De melk-, boter-, kaas-, eier- en comes (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH). winkel van A. O Arie Oukes met zijn melkwagen, circa 1913. (Foto: collectie Piet Mooi], Bergen NH). Jan Bult, melkslijter, met zijn paard en wagen. (Foto: collec tie Piet Mooij, Bergen NH). Reinier Kleverlaan voor zijn huis aan het Middenpad 3, circa 1916. De vrouw is waarschijnlijk C. Groot. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH). ■- ''L (7rrrjrrrm: Schouten, Hollenberg, Kuis en Schut, allen gevestigd op hun boerderijen aan de Baakmeerdijk. Ten slotte schieten mij toch nog vier melkhandelaren te binnen en wel aan de Jan Jacoblaan nr. S, de melkwinkel van J.W. Bakker. Het tragische hiervan was dat Bakker, goed teruggekeerd van de evacuatie in het jaar 1943, in het begin van het jaar 1946, terugkomende van de melkfabriek op weg naar huis, in het schemerdonker is aangereden en daarbij jammer genoeg is omgekomen. Aan de Lijtweg had J. van de Berg, (bijgenaamd de boomkat) een kleine vent- wijk, voor bezorging van zijn zuivelpro ducten in de Geestbuurtcn. De bijnaam had hij te danken aan zijn gedurfde klim werk in bomen voor het uitvoeren van snoeiwerk, of het verwijderen van een te veel aan eieren uit nesten van schadelijke vogelsoorten, zoals bijvoorbeeld van de vele reigers die in de jaren dertig in het reigerbos achter de Sparrenlaan nestelden. Aan de Kogendijk heeft begin vorige eeuw nog lang de melkhandel van Floor de Waard bestaan. Ook dit was een echt uitventbedrijfje wat betreft de zuivelhan del. In Bergen aan Zee was vanaf de jaren '30 tot 1956 de zuivelhandel van A.P. Hopman, gevestigd aan de Jacob Kalff- weg 10. Na de emigratie van Hopman nam Meijer de zaak over en bouwde die later om tot restaurant. Tabak Ook de tabakshandelaren waren in de vorige eeuw in Bergen ruim vertegen woordigd, waarbij we denken aan: de weduwe Pascha - Reijs aan de Breelaan nr. 122, later opgevolgd door Cor Kroon. Verder Johan Prins (zelf sigarenmaker) aan de Breelaan nr. 33, later overgenomen door Jostmeier; P. de Lang aan de Breelaan nr. 11, waar nu het restaurant De Brink van Tilstra te vinden is en op Breelaan 9 de sigarenwinkel van M. Zaadnoordijk. Dan had je verder C.J. van 't Sant aan de Oude Prinswcg 7, omstreeks 1960 overgenomen door zijn schoonzoon P. Dekker. Nu is er een horecabedrijf in gevestigd. Aan de Molenstraat 1 zat J. Scholten, daarna vestigde zich hier klokkenmaker J.P. Stomps. In de Karei de Grootclaan had op nr. 30, hoek Middenpad, H.J. Gerdes zijn sigaren- en tabakszaak. Verder had je Jan Vrasdonk aan de Dorpsstraat nr. 34, daarna weer vele jaren in bezit en gerund door mevrouw n

Bergense kroniek | 2003 | | pagina 13