Nlusexxmnieuws Museumschatten uit het Sterkenhuis: Patchwork uit 1810 én van de topstukken uit de collectie van Museum Het Sterkenhuis is een lap pendeken, die gemaakt is in het begin van de 19e eeuw. Het is een geschenk van mevrouw C. Schorsij-Blokker, destijds woonachtig in het Nachtegalenlaantje in Bergen. Vaak vragen bezoekers van het museum: 'maakte men toen al patch work?' Het antwoord is 'ja'. Het schitterend stuk handwerk is opge bouwd uit maar liefst 3410 zeshoekige bedrukte katoenen lapjes. Ze vormen rozetten op een crèmekleurig fond. In het middenveld omsluit een twaalfpuntige ster een crèmekleurig lapje, waarop in kruissteek initialen en een jaartal zijn geborduurd: H. v. d. H. - 1 8 1 0. De lap pendeken is omgeven door een reep crè mekleurige katoen, die is versierd met 122 schuine rechthoeken en punten van be drukte stof. De deken was, toen ze in het bezit kwam van Het Sterkenhuis, niet ge watteerd of gevoerd. Textieldeskundigen van het museum hebben de gebruikte stoffen onderzocht, maar daarbij bleven een aantal vragen open. Uiteindelijk ble ken sommige stukjes stof te bestaan uit Poolse schortenstof, die in Nederland niet zo vaak voorkomt. Hoe zou nu een deken met een der gelijk buitenlands tintje in Bergen terecht gekomen zijn? Met hulp van een familie lid van mevrouw Schorsij, de heer J. Wage naar uit Heerhugowaard, kon de her komst van de deken worden achterhaald. Eind 18' eeuw, ten tijde dus van de Bataafse Republiek, was de uit Duitsland afkomstige Willem Karei van der Lippe officier in Nederlandse dienst. Hij was getrouwd met Ida Geertruida Molenaar. Dit echtpaar kreeg op 3 november 1799 een dochter, Wijnanda Wilhelmina van der Lippe. Zij werd geboren in Mcdcm- blik. Wijnanda groeide op en trouwde op 6 augustus 1820 met Cornelis Grootes in de gemeente Zuid- en Noord-Schermer. Na omzwervingen in Noord-Holland vestigde Cornelis zich als timmerman in Bergen. Wijnanda werd daar vroedvrouw. Zij woonden in het oudste deel van het Witte Huis aan de Ruïnelaan, tegenover het Spaansche Pad. Het gezin telde vijf kinderen en één daarvan was Wijnanda Wilheimina Grootes. Deze Wijnanda groeide op in Bergen en trouwde met Muus Blokker. Dit echt paar kreeg zes kinderen, waaronder Cornelia Blokker. Op 5 september 1880 trouwde Adrianus Cornelis Schorsij met Wk Si Cornelia. Zo werd zij mevrouw Schorsij- Blokker en door haar kwam de lappen deken terecht in Het Sterkenhuis. Zeer waarschijnlijk heeft de deken dus oor spronkelijk toebehoord aan Wijnanda Wilhelmina van der Lippe en is afkom stig uit het Duitse familiebezit. Wie H. v.d. H. was, is echter niet bekend. In 1986-1987 werd een restauratie verricht door mevrouw A.L.van Reenen- Rahussen en mevrouw P.M. Schoonder- woerd-Savenije. Daarbij werden de aller slechtste stukken vervangen en de zwak ke delen versterkt met een rug van poly- ester-crèpeline. De gehele deken is daar na voorzien van een katoenen voering. Deze restauratie heeft 400 uren in beslag genomen. Het Sterkenhuis beschouwt de lap pendeken als één van de topstukken van de collectie. Dit jaar werd daarop dan ook speciaal de aandacht gevestigd in het kader van het project 'Top van de Kop', waarbij negentien musea in Noord - hlolland hun mooiste stukken tonen. De deken, die tentoongesteld is in een grote vitrine, is te bezichtigen in de voorkamer van het museum. Nel Jongejans 52

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 22