Het Brandweerman nenkoor. Foto: collec tie Miep Hauber. danswedstrijden werden georganiseerd. Jan vertelt dat hij na het sluitingsuur een groot aantal aanwezigen mee naar huis nam (toen nog aan de Hoflaan) om met een borrel na te praten. Jan heeft ook meegemaakt dat de waarschijnlijk niet meer goed exploiteer- bare dancing werd verbouwd tot super markt voor B W (Bodegraven en Van Weert). Vanuit zijn loopbaan volgde hij deze technische aanpassing met een wakend oog. Een platte doos mocht het niet worden, zodat er een schijnkap op werd geplaatst. Elly en Jan waren in het gemeen schapsleven zeer actief, zoals in het Bevrijdingscomité en de Commissie zomerfeesten van de VW. In dat kader speelde zich veel in de zalen van De Rus af. Beiden herinneren zich de filmavon den van de Oranjevereniging en het Bevrijdingscomité, de bonte avonden en de optredens van Bergens Harmonie. Maar ook prijsuitreikingen van autopuz- zelritten, toneeluitvoeringen van diverse verenigingen en bijzondere bijeenkom sten en ontvangsten van belangrijke per sonen en groeperingen uit binnen- en bui tenland. Jan en Elly zijn eensluidend in hun oordeel: De Rus was echt een zeer belangrijk begrip in Bergen en van de faciliteiten is dankbaar gebruik gemaakt. Bovendien was het een locatie in het cen trum waar vele Bergenaren elkaar konden ontmoeten, contacten leggen en zelfs zaken konden doen, in de pauze of na afloop van een toneeloptreden. Twee prominente Bergenaren, die langdurig het gemeenschapsleven dien den, kijken nu uit op de in aanbouw zijn de 'nieuwe Rus' en beiden zijn van mening dat De Rustende Jager van wel eer, nog erg lang in het geheugen zal blij ven, zeker van de wat oudere generaties in het dorp. Elly en Jan wonen nu boven de biblio theek, precies op de plaats waar de toen malige houten kantoorgebouwen van Gemeentewerken stonden. Toeval mis schien?... want Jan begon op die plek zijn Bergense loopbaan als directeur Gemeentewerken. Hij werd de opvolger van de legendarische directeur en gemeen te-architect Jan Roggeveen. Jan Blauw kent De Rus van binnen en van buiten. Hij volgde, als gemeentelijk technicus, steeds nauwgezet de door de heren Diesfeldt en Schrama gewenste herstruc tureringen van het gebouw. Hij lette bij uitbreidingen van het gebouw in het bij zonder op het vermijden van grootscha ligheid, want massaliteit vond hij niet Bergens. Overigens had het aanzien van het hele dorp zijn aandacht, o.a. het gebruik van kleine waalsteentjes in diverse straten. Ook kocht Jan grote partijen weiland op tussen Alkmaar en Bergen want het was zijn grote wens om het dorp zijn eigen identiteit te laten behouden. Jan werd benoemd tot commandant van de Bergense brandweer en daarom lette hij, ook bij De Rus, op de brandpreventie. Dat gold onder meer voor de verbouwing van toneelzaal tot bioscoopzaal (met pro jectorhuisje op het dak van de voorzaal), de serre links van de bioscoopzaal (tevens vluchtweg), de aanbouw van de dancing en later bistro De Pepermolen en het aan brengen van nooduitgangen. Jan stelde tevens in dat bij elke toneelvoorstelling een brandweerman aanwezig moest zijn. De brandweer deed méér dan oefe nenen en blussen als het nodig was. Jans echtgenote Elly was de motor achter het brandweermannen en -vrouwen koor. Heel wat keren stonden deze koren op het toneel na repetities bij Elly en Jan thuis. Na een toneelvoorstelling of revue was er altijd bal na (stoelen in de zaal aan de kant en... dansen) en Jan en Elly behoorden vaak tot de winnaars als er

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 29