Oude straten op oude kaarten van Bergen aan Zee Fazantenlaan, de rondom het Parnassiapark doorgetrokken Parkweg, Transvaal, de Baan van Ravenhorst, de Bakhuisduintjes, het Dal van Haasbroek en de van tracé gewijzigde Witteweg aan gelegd. Over deze namen werd eerder gepubliceerd in de Bergense Kroniek, november 1999; daarom worden ze hier verder buiten beschouwing gelaten. Er dreigde echter nog meer te veran deren. Op basis van een vooroorlogs plan van de BEM werd in 1973 ten gemeente huize een plankaart gemaakt in het kader van de ontwikkeling van het bestem mingsplan Bergen aan Zee. Het voorstel - dat al halverwege de jaren zestig werd ontwikkeld - omvatte de aanleg van stra ten en ontsluiting van bouwkavels aan de zuidzijde van het dorp, in de wandelgang de 'zuidlob' genoemd. In de zuidwest hoek van het dorp werd een lus geprojec teerd: Lakemansvlak. De naam betreft een afgeleide persoonsnaam. Westelijk van de Woudweg werd een eveneens lusvormige straat geprojecteerd: Takkenberg. Wellicht is de naam afgeleid van een bescherming tegen verstuiving door mid del van takken, een destijds veel gebruikte methode. In oostelijke richting, dus ten zuiden van dc huidige Parkweg door het langgerekte dal zou dc Meeuwenlekken worden aangelegd. Ter hoogte van het huidige Transvaal was een laatste west waarts gerichte lus, het Kaapduin, ge pland. Vernoemd naar een kaap of baken. De Meeuwenlekken zou aansluiten aan de Zeeweg tegenover de Elzenlaan. Acties ten gunste van natuur- en landschapsbe scherming verhinderde deze grootschalige duinontginning. Deze natuurweten schappelijk en landschappelijk waardevol le gronden, evenals de gronden in de 'noordlob', konden - zoals in een vorig hoofdstuk reeds vermeld - worden aange kocht door de provincie en werden toege voegd aan het Noord-EIollands Duinreservaat. Epiloog Het zal duidelijk zijn dat de bemoeienis van de familie Van Reenen en haar fami liebedrijf BEM met de naamgeving van straten in Bergen aan Zee zeer direct is geweest. Ook nadien lieten naamgevers zich door dezelfde bronnen inspireren: vooral familie, vrienden, bekenden en werknemers, naast de fysieke omgeving. Een wandeling door het Bergen aan Zee van nu is dan ook, voor wie daar oog en oor voor heeft, vooral een kennismaking met de 'kringen van weleer'. Geraadpleegde literatuur en bronnen Buizer, D.A.G. - Het Parnassiapark. In: H.Jellema (red.) - Bergen aan Zee, bad plaats sinds 1906. Scboorl, 1981. Buizer, Bert Frits David Zeiler - Oude namen en nieuwe straten aan zee. Bergense Kroniek, Themanummer 2: 'Bergen aan Zee 90 jaar'. Bergen, 1996. Buizer, Bert Frits David Zeiler (1999) - Namen noemen aan Zee. Over de achter grond van straatnamen in Bergen aan Zee. Bergense Kroniek, november 1999, blz. 37-39. Eeden, Frederik van - Dagboek 1878- 1923. Frederik van Eeden-Genootschap Tjeenk Willink-Noorduijn. Culemborg, z.j. Reenen-Völter M. van - De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld. Alkmaar, 1948. Fotografische herdruk 1974, Bergen. Roos, Herman - Vooroorlogse bouwvor men in Bergen aan Zee. Bergense Kroniek. Themanummer 2: 'Bergen aan Zee 90 jaar'. Bergen, 1996. Veer, Bert - Kroniek van Bergen aan Zee 1906-1946. In: H.Jellema (red.) - Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906. Schoorl, 1981. Zeiler, Frits David - Nollen, krochten, blinken. Duintoponiemen tussen Wijk aan Zee en Camperduin. Bloemendaal, 1995. Zeiler, Mr.F. - brief aan A.M. Schoonder- woerd, gemeente Bergen, betreffende straatnaamgeving te Bergen aan Zee, 1971. Regionaal Archief Alkmaar: diverse stuk ken die betrekking hebben op de straat naamgeving in Bergen aan Zee: 'Oud archief Bergen' en 'Statisch archief Bergen N.H.' i fl - tJXS 4E1 ,,J-> -.-z. 'Kg '?a Kaartnummer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 jaar 1907 1909 1909 1910 1919? 1922 1928 1934 1937 1940 straatnaam (Strand) Boulevard X X X X C.F. Zeilerboulevard Zeeboulevard X X Drulvesteynstraat X X X Van Eedenstraat X (X) X X X X X Elzenlaan X X X X X X X X X Van Hasseltstraat X X X X Jacob Kalffweg X X X Julianalaan X X X X X P.W. Jansenlaan X X X X X Kerkstraat X X Konijnenpad X X Meeuwenweg X Melis Stokeweg X X Michahellesstraat X X X Parkstraat X X X X X Patijnstraat X X X X X Paulinestraat X X X X X X Piet Heynweg X X X Pier Panderstraat X X X X X X X Rehbockstraat X X X X X Sterkenstraat X X Verspyckweg X X X X X X X Voütelaan X X Van der Wijckplein X X Witteweg X X X X Zeeweg X X X X X X Straten op kaarten in alfabetische en chronologische volgorde 50

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 20