Tuin en erf rond de boerderij zijn sober van opzet met inheemse bomen en struiken. Een tuin zoals in de Breelaan past eerder bij een buitenplaats of kas teel. (Foto van de auteur). gevels. Vroeger werd het hooi, vooral bij boerderijen van oudere datum met een kleinere omvang, ook buiten opgeslagen in losstaande hooibergen met vier palen rond de hooiklamp en een dak. Wanneer zo'n (ijzeren) dak verstelbaar was werd het een vijzelberg genoemd. In Waterland en heel Kennemerland zie je ook de kap- berg (of: kaakberg); de hooiberg is dan omtimmerd en heeft een pannendak. Bergen telt nog vier van deze kapbergen die nu voor verschillende doeleinden worden gebruikt, o.a. als dierenkliniek aan de Natteweg. En dan zijn er nog de 'onvolledige' stolpen, alsof hier een hap uit de taart is gebeten. Het stolpdak loopt dan maar aan drie kanten door, soms aan twee kanten. Drie staan er in Bergen: ach ter Oude Bergerweg 9 en aan de Baakmeerdijk op de nummers 12 en 14 (nr. 12, 't Baken, met een aangebouwd arbeidershuisje). Is de stolp een blijvertje? Veel stolpen zijn verdwenen, ook in Bergen, hoewel hier niet in groten getale. Na de agrarische bedrijfsbeëindiging heeft in dit dorp namelijk in de meeste gevallen herbestemming plaatsgevonden. De stolp leent zich over het algemeen goed voor een andere bestemming zonder dat het exterieur drastisch hoeft te worden gewij zigd. Veruit de meeste stolpen hebben geen beschermde status en een sloopver gunning kan zonder al te veel moeite worden afgegeven. Maar met het groeiend cultuurhistorische besef, dat met alle aan dacht voor het Jaar van de Boerderij nog zonder twijfel toeneemt, zal het verdwij nen van stolpen maatschappelijk en poli tiek ongewenst worden verklaard. Toch verdwijnen er ook stolpen in Bergen, drie zijn al geofferd op het altaar van Rijks waterstaat, voor de aanleg van de parallel weg van de N 9 en nog vier wacht het zelfde lot. De Boerderijenstichting Noord-Holland kwam hier tegen in het geweer met acties voor televisie, radio en kranten. Met Rijkswaterstaat werd over leg gevoerd en bij publiek en politiek brak het besef door dat het verdwijnen van de boerderijen ook een onherstelbaar cultuurhistorisch verlies betekent. Sloop blijft onvermijdelijk maar als alle moei zaam en traagverlopende overlegrondes zijn voltooid zal naar alle waarschijnlijk heid herbouw in de nabije omgeving mogelijk worden. Eén agrarisch bedrijf (met twee stolpen) aan de Kanaaldijk dat ook voor de parallelweg N9 moest wij ken, is inmiddels nieuw gebouwd aan de Klaassen en Evendijk. Met enorme schu ren in doosvorm die ter plaatse het ruime, open landschap aantasten. Voor de huidi ge bedrijfsvoering zijn zulke grote gebou wen gewenst maar in maat, schaal en vorm harmoniëren ze niet met het omrin gend landschap zoals ook te zien is aan de Bergerweg en de Groeneweg. Voor de bedrijfswoning werd hier gekozen voor een nieuwbouwstolp; een keuze die het geheel ten goede komt. Dat kan ook anders: aan de Klaassen en Evendijk staat een nieuw agrarisch bedrijf dat enkele jaren geleden is verrezen met meer recent een bedrijfswoning erbij. Het geheel is een bonte verzameling van allerlei soorten schuren zonder enige samenhang. De los staande woning past in het geheel niet in dit oude landschap: een gedrocht in de polder. Sieraad of blok aan het been? Een stolp vraagt veel onderhoud en is een kostbare zaak voor de eigenaar. Voor agrariërs die de bedrijfsvoering stoppen is zo'n boerderij dan een blok aan het been.

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 10