De Sint Elisabethsvloed van 1421 en de kleur van bloed vertoonden. Ook de inmiddels gewaarschuwde schout Jan van Prucen boog zich over de inhoud van de houten schaal. Beide mannen moesten vaststellen dat hier een wonder was gebeurd: de hostie was veranderd in bloed. Al spoedig deed dit wonderbaarlij ke verhaal de ronde en van heinde en verre stroomden de gelovigen toe. En niet zonder reden, omdat 'veelen sieckcn en gebreckelijckcn menschen die dit H: Bloedt uijt devotie in bedevaert besogten, sijn daer geholpen en geneesen geworden'. Op Zanegeest, op de plaats waar het kistje met de Pettense heiligdommen aan spoelde, werd een kapel gesticht. Bergen werd een bedevaartsoord en jaarlijks werd op de zondag vóór Pinksteren de herinne ring aan dit bloedwonder met processies levend gehouden. Nog tot in de jaren vijf tig van de vorige eeuw werd een Stille Omgang gehouden. Van de kapel is niets meer terug te vinden; slechts enkele stenen en leien zijn ondergebracht in de collectie van gemeen temuseum Het Sterkenhuis. Op de onvol prezen kaart van Blaeu herinneren de aan duidingen 'Grondt van Cappel' en 'Cappellaen' nog aan deze bijzondere gebeurtenis. Detail uit de kaart van J. Blaeu, ca. 1660, met ten noorden van Saenegheest de vermelding 'Grondt van Cappel' en 'Cappellaen'. Geraadpleegde bronnen: - Duizend jaar weer, wind en water in de Lage Landen, deel 2, J. Buisman, Franeker, 1995. - De heerlijkheid Bergen in woord en beeld, tweede uitgebr. druk, M.A.D. van Reenen-Völter, Bergen NH, 1974. - Geschiedenis 'ParkHuis te Kinderdijk, A. Korpel, Alblasserdam, 1997. - Aantekeningen C. Kooiman. - Bergen, dorp vol monumenten, F.D. Zeiler, Amsterdam, 1975. - Over het miraculeuse bloed van het dorp Bergen, J.L.A. Nabbeveld, in: Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem, 24e deel, 1899. - Kerken in de Heerlijkheid, Frits David Zeiler, Bergen NH, 1999. - Collectie Aanwinsten Regionaal Archief Alkmaar, inv. nr. 38. - Bedevaartplaatsen in Nederland, deel 1: Noord- en Midden-Nederland, samenst. en red. P.J. Margry en C. Caspers, Amsterdam/Hilversum, 1997. Topografische kaart van Bergen en omgeving met daarop aangegeven de Ruïnekerk (1) en de voor malige H. Bloedkapel (2) en de route van de stille omgang die er langs wordt gehouden. Kaartfragment uit Stratenatlas van Nederland (1985). Uit: Bedevaartplaatsen in Nederland, deel 1, samenst. en red. P.J. Margry en C. Caspers, Amsterdam/Hilversum, 1997. 38

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 8