is deze straat getekend op de kaarten die de situatie van ca. 1911 - ca. 1922 weer geeft. Op een in 1927 genomen luchtfoto, gepubliceerd in de Bergense Kroniek (november 1999, blz. 40) is niets terug te vinden van een eventuele Michahelles- straat. De uit Hamburg afkomstige heer en mevrouw Michahelles arriveerden op 26 juni 1909 en logeerden in hotel Nassau-Bergen. Van de Duitse familie wordt beweerd dat deze tot de allereerste buitenlandse badgasten van Bergen aan Zee behoorde. Vanaf de Parkstraat leidde de smalle Sterkenstraat naar de theekocpel van de familie Sterken. De thcekoepel van archi tect Mauve is in 1909 gebouwd en op 7 november 1942 op last van de Duitse autoriteiten weer afgebroken. De koepel was gelegen tussen het huidige hotel Nassau-Bergen en de flat Julianaduin. De toegang tot de theekoepel verliep via het smalle paadje, particulier bezit dat berust te op een servituut van de heer Sterken. Vermoedelijk is in dezelfde tijd ook het paadje - meer laat de luchtfoto aan inter pretatie niet toe - er naartoe verdwenen. In de zeereep vond, ook op deze plaats, grootschalige bouw van bunkers enz. plaats. Jacob Sterken was koopman en woonde in Kinheim aan de Breelaan. Zijn naam is nu nog verbonden aan het gemeentelijk museum Het Sterkenhuis. In het Parnassiapark lag in het voch tige oost-zuidoostelijke gedeelte de onverharde Tbijsselaan. Deze werd ver noemd naar de natuurbeschermer en bio loog dr. Jac. P.Thijsse, die de familie Van Reenen al in 1912 bezocht en adviseerde over de inheemse plantengroei in het Parnassiapark. De Thijsselaan, die hele maal achter de huidige eendenvijver om liep, is door overwoekering verdwenen. Panorama van Bergen aan Zee. Vogelvluchtperspectief van H.P. Berlage, 1908. (Foto: Collectie T. Staarink-Bruinsma). Wandelkaart van Bergen aan Zee, gedateerd rechtsonder 1934. (ex coll. Van Reenen). (Kaart: collectie D.A.G. Buizer, Bergen aan Zee). Situatie van terreinen der N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee', 1940. duinspoor of looppad. De naam verwijst naar de nog steeds in de duinen voorko mende konijnen; ze waren destijds veel talrijker. Ze moeten in de loop van de 19° eeuw vanuit de duinen van Egmond en Wimmenum opnieuw zijn geïmmigreerd. In de 18'' eeuw waren de Berger duinen namelijk geheel 'gedepopuleerd', dat wil zeggen dat de konijnen door de mens waren uitgeroeid. De epidemische ziekten die de konijnenstand decimeerden, waren in ieder geval in ons land toen nog onbe kend. Voorts weten we dat mevrouw Van Reenen voor het BEM-personeel - veelal afkomstig uit Egmond aan Zee - met regelmaat konijnensoep kookte. Nooit aangelegd en dus ook nooit benoemd Dit zijn vele straten ten noorden van het huidige Bergen aan Zee. Op de kaarten uit 1922 en 1940 zijn de geplande wegen deels al ingetekend. De geprojecteerde wegen op de kaart van 1940 maakten deel uit van het ontwerp-uitbreidingsplan in noordelijke richting, zoals dat op 16 november 1937 door de raad werd goed gekeurd. Het plan werd in opdracht van de NV BEM ontworpen door architect Wieger Bruin uit Amsterdam. Ook in de zuidlob vinden we nooit gerealiseerde straten. Op de plankaart van 1970 staan Meeuwenlckken, Kaapduin, Takkenberg en Lakemansvlak aangegeven. In 1981 werd aan deze duingronden ten gevolge van een bestemmingsplanwijziging defini tief de functie 'natuur' toegekend om ver volgens door de provincie te worden aangekocht en toegevoegd aan het Noord-Hollands Duinreservaat. Eens aangelegd en nooit weergekeerd? De Micbabellesstraat verbond de Julianalaan met de Boulevard, althans zo 48 StRGtX A. JX J9

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 18