Museum nieuws Gemeentemuseum Het Sterkenhuis: De tentoonstelling 'Een droom van een dorp; het romantisch Bergen 1810-1910' Op 22 december 2003 zal het precies een eeuw geleden zijn, dat met het nieuwe Raadhuis van Bergen ook het 'Museum van oudheden' zijn deuren opende. Het museum was een initiatief van de ener gieke burgemeestersvrouw Marie van Reenen-Völter, die in hetzelfde jaar ook haar geschiedschrijving 'De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld' het licht deed zien. De verzameling van meubels, gereedschappen, kleding en archeologi sche voorwerpen was ondergebracht op de bovenverdieping van het gebouw, dat door architect Van der Steur in gepaste Oudhollandse stijl was ontworpen. Omdat de collectie snel groeide, werd al spoedig omgezien naar een ruimere behuizing. Deze werd gevonden in het pand achter de brede trapgevel uit 1655 aan de andere zijde van de Ruïnekerk, dat op initiatief van de familie Sterken van de sloop was gered en sindsdien de naam 'Sterkenhuis' draagt. Vanaf 1915 tot op de dag van van daag vindt het historisch museum van Bergen daar onderdak. Als opstap voor de jubileumviering wordt de zomcrtentoonstelling van 2003 gewijd aan het romantische beeld van Bergen, zoals dat in de loop van de 191' eeuw is ontstaan. Het is het idee van het landelij ke en ongerepte, waarop ook de verzame ling van Het Sterkenhuis is gebaseerd, en het ademt dezelfde sfeer als 'De Heer lijkheid Bergen' en het eveneens door Van Reenen-Völter geschreven 'Liedje van den Bergenaar' (1910). Toch is 'het dorpje klein' juist in het eerste decennium van de 20M eeuw al sterk aan het veranderen; na 1910 verschuift het beeld door allerlei maatschappelijke en vooral artistieke ontwikkelingen. Daarom beperkt de ten toonstelling zich tot de periode 1810-1910. Omstreeks 1810 komt er, na de ver schrikkingen van de invasie van 1799, weer belangstelling voor het groene en idyllische dorp. De omgeving van het Hof, de romantische Ruïne, de duinvoet 'Onder de Beuken' bij Duinvermaak en het uitzicht vanaf de duintoppen daar vlakbij worden veelvuldig door schilders en tekenaars in beeld gebracht. Er ver schijnen steeds meer lyrische beschrijvin gen van het natuurschoon en omstreeks 1890 wordt het lommerrijke dorp ook door fotografen ontdekt. Tegelijkertijd is er aandacht voor de nieuwe katholieke kerk, de nieuwe school en de eenvoudige dorpswoninkjes en stolpboerderijen. Deze laatste worden tegen het eind van de eeuw nauwkeurig vastgelegd door de 'Eerste Bergense School'; de tekenschool onder leiding van meester Pieter van Hoorn. De tentoonstelling 'Een droom van een dorp; het romantisch Bergen 1810- 1910' is vanaf zaterdag 26 april t/m zon dag 26 oktober te bezichtigen in gemeen temuseum Het Sterkenhuis. Dit museum is geopend dinsdag t/m zaterdag van 13.00 - 17.00 uur; in juli en augustus is het museum ook op zondag geopend. Frits David Zeiler E 'Gezigt aan het Hof te Bergen', waarschijnlijk het begin van de Eeuwigelaan bij de Ronde Kom. Tekening in pen en penseel door A. de Visser, begin T9r eeuw. (Collectie Regionaal Archief Alkmaar).

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 24