Veranderd maar toch gebleven Veel straten die we nu als -weg kennen, heetten voor de Tweede Wereldoorlog meestal -straat: Van Hasseltstraat, Rehbockstraat, Pier Panderstraat Parkstraat en (Prinses) Julianastraat. Er zijn ook enkele straten die van naam ver anderd zijn. De kortste van deze groep is de Van Eedenstraatdie na WO II Paulineweg werd genoemd. In feite werd daarmee de bestaande Paulinestraat ver lengd met het oostelijke gedeelte tussen de huidige Parkweg en de Zeeweg. Het was de schrijver en psychiater Frederik van Eeden (1860-1932) die werd ver noemd. Hij bezocht de familie Van Reenen toen hij ongeveer 12 a 14 jaar was op het Hof te Bergen. Zo'n veertig jaar later - ongeveer in 1912 - wandelde hij met mevrouw Van Reenen door Bergen aan Zee. Van Eeden schrijft een ener gieke, werksante, intelligente Duitsche, die een nieuw dorpje schept, Bergen aan Zee Een mooi, interessant werk Bergen aan Zee. Verademing! In een klein, net huisje In het groote duin landschap. Veel licht, en die eigenaardige stilte der zeedorpen En van die enkele, fijne verwaaide vogelstemmetjes'. Het is niet bekend waarom de naam Van Eedenstraat werd gewijzigd in Paulinestraat. De huidige Julianalaan kende diverse voorgangers en was oorspronkelijk lan ger. Op een van de oudste kaarten (1909) heette deze laan de Melis Stokeweg, ver noemd naar de laat 13' eeuwse Hollandse historieschrijver. Op een jongere kaart wordt de Julianalaan vermeld, al strekte die zich uit tot en met wat nu bekend staat als Jacob Kalffweg en Van der Wijckplein. Zo sloten Julianalaan en Zeeweg dus in die tijd op elkaar aan. Deze situatie is in ieder geval vermeld op de kaart uit 1934. Negen jaar later veran derde dit: de waarnemend burgemeester deelt op 8 december 1943 de Bewaarder der Hypotheken en het Kadaster in Alkmaar mee, dat de straatnaam Julianalaan is gewijzigd in Dennenlaan. Deze verandering behoeft gezien in het toenmalig tijdsgewricht, geen nadere toe lichting. De Boulevardook op een enkele kaart wel Strand- of Zeeboulevard genoemd, veranderde op 2 januari 1946 van naam in C.F. Zeilerboulevard. Het geheel nieuwe parcours werd ontworpen door het stedebouwkundig bureau Wieger Bruin en Joh. H. Groenewegen, daar de oude Boulevard tijdens de oor logsjaren werd vernield en deels door duinafslag al door de zee was verzwolgen. De heer Christiaan Frederich Zeiler (1879 -1944) stichtte in 1907 café-restaurant Nassau (het latere hotel Nassau-Bergen). Hij werd vernoemd vanwege zijn grote verdienste voor de ontwikkeling van de badplaats. De noordelijkste 'weg' lag in het ver lengde van de Verspvckweg en verbond deze met de Boulevard. Dit pad - in zijn glorietijd hoogstens een meter breed van klinkers voorzien - heette in 1909 de Piet Heyn weglater de Druivesteijnstraat. In de volksmond heette dit pad 'Kloonie'- of Koloniepaadje: de tijdelijke bewoners van de koloniehuizen aan de Verspyckweg wandelden er over naar strand en zee. Pieter Heyn was de architect van het Zeehuis, tevens bouwkundig opzichter van het Burgerweeshuis te Amsterdam. Wie Druivesteijn was is onbekend. Na de Tweede Wereldoorlog werd deze straat opnieuw, maar dan verhard en naar het ontwerp voor het tracé door bureau Wieger Bruin, aangelegd en vormde het verlengde van de C.F. Zeilerboulevard Aan het einde gekomen van onze speurtocht naar de herkomst van namen van straten, wegen, paden en pleinen in Bergen aan Zee moeten we nog melding maken van het nog immer onverharde pad dat dwars door het noordelijke deel van het natuurreservaat Engelse Veld loopt. Het is de P.W. Janssenlaan, ver noemd naar de zoon van de eigenaar van het grote landhuis Russenduin, dat we nu kennen als Huize Glory, eertijds Bio- Vacantieoord. Janssen was afkomstig van het Oost-Friese waddeneiland Wanger- oogc, vestigde zich in Amsterdam als tabakshandelaar met plantages op Sumatra en steunde met zijn vergaarde fortuin talloze goede doelen. Wat veranderde er nog na de Tweede Wereldoorlog? Bovengenoemde straten bleven tot op de dag van vandaag bestaan. Er zijn wel wij zigingen ontstaan in het tracé van enkele straten, met name van de Pier Panderweg. Zoals vermeld werd een groot deel van de in het westen van de badplaats gelegen huizen en hotels door de Duitse bezetter vernietigd. In samenhang met een forse kustafslag werd er na WO II besloten de geschonden Boulevard oostwaarts opnieuw aan te leggen, in het noorden te verlengen tot aan de aansluiting Verspyckweg Julianalaan en in het zui den te verkorten, af te laten buigen en aan te laten sluiten aan de Jacob Kalffweg Van der Wijckplein. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat de meest westelijke gedeeltes van de Rehbockweg, Patijnweg en Pier Panderweg eenvoudig zijn ver dwenen. Van de laatste weg is substantieel méér verdwenen dan van de eerstgenoem de twee wegen. Een levendig beeld van deze vooroorlogse situatie wordt door Herman Roos geschetst in zijn artikel in de Bergense Kroniek (november 1998, blz. 27 e.v.). In de loop van de jaren '50, '60 en '90 zijn achtereenvolgens de Plan voor den aanleg van Bergen aan Zee', circa 1922. Detail uit de Wandelkaart van Bergen en Bergen aan Zee, 1909. 49

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 19