Van de boekenplank Bert Veer Frits David Zeiler, Verscholen in het groen, Bergen in de 19de eeuw 1798-1906. Boekhandel Thomas b.v., i.s.m. uitgeverij De Coogh, Bergen N.H. ISBN 90-801382-2-3. Prijs 19,95. Het is al weer heel wat jaren geleden (in 1986) dat Frits David Zeiler de Bergense geschiedenis tot 1798 beschreef in het boek 'Hoog en Vrij'. In hoofdstukken, getooid met intrigerende titels, passeer den daarin allerlei historische feiten en wetenswaardigheden over Bergen de revue. Daarna hebben we lang moeten wachten op het vervolg, maar dit wachten was gelukkig de moeite waard! Met het verschijnen van 'Verscholen in het groen' is een cruciale periode van de Bergense geschiedenis belicht en te boek gesteld. Cruciaal, omdat juist in die volgende eeuw allerlei ontwikkelingen plaatsgrepen, die voor het dorp verstrekkende gevolgen hadden. In deze eeuw werd definitief afscheid genomen van het 'ancien regi me', zodat de nieuwe tijd zijn intrede kon doen. Opkomst van het toerisme, de stich ting van Bergen aan Zee, aanleg van spoorverbindingen en de komst van nuts voorzieningen als elektriciteit, gas en water waren ontwikkelingen die duidelijk verband met elkaar hielden. Het had tevens tot gevolg dat Bergen daarmee uit een zeker isolement kwam en invloeden van buitenaf zich konden doen gelden, niet in het minst door de komst van de kunstenaars, waarmee het fenomeen van de 'Bergense school' ontstond. Volgens hetzelfde beproefde concept van 'Hoog en Vrij' wordt het Bergen van de negentiende eeuw door Zeiler uit de doe ken gedaan. Feiten en feitjes uit de plaat selijke geschiedenis zijn aaneen geregen tot één boeiend verhaal, waarin alle aspecten van de toenmalige dorpssamen leving worden belicht. De pakkende stijl van schrijven maakt dat we ons al lezend steeds meer verwant voelen met het Bergen van toen. Ongetwijfeld heeft dit ook te maken met het gegeven dat in de verhalen het alledaagse leven met daarbij passende gebeurtenissen ruimschoots aan bod komt. Voor wie nieuwsgierig is geworden naar het wie, wat en waar van de negentiende eeuw geldt maar één remedie: kopen dat boek! De vormgeving door Gustaaf Verburg is zoals we voor Bergense uitga ven van hem gewend zijn. Klasse! Dit geldt ook voor het werk van de Bergense uitgeverij De Coogh en het initiatief van boekhandel Thomas om deze uitgave te realiseren. Daarmee is maar weer eens bewezen hoe uniek ons Bergen is. Door een technische fout zijn er jammer genoeg twee regels weggevallen t.w.: op blz. 52, 2" kolom onderaan: zullen Scandinavische boomstammen gewaterd zijn en op blz. 101, 21 kolom onderaan: op de oude, vertrouwde voet. Boeksignalering Dr. J. Hemelrijk - Uit de dagboeken van een rector. Stichting Memoriaal Oud Zuilen. ISBN 90-806849-2-9. Prijs 19. Met boeksignalering wordt de aandacht gevestigd op uitgaven die niet direct de geschiedenis van Bergen betreffen, maar daar wel raakvlakken mee hebben. Dit gaat zeker op voor de uitgave 'Uit de dag boeken van een rector - Dr. J. Hemelrijk'. De heer Hemelrijk bewoonde vanaf 1926 tot zijn overlijden in 1973 de villa 'De Spar' aan de Eeuwigelaan. Hij was rector van het Murmellius Gymnasium te Alkmaar, en daarnaast actief op allerlei andere terreinen waaronder de politiek. Zijn naam leeft nog altijd voort in het Hemelrijklaantje, een voetpad dat de Eeuwigelaan met de Bucrweg verbindt. Zoals aangegeven gaat het om dagboeken die aantekeningen bevatten van voorval len op zijn school, van zijn ontmoetingen met kunstenaars en van andere gebeurte nissen. Tenslotte is ook een korte levens beschrijving van dr. Hemelrijk opgeno men. Onze belangstelling richt zich met name op zijn ontmoetingen met kunste naars, die bijna allemaal in en om Bergen woonachtig waren. Maar ook het doorle zen van zijn levensbeschrijving betekent een (voor sommigen hernieuwde) kennis making met een markante Bergenaar, waarvan de uitstraling verder reikte dan de grenzen van onze gemeente. S 63

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 33