Tentoonstelling, Verloting en Concert BERGEN (N-H) Bergens Nieuws 100 jaar geleden „Nut en Genoegen", te BER.GJEKT. HARDDRAVERIJ Timmer- en Molenmakerszaak met alle daarbij in ruime mate behoorende Gereedschappen. is Volksbond? Nu in Bergen was men daar niet erg nieuwsgierig naar. Enkelen maar waren opgekomen om te hooren, wat spreker wilde. Na eerst met enkele trekken het verderfelijke van onmatig gebruik van alcohol aangetoond te hebben, kwam hij in de 2e helft van zijn voordracht tot doel en werking van Volksbond. Behalve volks koffiehuizen, kook- en huishoudscholen en veel meer, heeft de bond ook zijn Hoog-Hullen (=asyl voor dronkaards te Eelde), volgens spreker een parel aan de kroon van Volksbond. Met een opwek kend woord tot de aanwezigen hier een afdeeling te stichten of ten minste lid te worden, eindigde de heer Drijver. Naar gemeld wordt, heeft een 15 tal personen zich als lid aangegeven. Woensdag 11 November In de kolfbaan van den heer W. Veenhuijsen hield de heer J.G. Hazeloop den 6 eene voordracht over tuinbouw op zandgrond. Op duidelijke, voor elk bevat telijke wijze sprak hij eerst over de geschiktheid der zandgronden voor tuin bouw. Juist in het voorjaar, wanneer groenten het meest opbrengen, kan men op zandgronden het best telen. Voorwaar een groot voordeel. Verder beschreef hij het geschikt maken der gronden, het aan schaffen en maken van bakken, alles van nuttige, practische wenken vergezeld. Na een kleine pauze besprak hij het verbou wen van enkele groenten. Aspergie, waar voor hier de hoogste gedeelten zeer geschikt zijn, vroege bloemkool, schorse- neeren en doperwten waren de vier gewas sen, die spr. behandelde. Na ieder nog in de gelegenheid gesteld te hebben hem vra gen te doen eindigde hij. De heer van Reenen, burgemeester dezer gemeente, dankte hem, ook uit naam der aanwezigen, voor zijne belangrijke en nuttige voor dracht. Afdeeling HUISVLIJT. op Zondag 16 Augustus a.s., in hot Hotel „de Rustende Jager". TJE BERGE JVT". op Maandag 24L Augustus e.k., door PAARDEN, welke nimmer op de groote baan hebben medegedongen en minstena zes weken behooreu aan eigenaren binnon die gemeente woonachtig. De paarden moeten om twee uur aan den stal van P. HILBRAND ter kenring gereed zijn. HET BESTUUR. TE Wegens hoogen leeftijd van den tegenwoordigen molenmaker en timmerbaas J. H. M e ij e r, wordt ter overname aangeboden eene al leszins welbeklante Wat de zaak en de gereed schappen betreft te bevragen bij den heer J. H M EIJ E R en wat het woonhuis en de timmermans werkplaats aangaat bij den heer J. VAN REENEN, beiden te BERGEN (N H.) Vrijdag 27 November De heer Van Doorn, uit Hoorn, trad dins dag 1.1. op als spreker in de vergadering van 'Nut en Genoegen'. Hij begon met te spreken over den grooten Lessing (Gotthold Ephraim Lessing, Duits schrij ver, 1729-1781). Van dien held, waarachtig mensch, gaf spreker een schoon, aantrek kelijk beeld. Om beter het schoone stre ven, door Lessing beoogd, te verstaan, gaf spreker een boeiende schets, door enkele fragmenten afgewisseld, van Lessing's drama 'Nathan de Wijze'. In het tweede gedeelte van den avond droeg de heer Van Doorn voor de bekende en vermakelijke voordracht 'Uit den tijd, toen ik nog een lief vers maakte' en besloot met een aller liefst stukje van Cremer (Jacob Jan Cremer, Nederlands schrijver, 1827-1880) De voorzitter van 'Nut en Genoegen', dankte den spreker voor zijn boeiende rede en wenschte hem toe, dat hij nog lang dezelfde opgewektheid mocht behouden, waarmede hij 'Nut en Genoegen' zulk een gezelligen avond had bezorgd. Zondag 29 November Donderdagmiddag 1.1. brak er brand uit in de boerderij, bewoond door B. Burgering. Alleen een gedeelte van het woonhuis is blijven staan. Men denkt dat hooibroei de oorzaak is. Woensdag 9 December Den 6 gaf de pas opgerichte rederijkerska mer 'Kunst na arbeid' haar eerste uitvoe ring in het lokaal van den heer C. Bruin. In weerwil van den verren tocht (het is immers in 'Duinvermaak'!) hadden velen zich opgemaakt om bij deze eerste voor stelling aanwezig te zijn. Het programma bestond uit twee blijspelen, 1 'Janus Tulp' en 2 'Een koning van 15 jaren'. De welwil lende toejuichingen waren blijkbaar te over van de sympathie waarmede dit eer ste optreden ontvangen werd. 44

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 14