m Een terugblik op het ontstaan Tien jaar Historische Vereniging Bergen NH Marijke Kirpensteijn Trees Staarink-Bruinsma De initiatiefnemers na tien jaar. Vlnr, zittend: Piet Mooij en Ron Wessels; staand: Bert Veer en Ben Min. IFoto: Trees Staarink- Bruinsma). at de Historische Vereniging Bergen NH al tien jaar bestaat, zal u inmiddels niet zijn ontgaan. Het leek de redactie van de Bergense Kroniek een goede gelegen heid om de initiatiefnemers van onze bij zonder succesvolle vereniging eens in het zonnetje te zetten. Op een door de redac tie van de Kroniek georganiseerde reünie kwamen de vier heren samen; er werden herinneringen opgehaald en natuurlijk ging men op de foto. Gelukkig staat Ben Min er nu ook bij, want op de foto van 1 oktober 1993 in de Alkmaarsche Courant ontbrak hij helaas. Samen met Bert Veer nam hij, tijdens een commissievergadering van museum Het Sterkcnhuis, het initia tief tot het oprichten van een historische vereniging in Bergen. Al snel waren Piet Mooij en Ron Wessels ook van de partij, zij waren tenslotte al jaren bezig met het vastleggen van de rijke historie van ons dorp. 'In tegenstelling tot vele andere gemeenten was er in Bergen geen histori sche vereniging, maar wél een museum (oudheidkamer)'zegt Bert Veer. 'Onder de Bergenaren was veel belangstelling voor de geschiedenis van het dorp, waar mensen individueel mee bezig waren' 'Het materiaal was er dus wel, maar ver snipperd bij verschillende groeperingen; er was geen enkele samenhang' merkt Ron Wessels op. De eerste bijeenkomst met een aantal geïnteresseerden vond plaats op 17 febru ari 1993 in Het Wapen van Bergen. Dit samenzijn werd gesponsord door de museumcommissie van Het Sterkcnhuis, die de zaalhuur en de verteringen voor haar rekening nam als symbolische 'bruidsschat'. Ron en Bert maakten daar na de ontwerp-statuten ten behoeve van de vereniging in oprichting, waarin, bij een eventuele liquidatie van de vereni ging, de baten ten goede zouden komen aan Het Sterkcnhuis. In deze statuten waren de doelstellingen van de op te rich ten historische vereniging als volgt omschreven: 1) het stimuleren van belangstelling voor de geschiedenis heemkunde van Bergen; 2) historische gegevens van de gemeente Bergen zoveel mogelijk bewaren. De Vereniging tracht dit doel o.m. te bereiken door: - het verzamelen van gegevens en het verspreiden van meerdere kennis met betrekking tot de geschiedenis van Bergen; - het organiseren van excursies en bijeen komsten; - het uitgeven van een periodiek en ande re publicaties en - het samenwerken met andere instellin gen op enig gebied van cultuur en histo rie. Dit jaar is het tien jaar geleden dat onze historische vereniging werd opgericht. Zoals bekend verzamelt de Bergense Kroniek historische feiten en wetens waardigheden om die te kun nen publiceren. Daarin mag vanzelfsprekend de 'eigen' geschiedenis niet ontbreken. Jubilea zijn de geëigende momenten voor een terugblik op die geschiedenis. Daarom is dit een goede aanleiding om de initiatiefnemers aan het woord te laten over het allereerste begin, een periode die maar al te vaak onbeschreven blijft. 35

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 5