Op de bladzijde hiernaast zien we een luchtfoto van het centrum in Bergen rond 1982. Rechts boven De Brink, dan het Oranjehotel met daarnaast het huisje van Van der Hiist, nu respectievelijk Centre Ville I (pizzeria La Terrazza) en Centre Ville II (Nero's Place). Daar naast garage Koster (nu bloemenhal Vrasdonk), en De Oude Prins. Van het Rustende Jagercom plex onderscheiden we aan de Breelaanzijde de voorzaal en café d'Alderliefste. Naast het café, aan de Karei de Grotelaan, de Taverne en de ingang naar de toneelzaal. Achter de voorzaal is de toneelzaal met als hoogste element de toneeltoren. Rechts van de toneeltoren de vroegere dancing, hier al in gebruik bij B W. Het huis met de klokgevel in de tuin is het vroegere woonhuis van de familie Diesfeldt, vanaf 1981 bewoond door de familie Schrama. (Foto Trees Staarink-Bruinsma, genomen vanaf een magirusladder 28 meter hoog!). Hierboven een schetsontwerp uit 1991, vanuit dezelfde hoek als de foto links. Analyse van de ruimtelijke en steden bouwkundige ontwikkelingen van het plein. De aanleg in 1905 van het spoor, ten behoeve van de stoomtram ('Bello'), parallel aan de Karei de Grotelaan, zorgde voor bedrijvigheid, toerisme, ontwikke ling, maar ook voor lawaai, roet, opslag en rafelranden. Het gevolg hiervan was mijns inziens dat gebouwen zich keerden met hun achterkant naar deze geluids bron. Ook werden gevels zo gesloten mogelijk gebouwd. Deze afweer van de geluids- en vervuilingsbron is nog tot op heden ruimtelijk afleesbaar. Na de opheffing van Bello in 1955 werd het project van de bekende architect J.P. Bakema (de ontwerper van de Lijnbaan te Rotterdam) uitgevoerd. Het project, het tegenwoordige KCB-gebouw met aangrenzende winkels en bovenlig gende woningen, was conceptueel bijzon der, modern en vooruitstrevend, maar heeft zich structureel nooit gevoegd in de context van het dorp. Zelf was Bakema er echter heel trots op. Naderhand heeft zich een reeks van gebouwen ontwikkeld op- en aan het z.g. 'Plein', dat echter een grote open ruimte is gebleven zonder echte inbedding in de aanwezige structuur. Achtereenvolgens ontstonden het 'Vlieg'pand met benzine pomp; het complex met o.a. het Drieluik in de plaats van de ABN-AMRO bank; een nieuwe ABN-AMRO van bureau Tauber naast snackbar 'Bello'; de biblio theek van Bakker en Boots; en 'Centre Ville', inmiddels een jeugdwerk van de auteur. Allemaal grotere gebouwen, die incidenteel ontstonden. Centre Ville fase I (Pizzeria La Terrazza met bovenliggende woningen) kwam op de plaats van het vervallen Oranje Hotel, dat uitgewoond was in de laatste jaren van haar bestaan door de eer ste, wat toen heette, 'gastarbeiders'. Het werd ontworpen als een ode aan Bergen, met referenties aan de 'Amsterdamse School'-bouwstijl, aan de Bergense schil ders met hun atelierramen, aan badplaats- 33

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 35