De Sint Elisabethsvloed van 1421 Kinderdijk aan de Dorpsstraat 27 Over de geschiedenis van het perceel Dorpsstraat 27 is, dank zij de speurzin van de huidige eigenaar/bewoner de heer J.C. Kooiman, wel het een en ander te vertel len. Volgens gegevens uit het kadaster liet mevrouw E. Kaandorp-Bakker in 1860 op dit terrein een rentenierswoning bouwen. In 1894 werd het perceel aangekocht door Kees Meijer, gehuwd met Elisabeth Spruit, die er zijn schildersbedrijf in uitoefende. In 1908 werd een nieuwe werkplaats aan het perceel ge-bouwd; in 1939 kwamen woon huis en werkplaats in eigendom van de kinderen Chris, Trijnie en Gerard Meijer. De oudste dochter Trijnie heeft er tot het laatst (4 november 1963) gewoond. Met ingang van 1 juli 1962 kwam het schildersbedrijf in handen van schilders bedrijf R. Beukers, terwijl het perceel met bedrijfsruimte daarna werd verkocht aan de heer W. van de Broek. Die vestigde er een winkel in dierenbenodigdheden in, later gevolgd door een schoenenwinkel. Tenslotte werd het geheel in mei 1985 aangekocht door de heer J.C. Kooiman, die er opnieuw een schildersbedrijf in ves tigde. Per 1 april 1986 werd het schilders bedrijf opgeheven. Het pand herkreeg weer een bestemming als woonhuis, de schilderswerkplaats werd biljartzaal. Voor het witten van de muren verwijderde de heer Kooiman een vuurdoorn die tegen de voorgevel stond. Daardoor werd zicht baar hoe daar een voorheen bestaande winkeldeur was verwijderd en de opening vervolgens nogal slordig was dichtgemet seld. Zo ontstond bij hem de gedachte om dit met behulp van een muurschildering aan het oog te onttrekken. Over het onder werp voor een afbeelding hoefde hij niet lang na te denken. Geboortig van Kinder dijk koos hij voor het beeld waaraan deze plaats volgens de legende zijn naam ont leent. Zo gezegd, zo gedaan. Naar een ontwerp van dr. J. Pannekeet uit Heiloo was het de plaatselijke kunstschilder Luciën van der Pluijm, die met vaardige hand de nu bekende muurschildering, compleet met wolkenpartij en watergol ven, op de voorgevel van Dorpsstraat 27 plaatste. Bij de bekende afbeelding hoort nog een lang gedicht van 27 coupletten, waarmee het verhaal wordt verteld. De heer Kooiman weet nog van zijn moeder dat dit gedicht 'verplichte kost' was voor de lagere schooljeugd. Zoals hier 'Het liedje van den Bergenaar' op de school werd uitgedragen, werd van de Kinder- dijkse jeugd verwacht dat zij het gedicht 'Het kind in de wieg' uit het hoofd kon den opzeggen. 'In de Kat van de Kinderdijk' (of 'Anna') Op pagina 46 van Bergen dorp vol monu menten wordt een beschrijving gegeven van het perceel Hoflaan 16, waar de bovendorpel van de voordeur is gesierd met de tekst: 'In de Kat van de Kinder dijk'. Daarboven bevindt zich nog een gevelsteen met het opschrift: 1871 - ANNA - 1916. Dit huis werd vele jaren bewoond door de Alkmaarse onderne mersfamilie Pot, die het in erfpacht ver kregen hadden van de eigenaar van de heerlijkheid Bergen, mr. J.J.H. van Reenen. Vader Jan Pot was in 1853 gebo ren in Kinderdijk (gemeente Nieuw Lekkerland), als zoon van een scheeps bouwer. De legende van Kinderdijk was hem vanzelfsprekend goed bekend. Dit heeft hem ongetwijfeld geïnspireerd tot de tekst die hij op de bovendorpel van de voordeur liet aanbrengen. Hij was ge trouwd met Anna Barbera Stoel, dochter van de Alkmaarse industrieel W.F. Stoel, waarmee ook de naam 'ANNA' van de gevelsteen is verklaard. Een tragisch ongeval deed zich voor op 24 april 1922, toen hij in Bergen werd aangereden door de stoomtram Bello. Medische hulp mocht niet meer baten; hij overleed aan zijn verwondingen in 'zijn' pand Hoflaan 16. Een zoon van Jan Pot, ir. W.F. Pot, heeft dit pand tot aan zijn overlijden in 1942 bewoond, waarna zijn weduwe tot haar overlijden in 1963 bewoonster bleef. Daarna werd het verkocht aan mevrouw Het huis van de heer J.C. Kooiman, Dorpsstraat 27, met de muurschildering van De kat van de Kinderdijk. (Foto: Trees Staarink-Bruinsma) De overstromingen van 1421. (Uit: Duizend jaar weer, wind en water in de Lage Landen, deel 2, J. Buisman, Franeker 1975) 1421 nov. rivieren: dec. 12 Potten 13 Schoor! 14 Ark el W Walcheren NB Noordbeveland ZB Zuidbeveland Sch Schouwen T Tholen V Voome P Putten GrW Grote Waard M Merwede Wa Waterland Tw Twisk WF Westlriesland H Heorhugowaard S Schermer Kw Knmpenerwaard Aw Alblasserwaard 1 Dordrecht 2 Broek 3 Werkendam 4 Sloeuwijk 5 Botterdam 6 Amsterdam 7 Dtemen 8 Haarlem 9 Spaamewoude 10 Durgerdam 11 Oostzaan 36

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 6