De Rustende Jager, centrum van Bergen en van het uitgaansleven. Foto: collectie M. Diesfeldt- Scholten. Jan Scholten schetst Het veranderde hart van het dorp met karakteristieke gebouwen en veel groen de sfeer van Bergen met heeft wel wat aan charme verloren. Het vertrouwde Rustende Jagerpand met het De Rus als middelpunt grote terras en het interieur uit de tijd van de familie Diesfeldt met veel schilderijen, kroonluchters en met gepast geklede obers bestaat niet meer. Vaak heb ik gelogeerd bij mijn zuster Miriam die boven het restaurant woonde. Altijd was er reuring en komende en gaande mensen onder wie de badgasten want temidden van de nabijgelegen pen sion- en hotelbedrijven was De Rus het middelpunt van gezellige drukte. Voor ik in dienst ging hielp ik mijn vader in de drankenhandel en De Rus was veruit onze grootste klant. Grote hoeveel heden houten biervaten rolden van de vrachtwagen in het luik dat de kelder ont sloot aan de Breelaanzijde. De frisdran ken moesten aan de achterzijde worden gelost. De opslagplaats aldaar noemde men de stal. In die 'stal' was later het kunstenaarscentrum waar jonge kunste naars poserende modellen schilderden. Vanaf de laadbak van de vrachtwagen konden wij door een bovenlicht naar bin nen kijken en voor ons jongens van ca.20 jaar was het boeiend om naar de naakt modellen te kijken. Kortom, het centrum was het middelpunt van ons uitgaanster- rein en De Rus was het trefpunt van vrienden en vriendinnen uit die tijd. Gymnastiekvereniging Be Quick Be Quick behoort tot één der oudste ver enigingen van Bergen; Gré en Cas Min zijn er een groot aantal jaren, als 'motors' en organisatoren bij betrokken geweest. In 1928 was de eerste uitvoering op het toneel van De Rus waaraan veel dames en heren van allerlei leeftijden meededen. Voor die uitvoering moest 50,— zaalhuur aan de heer Diesfeldt betaald worden. Die eerste manifestatie was een groot succes. Als entreeprijs gold 0,75 en er was, zoals gebruikelijk, bal na. 'We moesten zelf zorgen voor attribu ten en verlichting bij knots- en stokoefe- ningen', aldus de familie Min. Toestellen werden uit een gymzaal naar het toneel vervoerd in o.a. de vrachtwagens van Gerrit Vis en Lou Koopman. Het was zwaar werk om de diverse turntoestellen vanaf de achterzijde van de zaal binnen te tillen. De kinderen (waarvan vele ouders in de zaal zaten) moesten zich verkleden in de kleine kleedkamers en de zeer koude zijgang. Het toneel was niet al te groot en voor het ringenzwaaien moest men de gordijnen naar achteren houden. Altijd trok de vereniging, zowel voor als na de oorlog, volle zalen en er zijn legio demonstraties gegegeven. Zowel revues als jubileum- en feestavonden werden meermalen door Be Quick opgeluisterd, met bal na in de voorzaal want de toneel zaal werd voorzien van vaste stoelen en een hellende vloer. Ook bij Be Quick leven fijne herin neringen aan De Rustende Jager. Cas Min vangt gymnaste Trijnie Schermerhorn op na een ringoefening. Foto Cas Min. 31

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 33