Van de voorzitter Van de redactie Met dit novembernummer maken we de tiende jaargang vol. Een heuglijk feit, waar mee tevens het bewijs is geleverd dat Bergen een rijke geschiedenis kent waar genoeg over is te schrijven. Met uw mede werking hopen wij nog heel wat jaargangen over de Bergense historie te kunnen uitbren gen. Om de Bergense Kroniek als naslag werk te kunnen gebruiken wordt u in dit nummer een inhoudsopgave aangeboden die alle jaargangen omvat. Over ons jubileum is al het nodige gezegd en geschreven. Toch bevat deze aflevering een interview met de werkers van het eerste uur, omdat juist de gebeurtenissen in die eerste periode niet zijn geboekstaafd. De redactie vond het van belang om grepen uit die vroegste geschiedenis van onze vereni ging in dit nummer op te nemen. Overigens kent ons dorp nog een jubilaris met een veel hogere leeftijd. Gemeente museum Het Sterkenhuis herdenkt dit jaar dat met de opening van het nieuwe gemeen tehuis op 22 december 1903 een 'oud Berger kamer' werd ingericht. In de rubriek Museumnieuws vindt u daarvan een uitge breide beschrijving. Een andere bijzonderheid is het gegeven dat dit jaar werd uitgeroepen tot het 'Jaar van de boerderij'. Bergen kent heel wat boerde rijen, dus wie kan daar beter over schrijven dan de secretaris van de Boerderijenstich ting, plaatsgenoot Mart Groentjes. Zijn bij drage vindt u in dit nummer. We zijn verheugd u te kunnen berichten dat de redactie met twee leden is uitgebreid. In de eerste plaats is dat mevrouw Ineke Vlaskamp, die het klappen van de zweep kent door haar journalistieke ervaring, opge daan bij De Duinstreek. Gevoegd bij haar his torische belangstelling voor Bergen, bete kent haar deelname aan het redactieteam een waardevolle inbreng. In de tweede plaats betreft dit de heer Job Hardeman, voor onze vereniging een zeer bekend figuur die daarom geen verdere introductie behoeft. Zijn taak is om de werkgroep Histon (historisch onderzoek) te stimuleren in haar werk en het contact tussen Histon en de redactie te onderhouden. Tenslotte maakt de redactie u attent op een verandering die met de 11' jaargang zal wor den ingevoerd. In deze Bergense Kroniek vindt u voor de laatste maal een bijdrage onder de titel 'Bergens Nieuws 100 jaar gele den'. Het lijkt de redactie een goede gedach te om na tien jaar op een andere manier his torisch bronnenmateriaal aan te boren. In maart j.l. nam Job Hardeman, onze eminente voorzitter, afscheid van het bestuur. Naast zijn bijzondere allround verdiensten schreef hij gedurende tien jaar negentien voor woorden in de reguliere kronieken. Nu is ondergetekende aan de beurt om zich in deze kroniek met het 'van de voorzitter' tot de leden te richten. Vrij kort na de presentatie van het zeer aparte themanummer over De Rustende Jager heeft het redactieteam deze kroniek alweer voorzien van een diversiteit aan wetenswaar digheden. Dat is een welgemeend compliment waard want wat hebben deze werkgroep, vormgever en technici dit jaar bijzonder veel werk verricht. Deze kroniek is voor een deel afgestemd op het tienjarig jubileum van de Historische Vereniging Bergen. 2003 Is een voibeiaden jaar voor wat betreft organisatiewerk en het samenstellen en uitbrengen van publicaties. Daarom deze jubileumkroniek en de bijzon dere evenementen, zoals de jubileumtentoonstelling op zaterdag 8 november in Het Witte Kerkje. Dan onze lustrumviering op de avond van 14 november!! Daarvoor gaan we naar De Blinkerd in Schoort. Het zal ongetwijfeld een Bergens samenzijn worden met een geva rieerd programma, met onder meer de huldiging van Job Hardeman. Alle leden hebben inmiddels de uitnodiging, het programma en verdere informatie ontvangen. Tijdens de jubileumavond zullen wij het boek Straatnamen in Bergen door de eeuwen heen, voorzien van een met grote zorg en precisie samengestelde tekst met veel beeldmateriaal, presen teren. Hulde alvast aan de werkgroep voor de geweldige inzet! En als er gesproken wordt over werkgroepen mag worden gezegd hoe goed de sfeer is in al de werkgroepen. Ook een woord van erkentelijkheid voor het gastvrije Parkhotel, waar vergaderd wordt en de werkgroep drukwerkverspreiding het voorbereidend werk kan doen. Het kantoor De Duinstreek is de HVB steeds zeer terwille en de persartikelen van Henk Jellema zijn een grote steun voor onze vereniging. Doordacht bestuursbeleid, een goede organisatie, samenwerking en begrip zijn de pijlers waarop de HVB is gegroeid en zonder de steun van de nu ruim 1400 leden zouden onze activiteiten niet mogelijk zijn. Ik wens u veel plezier en genoegen met deze aflevering van de Bergense Kroniek en met de komende verenigingsfestiviteiten. Jaap Kroon 34

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 4