De Rustende Jager; werken aan het Plein van 1986 tot 2003 Het definitieve ontwerp in de situatie - 2001. Omschrijving van het plan 'De Rus' Van alle bestaande bebouwing is gehand haafd.' 1. Café d'Alderliefste, de oorspronkelijke uitspanning De Rustende Jager en daarom het meest historisch onderdeel, 2. de Taverne, de vroegere doorrijstal van De Rustende Jager, 3. het theehuis van de woning, ooit ver plaatst van het Oude Hof naar de huidige plek. Te verbouwen tot ijskiosk. De volgende gebouwen hebben plaats gemaakt: 4. Het bioscoop/schouwburgcomplex, 5. restaurant De Rustende Jager, 6. restaurant De Pepermolen, 7. de supermarkt, 8. het woonhuis van de familie Diesfeldt resp. Schrama. Op de plaats van de gesloopte gebouwen hebben de volgende functies een plek gevonden: - Gusto, een grand café en een restaurant met afzonderlijke terrassen en ontwerp voor een glazen luifel, gescheiden func ties, één exploitant, ca. 700 m2 totaal. - een supermarkt van 1600 m2. - een parkeergarage voor algemeen gebruik, van bijna 100 parkeerplaatsen en 14 garageboxen. Een golving in de vloer van het parkeerdek zorgt voor twee hoogtes. Dit is mede het gevolg van een te hoog gestorte vloer, dat op deze creatieve wijze is opgelost. - appartementen, bereikbaar via twee trappenhuizen, een drietal via een lift van uit de parkeergarage. - het Renteniershuis, aan de Breelaan: 1 appartement. - de spiegeling van de Taverne/d'Alder- liefste: 2 appartementen. - het Renteniershuis aan het Alexander- laantje: 1 appartement. - het Herenhuis: 3 appartementen. - de 'Amsterdamse School' woningen: 8 appartementen. totaal 15 appartementen. Gezien vanuit het vakgebied van architec tuur en stedenbouw (dorpsbouw zou een juister woord zijn) is de vernieuwing juist hierin gelegen: er is een groot 'program ma' op de begane grond: restaurant, grand café en supermarkt, en kleinere eenheden daarboven. Een functionalist maakt een gebouw dat de functies volgt; een moder nist zal een modern dorp maken, slim vormgegeven dozen in abstracte materia len. Het gerealiseerde plan volgt de weg tussen vernieuwing en traditie in: door de appartementen vorm te geven als aparte gebouwen, en ze met hun voeten op de vloer te zetten, is een dorpje ontstaan dat de geschiedenis van Bergen weerspiegelt en de grote doos van de supermarkt laat opgaan in het geheel. Op gepaste momen ten wordt getoond dat het gebruik van traditionelere stijlen een bewuste keuze is. 40

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 42