Historische Vereniging Bergen actief Een terugblik op het ontstaan ISTORISCHE VERENIGING BERGEN NH Bert Veer stelt nog eens nadrukkelijk dat de vereniging zich niet met de Bergense politiek wil bemoeien, geen waakhondfunctie ambieert; dit om geen conflicten binnen de vereniging te halen. 'We wilden ook geen collectiebeleid voe ren, dit vonden we meer een taak voor reeds bestaande instellingen, zoals gemeentemuseum Het Sterkenhuis en het Regionaal Archief, vult Ben Min aan. 'Op die 17' februari hebben wij het besluit genomen om onder eigen vlag ver der te gaan, dus los van het museum' zegt Bert. 'We hebben toen ook voor een ver- enigingsvorm gekozen, opdat de leden invloed op het reilen en zeilen van de ver eniging zouden hebbendit zou bij een H.V.B. er voor iedereen die geïnteresseerd is in de geschiedenis van Bergen in Kennemerland. sifi nieuwe vereniging, die Historische Vereniging Bergen NH ging heten, vond plaats op 24 augustus 1993 in het depot van Het Sterkenhuis. Omringd door his torisch erfgoed waren daar aanwezig: Leo Noordegraaf, Ron Wessels, Pietertje Borggreve, Henk Min en Bert Veer. Allen waren al jaren bezig met de Bergense his torie, hetzij privé of uit hoofde van hun functie; een bevlogen groep mensen. De nieuwe vereniging ging meteen enthousiast van start. Hoewel er nog geen cent in kas was liet men een mooie affiche en brochure drukken. Alle Bergenaren werden op dinsdag 5 oktober 1993 door de vereniging uitgenodigd. Gelukkig had men, via de museumcommissie, bij het uitgestald lagen; hier kon men zich ook als lid opgeven, wat direct massaal gebeurde. 'Op deze avond hadden zich al honderd leden aangemeld', zegt Piet Mooij enthousiast, 'maar ik was het eerste lid' en om dat te bewijzen heeft hij de be wuste kwitantie meegenomen. Ambitieus als men was werd geprobeerd de prille leden enthousiast te maken voor allerlei werkgroepen, maar daarvoor was nog weinig animo. Bert Veer memoreert dat er meteen al leden waren die met een aan- meldingslijst langs de huizen gingen. Zo kwitantie ontvangon van lianüiokcnliig oLU .tioocf Sf LO -fu> ü- *ï-Gj föi2^e-v\ Mf/ -til? 3 BERGEN De ledenwerfactie voor de kortgeleden opgerichte Histo rische Vereniging Bergen is in volle gang. Met folders en affiches wordt de Bergense bevolking attent gemaakt op het bestaan en de diverse activi teiten van dit nieuwste onderdeel van het plaatselijke verenigingsleven. Dat de rijke geschiedenis van de heerlijk heid de eerste plaats inneemt in de doelstellingen, spreekt voor zichzelf! Al lange tijd leefde er bij de mu seumcommissie van Elet Sterkenhuis en ook daarbuiten, de wens om tot een eigen zelfstandige vereniging op his torisch gebied te komen. Verschei dene buurgemeenten bezitten zo'n or ganisatie al langer en eindelijk bleef Bergen een beetje achter. Daartegen over stond dat hier een deel van het historiewerk opgepakt werd door Bergens Museum en dat al sinds 903! Iedereen toont zich verheugd over de oprichting van de HVB en eigenlijk willen enorm veel mensen hiervan lid worden. Die mogelijkheid wordt nu geboden. Zie voor de adressen e.d hieronder. Het hoogtepunt in de ledenwerving is de eerste, gratis bijeenkomst van de jonge vereniging op dinsdag 5 oktober in de grote zaal van de Rustende Ja ger. Daar zullen o.a. vertoond worden een Bellofilm, alsmede een stuk Poly goonjournaal met beelden van Bergen uit de periode 1925-1977. Ook daar kan men zich opgeven. Dit wordt een super-Bergense avond. De. nieuwe vereniging wil absoluut geen luisterclub worden; er moet ook actief door de leden worden meege daan. Daartoe zijn enkele werkgroe pen in het leven geroepen, zoals de werkgroep Bergen aan Zee (m.m.v. Herman Roos), oude foto's van Ber gen (m.m.v. Piet Mooy), Bergen 1940- '45 (m.m.v. Eldert Groenewoud), his torisch kadaster (m.m.v. Henk Min) en redactie van het periodiek (m.m.v. Bert Veer). Allemaal razend interes sant dus! Men kan HVB-lid worden door ƒ20.- (minimum) contributie over te maken naar de HVB, Haya van Someren- straat 36, 1862 DB Bergen, onder ver melding van „lidmaatschap IIVB", giro nr. 766279; Rabobank nr. 146994450. Opgave voor de werkgroepen kan schriftelijk geschieden bij het 1IVB- secretariaat Dirk Klompweg 36, 1861 ND Bergen. We houden u van de ont wikkelingen op dc hoogte. Het be stuur kan alle informatie geven. Voor zitter Leo Noordegraaf, tel. 97559, se cretaris Ron W'essels, tel. 13120 en penningmeester Pietertje Borggreve, tel. 97895. Er liggen folders bij o.a. de Duinstreek, de bibliotheek en in het gemeentehuis. stichting niet het geval geweest zijn'. Er werd een 'werkgroep tot oprich ting' samengesteld, die op 13 mei in 't Oude Raethuys bijeenkwam. Daarna stapten Bert Veer, Ron Wessels en Ben Min, na grondige bestudering van de sta tuten van andere historische verenigingen, naar notaris mr. F.J. Brons op de Bree- laan, die op 15 juni 1993 belangeloos de oprichtingsakte verleed. In deze akte is de samenstelling van het bestuur als volgt vermeld: Voorzitter: Leendert Noorde graaf; secretaris: Ronald Wessels; pen ningmeester: Pietertje Kuiken; bestuursle den zonder specifieke functie: Albertus Veer en Hendrikus Johanncs Min. De eerste officiële vergadering van de M.A.D. van Rcenen-Völterfonds een ren teloze lening van 400, - kunnen afslui ten. Dit fonds steunt instellingen die de plaatselijke geschiedenis onder de aan dacht van de bevolking wil brengen. De belangstelling voor deze avond in 'De Rus' was overweldigend en de 'grote' zaal bleek veel te klein, waardoor velen teleurgesteld naar huis terugkeerden. Het programma van die avond was erg aan trekkelijk: het kersverse bestuur kwam met een enthousiaste toekomstvisie, waar na de beroemde 'Bello'-film en het Polygoon bioscoopjournaal met beelden van Bergen uit de periode 1925 - 1977 werden gedraaid. Tevens waren er allerlei kraampjes, waar oude foto's van Bergen herinnert hij zich dat de heer D. Broers heel wat nieuwe leden geworven heeft. 'We hadden de tijd mee' stelt Piet Mooij vast, 'vlak na de oorlog is er ook eens een poging gedaan een historische vereniging op te richten, maar zonder succes'. 'Ja', zegt Ben Min, 'weet je dat de HVB één van de jongste historische verenigingen uit de omgeving is, maar met de meeste leden? We hebben er al meer dan 1400; de Bergenaar is betrokken bij zijn dorp'! Bedankt heren initiatiefnemers en met jul lie alle vrijwilligers die zich steeds weer voor onze vereniging inzetten. 36

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 6