iiiisgsi Wie kent niet die intrigerende muurschil dering op de voorgevel van het pand Dorpsstraat 27? Deze muurschildering toont ons een kind in een wieg die op het water drijft. Bovenop de wieg bevindt zich een kat die zich bij al dat watergeweld duidelijk niet op z'n gemak voelt. Onderaan de afbeelding staat vermeld: Kinderdijk 18 november 1421. Dank zij deze gegevens is de afbeelding te verkla ren. Minstens even intrigerend is het opschrift op de bovendorpel van de voor deur van het pand Hof laan 16. Dit op schrift luidt: In de Kat van de Kinderdijk. Uit dit verhaal zal blijken dat ook dit ge geven direct te maken heeft met wat de muurschildering op de voorgevel van Dorpsstraat 27 ons vertelt. Tenslotte kennen veel - inmiddels vergrijsde - rooms-katholieke Bergenaren het ritueel van de Stille Omgang, waar mee tot circa 1950 jaarlijks het wonder van het Heilig Bloed in Bergen werd her dacht. Deze drie feiten vertellen elk hun eigen verhaal, maar zijn ook met elkaar verbonden. Het is een bijzonder toeval dat dit zich binnen één en dezelfde plaats manifesteert. Muurschildering op het huis Dorpsstraat 27. Ontwerp dr. J. Pannekeet, uitvoering Luciën van der Pluijm. (Foto J.C. Kooiman) Kinderdijk anno 1421 In de nacht van IS op 19 november 1421 veroorzaakte een bijzonder zware noord- westerstorm een grote overstroming, aan de gevolgen waarvan volgens de legende Kinderdijk zijn naam heeft te danken. Deze overstroming wordt ook wel aange duid als de Sint Elisabethsvlocd. Dit komt omdat de kalender in die tijd hoofdzake lijk werd bepaald door z.g. heiligendagen en op 19 november de naamdag van Sint Elisabeth valt. De uitwerking van deze storm, die gepaard ging met een springvloed, bleek catastrofaal. Een anonieme bron uit die tijd vermeldt dat van zo'n hevige storm sprake is, dat in Tiel en elders verschillen de huizen omver zijn gewaaid. Sinds mensenheugenis was zo'n zware overstro ming niet voorgekomen en er zouden ruim tweeduizend mensen zijn verdron ken. Het akkerbouwgebied van de Grote of Zuid-Hollandse Waard, gelegen tussen Dordrecht en Gecrtruidenberg aan de monding van de Waal-Merwede en de Maas, raakte volledig overstroomd. Ge tijden en rivierwater kregen zodoende vrij spel, waardoor enorme schade werd aan gericht. Voor een deel kon die schade naderhand worden hersteld, maar door een latere storm in 1424 bleek dit herstel- werk voor niets te zijn geweest. Door volgende stormen ontstond daardoor een binnenzee, die heden ten dage nog in gecultiveerde vorm bestaat als de Biesbos. Tijdens de overstroming dreef een wiegje met kind en kat op de onstuimige watermassa, waarbij de kat uit alle macht probeerde een onvrijwillig zeebad te voorkomen. Het kind, zich onbewust van wat zich hierbij afspeelde, sluimerde in het wiegje. Uiteindelijk bedaarde het geweld en dreef het wiegje tegen een dijk. Intussen had zich een menigte verzameld die van verre iets op het water zag drij ven. Tot aller verrassing zagen zij een kind in een wiegje met daar bovenop een natte en schrikachtige kat. Uit de men senmassa stapte toen een vrouw naar voren, die zich over het kind ontfermde. Aan het kind werd de naam gegeven van: Beatrix: zij die geluk brengt. Over de kat rept de legende verder niet. Ongetwijfeld heeft die in de consternatie een goed heenkomen op de wal gezocht De naam van de dijk was van toen af aan Kinderdijk, waaraan ook later het dorp zijn naam ontleende. Deze Kinderdijk is in binnen- en buitenland bekend vanwege het complex van 19 watermolens. Die molens zijn nog steeds in functie voor het bemalen van dc Overwaard en de Nederwaard. 35

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 5