Een stukje nostalgie Omstreeks 1912 bij Duinvermaak. V.l.n.r. Piet Slikker, Willem v.d. Steen en Jaap Kokkes bij het paard Hans. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen) Groenteboer N. Vrasdonk van de Kleine Dorpsstraat hier in de Komlaan. Ernaast op de fiets J. den Broeder. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen) De groente- en fruit- zaak van K. Vink aan de Karei de Groote-laan 20. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH) Zoals veel van zijn collega 's ventte J. Spaans zijn waren uit met paard en wagen. Foto omstreeks 1939. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH) De groentezaak van J. Spaans aan de Lijtweg 39. Op de voorgrond vrouw Spaans. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH) kolenhandel van B. Schaaper welke zijn klanten meestal bediende door het venten met paard en wagen, evenals ook Vrasdonk en groenteboer Hartog dit in die tijd deden. Vanaf ongeveer 1965 tot aan 1990 zette zoon Piet de zaak voort, en dochter Rie begon samen met haar man Gcrrit Kaaij een zaak aan de Tjipke Visserweg 1, waar na hun beëindiging nu reeds enkele jaren een electrozaak is gevestigd. Aan de Matthieu Wiegmanweg 5 in de wijk Tuindorp, had Henk Kokkes, ook een zoon van oprichter Kokkes, in die jaren nog zijn uitventbedrijf in groen ten en fruit. Ook aan de Oude Natteweg, nu nr. 88, was in de vooroorlogse jaren de uit brengzaak van groenteboer Hartog geves tigd, op de plaats waar nu enkele villa's bijna aan het oog zijn onttrokken; ook hij bezocht zijn klanten met paard en wagen. We keren terug naar de Karei de Groote laan 28, hoek Middenpad, waar sinds 1915 groenteboer Lou Everraad zijn groentewaren verkocht en per handwagen zijn klanten aan huis bezocht. Eveneens aan de Karei de Grootelaan, op nr. 20, was vanaf ongeveer 1950 tot aan 1970 de groentezaak van Karei Vink gevestigd. Aan de Geestweg 11 bevond zich in de jaren dertig nog de groentehandelaar P. Vroegop, die zijn handel aan huis dreef en ook wel per paard en wagen zijn klan ten in het dorp bezocht. Aan de Lijtweg 39 had J. Spaans in het tweede kwartaal van 1900 zijn groen tezaak. Ook hij ventte zijn waren uit met paard en wagen. Van hier gaan we naar Dorpsstraat 12, waar vanaf omstreeks 1950 Arie Ooijevaar zijn nering in groenten en fruit dreef, tot er in de latere jaren door zijn zoon Jan Ooijevaar een dierenvoeder spe ciaalzaak in werd gevestigd. Na zijn kort geleden beëindiging is de zaak overgeno men door een andere diervoeder specia list. Als laatste keren we terug naar de Jan Oldenburglaan hoek Breelaan 8, waar reeds ongeveer vijf en veertig jaar de groente- en fruitspeciaalzaak van de fami lie Wokke is gevestigd. Voor Wokke had de firma Romar uit Alkmaar hier al een groente- fruit- en comestibleszaak. Voordien bevond zich hier, vanaf ongeveer 1920 tot aan de jaren 1943-1944, de in die tijd bekende manu facturenzaak van de familie Paping, welke tevens vele Bergenaren in die tijd voorzag van tapijt, gordijnen, fournituren en ver dere wooninterieurartikelen. H 60

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 30