Interview met Gar Woudstra-Leering A. Roland Holst opent de Tortilla-bar aan de Breelaan, 1964. Op de achtergrond de muur schilderingen van een aantal Bergense schilders. Links: mevrouw G. Woudstra. Woudstra verder. 'Nadat het grind op het terras ver vangen werd door tegels kwam er om het hotel een muurtje in plaats van het hek. Het hotel was toen nog 's winters geslo ten. Er werd tevens een brandtrap aange bracht. Op de vergunning voor de overkap ping van het terras heb ik negen jaar moeten wachten. Artikel 19 staat nog in mijn hoofd gegrift'. (Artikel 19 van de wet Ruimtelijke Ordening heeft betrek king op de vrijstelling van de bepalingen van het geldend bestemmingsplan voor het kunnen verlenen van de bouwvergun ning.) 'In 1986 werd de nieuwe vleugel aan de kant van de Stationsstraat aange bouwd. Hotelsterren 'Mede door de verbouwingen werden de sterren aan het hotel verleend. De 1' ster kregen we vanwege het aan tal kamers met koud en warm water. De 2' ster aangezien we meer kamers met douche (6) en douches op de overloop hadden en nog twee extra toiletten. p)ne sterren werden ons toegekend nadat bijna alle kamers douche en toilet hadden. Qmc{at de nieuwbouw voorzien was van een lift en brandtrap en de intercom 's nachts als nachtportier fungeerde, kre gen we de felbegeerde vier sterren. De horecabond komt vaak onver wachts controleren. Sinds de brand in Volendam is de controle op de brandver- gunningen aangeschopthier sta ik volle dig achter. Ook zijn er herhaaldelijk 58 'legionella-controles'De laatste jaren zijn er veel voorschriften bijgekomen; we heb ben een groot archief met vergunningen en wetten. Er is een groot verschil tussen de hotelreserveringen van vroeger en nu; men reserveerde vroeger voor een langere periode en een lange tijd van tevoren: nu wordt er op het laatste moment gebeld voor een kort verblijf. Nederlands Studenten Orkest Vanaf 1962 nam het Nederlands Studenten Orkest (NSO) gedurende vijf en dertig jaar in de maand januari zijn intrek in het Parkhotel. 'Ongeveer negentig studenten huisvestten we. Al het meubilair uit de kamers werd dan op de gang gezet. Er sliepen veel op een kamer, we hadden echter wel op de slaapkamerdeuren een mannetje of een vrouwtje geplakt: 's nachts om één uur moest het stil zijn, wat niet altijd lukte. Ik heb zeven dirigenten meegemaakt. Het was een vreselijk leuke tijd. 's Avonds werden er veel sketches opgevoerdhet was net één grote familie waarvan ik de moeder was. Ze noemden mij dan ook Moeke Woudstra. Ik was in die tijd twee keer blij: als ze kwamen en als ze vertrok ken. Sinds vier jaar repeteren ze in het zuiden van het land. De studenten heb ben mij tot eremoeder van het orkest benoemd; ik krijg nog altijd een uitnodi ging voor de concerten, waarvan ik dank baar gebruik maak. Nare gebeurtenissen 'In 1973 ben ik bestolen door zeven zigeunerinnen; een geldkistje met vijfdui zend gulden hadden ze uit het hotel mee genomen. Ze kwamen binnen en vroegen of ze even naar het toilet mochten. Ik had een geldkistje, gevuld met loonzakjes voor het personeel, geld voor de bank en leve ranciers bij me op tafel staan; nadat ze mij afgeleid hadden pikten ze de inhoud uit het kistje en waren er snel mee verdwe nen. Ik was er ondersteboven van; mijn familie en vrienden hebben toen een inza meling gehouden om de schade wat te verzachten. Lief van ze allemaal! In 1975 hadden zeven krakers bestaande uit twee gezinnen) het pand naast ons aan de Breelaan (waar nu het Griekse restaurant inzitgekraakt. Nadat ze weggestuurd waren kon ik het niet aanzien dat ze op straat stonden en bood hen onderdak aan. Ze mochten van de gemeente in het Parkhotel slapen. Het hoofd van de maatschappelijke dienst had toegezegd dat de gemeente mij een ver goeding zou betalen. De gemeente krab belde echter terugdit haalde destijds de krant. Gelukkig kreeg ik nadat ze een week in het hotel hadden geslapen toch mijn geld. 'Terugkijkend op mijn leven vind ik het jammer dat ik nooit tijd gehad heb voor sociaal werk: mijn taak was vier kinderen opvoeden en verzorgen. Weet je, af en toe begrijp ik nog niet dat ik na zo'n druk leven nog gezond ben en goed kan den ken. Daar ben ik erg dankbaar voor. Ik probeer elke dag even naar de Herten kamp te lopen om in beweging te blijven. Ik heb nu wat meer vrije tijd omdat mijn zoon Leo en Peter Glashouwer in de directie zitten en kan daardoor meer van mijn zeven kleinkinderen genieten. Teruglopend van haar appartement naar het restaurant komen we door de hotelin gang aan de Stationsstraat. In de toe gangshal is een gedenksteen gemetseld met de tekst: GEBOUWD MET DE INSPIRATIE EN VOLHARDING VAN MEVROUW G.C. WOUDSTRA-LEERING MEI 1986 'Kijk' zegt mevrouw Woudstra: 'Dit is een inspiratiebron voor mijn kinderen'.

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 28