drs. Jan M.Th. Franse I Het ZcchuiS tC Bcr^CIl cicM ZcC Een vleugje sociale geschiedenis over de prille jaren Ik heb een mooi plekje in Bergen aan Zee voor U gevonden, beschut tegen de Noorden- en Westenwinden, 7 minuten van de zee, en 15 minuten van de bosschen, met mooi uitzicht Dit schreef burgemeester Jacob van Reenen, Heer van Bergen (N.H.) op 12 juli 1907 aan directeur Gilles A. Haringman van het Burgerweeshuis (BWH) te Amsterdam. Ik wil U dit stukje grond van 5000 m2 afstaan tegen de prijs van f 1,- per m2 schreef Van Reenen voorts. De grond is niet slecht, uit de natuur komen daar enkele dennen en berken op. Ik ben bereid de toegangsweg te bestraten, ter breedte van 2,50 m. U krijgt van deze plek een teekening toegezonden Nu kon het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam - waaronder het BWH ressorteerde - een langgekoesterd plan om een herstellingsoord voor wees kinderen, annex vakantiekolonie aan zee te bouwen, eindelijk gaan realiseren. Reeds de daarop volgende week reisde Pieter Heijn, de bouwkundig opzichter van het BWH en tevens de architect van het toekomstige Zeehuis, naar Bergen om deze zaak te bespreken. Op een inschrijving te Alkmaar, d.d. 20 januari 1908, werd de bouw gegund aan de firma Spruit en Wils te Alkmaar, voor een bedrag van f 44.980,-. De bouw van het Zeehuis Deze werd voortvarend ter hand geno men. Reeds op 2 juli 1908 te 12.00 uur kon de officiële opening door de Amsterdamse Regent van het BWH, de heer Insinger, plaatsvinden. In aanwezig heid van Jacob van Reenen en vele Amsterdamse autoriteiten werd dit heug lijke feit gevierd en opgeluisterd door de Bergense Harmonie. Een marmeren gedenksteen in het Zeehuis herinnert nog steeds aan deze gebeurtenis. Bestuursstructuur De bestuursstructuur van het Zeehuis was als volgt opgezet: Mejuffrouw Tine Dona uit Hilversum, geboren 1 november 1875 te 's-Gravenhage, werd tot directrice benoemd tegen een salaris van 120,- per maand gedurende het seizoen. Zij was een ervaren vakantiekolonie-verpleegster. Zij werd in de periode 1908 tot ca.1923 jaar lijks voor het zomerseizoen herbenoemd. Zij recruteerde - eveneens per zomersei zoen - een personeelsstaf die bestond uit gediplomeerde verpleegsters, geleidsters, een hoold van de huishouding, keuken- personeel, dienstboden en een huisknecht voor de klusjes en het zware werk, zoals wekelijks de vloeren kraakhelder schrob ben, water putten, en emmers met water sjouwen. In 1909 werd het Zeehuis op de waterleiding aangesloten en kwamen er waterclosetten. Pas in 1914 kwam er een aansluiting op het elektriciteitsnet. Daarvóór was er petroleumverlichting. De huisknechtenjob was zo zwaar dat er per zomerseizoen soms wel driemaal een nieuwe huisknecht werd aangenomen, omdat zijn voorgangers, o.a. door rug klachten, het niet konden bolwerken en er de brui aan gaven. Dona was verantwoording verschul digd aan de heer G.A. Haringman, direc teur van het BWH te Amsterdam. Dit gebeurde door een frequente correspon dentie. Dona schreef soms wel vijf brie ven per week naar Amsterdam. Haring man beantwoordde alle brieven prompt en nauwgezet, vaak schriftelijk, doch ook wel telefonisch. Haringman kwam een aantal malen per jaar persoonlijk op werkbezoek in het Zeehuis. In 1908 was dat een hele onder neming: eerst per trein naar Alkmaar, dan met het stoomtrammetje naar Bergen, en vervolgens per gehuurde fiets via de Eeuwige Laan en de Zeeweg, - Vlagduin - naar Bergen aan Zee. Toen midden 1909 Haringman zijn komst naar het Zeehuis tevoren aankon digde, schreef Dona terug: U mag Uw fiets wel in Bergen bevrachten (per stoom tram), want het stormt hier hard en U komt daarom vast niet over Vlagduinen heen De toezichthoudende Commissie leden van het BWH over het Zeehuis Het Zeehuis, herstellingsoord van het Burger Weeshuis (Amsterdam) te Bergen aan Zee, 1908. (fnirr» nrnm

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 26