Han en Joke Diesfeldt vertellen Tentoonstelling 'Ibeko' IIn Bergen kopen) door Bergense winkeliers in de toneelzaal, circa 1930. Foto: collectie M. Diesfeldt Scholten. Han Diesfeldt, de tweede zoon van het echtpaar Diesfeldt-Pieterse werd in 1926 geboren in het woonhuis van De Rus gelegen boven het café/restaurant en de doorrijstal.. De herinneringen van Han Diesfeldt gaan terug tot in de jaren dertig toen de houten toneelzaal, die in 1925 afbrandde, was getransformeerd in een geheel nieuw aangebouwde toneelzaal met serre. De doorrijstal (later Taverne) was in zijn jonge jaren nog voor allerlei doeleinden in gebruik. Han weet uit familieverhalen dat de kolfbaan, aangebouwd aan restaurant woonhuis en doorrijstal, een druk bezochte gelegenheid was. In de Eerste Wereldoorlog waren er nog militairen gehuisvest. Naast die kolfbaan lag in de tuin een houten dansvloer. Tijdens de oorlogsjaren 1940/'45 is de doorrijstal opslagplaats geweest voor aardappelen van de firma Vrasdonk. Ook de kelder van De Rus werd als zodanig gebruikt in die periode. Tegen het einde van de oorlog was een deel van het gebouw ingenomen door troepen van de O.T. (Organization Todt), die versperrin gen, bunkers, enz. bouwden. De voor het merendeel oudere Duitse militairen had den goed te eten en de Bergenaren, die veelal maaltijden haalden in de zogenaam de gaarkeuken, kregen nogal eens dikke bonensoep van de Duitsers en dat had men liever dan het eten uit de gaarkeu ken. Het gehele complex van De Rustende Jager bleef in de oorlogsjaren in bedrijf want er moest wel geld binnen komen. De Duitsers dronken er heel wat bier dat werd aangeleverd via het stalen luik aan de Breelaan waar de grote kelder bereikt kon worden. De doorrijstal, nog in gebruik als paardenstal van de ruitervereniging, was van 1947 tot 1965 een trefpunt voor Bergense kunstenaars die er modellen schilderden. De ruimte werd benut als expositiczaaltje door het KCB. In feite is het Kunstenaars Centrum Bergen in de doorrijstal ontstaan. De toneelzaal werd steeds meer gebruikt door allerlei groeperingen uit Bergen en omstreken en ook door beken de artiesten en toneelgezelschappen uit den lande. In de toneelzaal, met losse 23

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 25