Kanaaldijk in Bergen worden alle afgebroken voor de aanleg van de paral lelweg van de N 9. Enkele ervan worden waarschijnlijk her bouwd achter de oorspronkelijke plaats. (Foto van de auteur). 39

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 9