Mevrouw M.J. Diesfeldt-Scholten brengt De Rus in woord en beeld Miriam Scholten, geboren en getogen in Bergen en in 1946 getrouwd met Jan Diesfeldt (hij overleed in 2001) kent het complex van weleer als geen ander. Immers, samen met haar man heeft zij ongeveer 25 jaar het multifunctionele bedrijf geleid. Haar verhalen zijn dankzij twee lange gesprekken, mede aan de hand van brieven, fotoalbums, folders, menu kaarten en krantenknipsels hieronder opgetekend. Uit een brief van Jan Diesfeldt van 24 februari 1998, waarin hij de geschiedenis van De Rustende Jager in het kort be schrijft, citeren wij: 'In het begin was een en ander een Naamloze Vennootschap 'De Rustende Jager' te Bergen met de heer A.J. Peeck, burgemeester van Schoorl, als grootste aandeelhouder. Een zekere Veenhuijsen, zwager van deze bur gemeester, pachtte 'De Rustende Jager'. Na Veenhuijsen werd de zaak overgeno men door de heer Peeters, een restaurant houder uit Rotterdam. Deze verkocht in 1922 De Rustende Jager aan G.N.Th. Diesfeldt, die eveneens uit Rotterdam kwam, waar zijn ouders een tiental café's hadden. Onder leiding van de heer (Bert) Dies feldt en zijn vrouw Jeanne Diesfeldt- Pieterse kreeg De Rus grote bekendheid en werd het bedrijf - in de zomer en in de winter - het centrale punt van het culture le leven in dit snel groeiende dorp. In 1920 stond in de tuin een grote muziektent waarin in de zomer concerten werden gegeven door de Bergense Harmonie. Later verhuisde deze muziek tent naar de hoek Komlaan/ Eeuwigelaan. Achter in de tuin stond een houten toneelzaal, waarvan de wanden van het toneel volgeschreven waren met handte keningen van spelers van verschillende amateur-toneelgroepen. De accommoda tie was bepaald niet geweldig; want wan neer 's winters de felle oostenwind door spleten en kieren van dit houten gebouw blies, was het voor de spelers moeilijk zich zo te concentreren in hun rol dat de kou werd vergeten. In 1925 ontstond er een felle brand in de toneelzaal. De Berger brandweer onder leiding van com mandant Smit, die spoedig ter plaatse was, stond voor de onmogelijke taak de brand te temperen, want de brandslang, ergens Jeanne en Bert Diesfeldt aan tafel in hun restaurant. Foto: collectie M. Diesfeldt- Scholten. aangesloten bij het Raadhuis in de Raadhuisstraat, was van miserabele kwali teit, kleine fonteintjes spoten over de gehele lengte uit haar omhulsel, zodat de spuitgast moest constateren dat er veel te weinig druk was om een behoorlijke straal water te geven. Helaas waren er door het springen van koolzuurcilinders een dode, de 16-jarige Simon Met uit Alkmaar, en enkele gewonden te betreu ren. Kort daarna, in 1927, werd een nieu we - volgens de destijds gevraagde nor men - schouwburgzaal in gebruik geno men. Een en ander naar de plannen van architect Jan Leijen die ook de RK. Kerk aan de Dorpsstraat had gebouwd.' Einde citaat. Miriam vertelt mede aan de hand van vele foto's: De nieuwe toneelzaal voorzag in een grote behoefte en er werd door toneelgroepen, gym- en zangverenigingen dankbaar gebruik van gemaakt. Ook ten toonstellingen en b.v. danswedstrijden werden gehouden. Het complex werd steeds verfraaid en gemoderniseerd en kreeg zelfs landelijke bekendheid. Het terras werd doorgetrokken en kreeg een langgerekte vorm parallel aan de Breelaan. De taxistandplaats van Jaap Volkers werd ingepast tussen terras en de Bellospoorbaan. Hoewel Nederlandse- en Duitse mili tairen voor en tijdens de oorlog 1940-'45 de zalen hebben gebruikt (Han Diesfeldt verhaalt daar ook over) is er nog een voorval. Jan Diesfeldt, de oudste zoon van Bert en Jeanne, was verzetsman en lid van de Binnenlandse Strijdkrachten (B.S.). In De Rus werden tegen het einde van de oorlog op de kamer van Jan geheime gesprekken gevoerd door de verzetsgroe peringen en Georgische officieren die op Texel gelegerd waren en een opstand tegen de Duitsers wilden beginnen. Helaas werd deze opstand een groot drama. In 1946 namen Jan en Miriam de bedrijfs leiding over en gingen in het woonhuis van De Rustende Jager boven het café/ restaurant en de Taverne wonen. Jan had zijn baan opgezegd en met het diploma Hogere Hotelschool op zak heeft hij met Miriam de zaak verder uitgebouwd onder het toeziend oog van zijn vader. In de toneelzaal kwam een groot aantal optre dens van bekende Nederlandse artiesten, onder anderen Toon Hermans, Ko van Dijk, Heintje Davids, Connie Stuart en Albert van Dalsum. Zij toonden zich enthousiast over de accommodatie. Zij traden vooral op voor leden van De Kunstkring. Ook Godfried Bomans bezocht De Rus regelmatig voor een optre den en een fikse borrel. Miriam herinnert zich dat Janie Roland Holst een graag geziene gast was en met de Bergense kunstschilders Matthieu Wiegman en Jaap de Carpentier zijn er heel wat leuke uurtjes doorge bracht. Miriam wijst op de vele foto's van verschillende orkesten die zijn opgetre den, zowel op het toneel als in de voor zaal. Muziek was er vrijwel altijd en met name tijdens wijnfeesten en carnaval. Uiteraard valt dan ook weer de naam van populaire entertainer/pianist Pirn Tholen die samen met violiste Rita Salfano en een bassist altijd erg veel publiek trokken. Landelijk bekende orkesten hebben De Rus opgevrolijkt zoals John Kristel and his band, The Rambling Serenaders onder leiding van Wout Polder (een beroemd orkest met de befaamde violist Dave Swaab) en de band van Freddy Huil. Foto's van in die tijd bekende artiesten passeren de revue en ook de inhuldiging van burgemeester H.van Reenen is vast- In 1948 is de toneelzaal, die al enkele De voor de heer en mevrouw Diesfeldt- Pieterse in 1957 op het terrein van De Rustende Jager gebouwde woning. Na overname van De Rus door de familie Schrama heeft die er nog jaren gewoond. Foto Trees Staarink- Bruinsma, 1999. 19

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 21