Herinneringen aan 'De Rus' lijke scholen gaven er herhaaldelijk voor stellingen. Lezingen werden gehouden door o.m. de Bergense schrijver Anthonie van Kampen en door de natuurkenner Jan P. Strijbos. - In 1976 de oud-vliegers van het befaam de 617 Dambuster Squadron van de Britse Royal Air Force, na een bezoek aan o.a. de Bergense geallieerde begraafplaats en de Ruïnekerk op grootse wijze werden ontvangen in De Rus door de toenmalige burgemeester J. Ritsema en de voorzitter van het ontvangstcomité de heer J.H.P. Tromp. Beroemde vliegers zoals Leonard Cheshirc, Willy Tait en Geof Rice waren daarbij: een bijzondere gebeurtenis. - In 1980 en 1981 de door de Oranje Vereniging georganiseerde revue 'Bergen op toon' in de toneelzaal werd opge voerd. Onder het motto 'voor en door Bcrgenaren' bestond dit avondvullende programma uit cabaret, goochelen, zang, jazzballet, klassiek ballet en een gymnas- tickuitvoering door Be Quick. - De toneelzaal, zelfs tot de afbraak toe, voor allerlei andere doeleinden gebruikt werd, zoals door de plaatselijke politiek voor informatie over gemeentelijke aange legenheden, voor kunstveilingen en expo sities, voor literaire bijeenkomsten, enzo voorts. Buiten De Rus was nabij het theehuisje een taxistandplaats van ondernemer Jaap Volkers uit de Breelaan. ('Zeetax vragen, uw reis zal slagen'). Op die standplaats stonden prachtige zwarte auto's, onder meer een Studcbaker en een verlengde Chevrolet. Jaap Volkers reed zelf de taxi's maar ook Gerrit Vahl. De schuiframen van de voorzaal kon den bij warm weer omhoog worden geschoven. Dan klonk de muziek je bui ten al tegemoet. De jeugd genoot mee, zittende op de Ruïnekerkmuur en het sta len buizenhek van garage Koster. Het hek is er met meer. Op de hoek van de tuin van De Rus stond een lantaarnpaal met daaraan een bordje bevestigd. Bij langdurig warm weer, wanneer micro-organismen in zee licht verspreiden in de golven, werd dit bordje door de gemeente verlicht en kwa men de letters: de zee licht! tevoorschijn. Voor veel mensen een heel apart schouw spel op het strand en als je ging zwemmen in dat verlichte water dan was het net of je verlichte sporen door het water trok. Ook dit bordje wijst erop dat De Rus een bekend middelpunt in het centrum was. Wie weet krijgt het nieuwe complex weer zo'n centrumfunctie in Bergen. Voorzijde van de doorrijstal in 1930. Aan de achterkant werd naar binnen gereden. Na verbou wing was deze ruimte van 1947 tot 1960 in gebruik bij het KCB. Foto: collectie M. Diesfeldt-Scholten. Enthousiaste toeschouwers in de toneelzaal van De Rus bij het toneelstuk Voor de derde maal. Foto: collectie Ruth Eriks-Schuil. KJVO-avond in april 1952 met een opvoering van Voor de derde maal. In het midden Ruth Schuil. Foto: collectie Ruth Eriks-Schuil.

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 20