De straat waarin wij woonden Het snoepwinkeltje van de heer Ruitenberg, Antoniusstraat 13. Later kwam hier de kantoorboekhandel van Thomas. (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH) Vijfde klas Van Reenenschool, 1932. Links meester Pascha. Vooraan liggend links Henk Bos, rechts Dick Blokker. (Foto: Henk J. Bos) den en handelstekenen bij te brengen. Maar de meeste geheimen - althans in mijn ogen - bevatte de leerstof van het hoofd, meneer Barctta. Hij gaf natuur- en wiskunde, en met hem had ik ook de meeste aanvaringen. De meest gedrevene van de leraren was Bert Schuil, overtuigd geheelonthouder en enthousiast natuurbe schermer. Met hem trokken wij naar een jeugdherberg in Oldebroek op de Veluwe voor een werkweek. Hij propageerde de Nederlandse Jeugdbond voor Natuur studie, waarvan ook ik toen lid werd. Ongetwijfeld was hij degene die mijn schoolse leven in die tijd het meest beïn vloedde, hoewel hij wat betreft de absti nentie daar niet in is geslaagd. Op de hoek Sint Antoniusstraat - Beemsterlaan woonde op nr. 12 veld wachter Van der Kerk. Type Bromsnor, met sabel en een tuniek waarvan de kno pen op gespannen voet stonden met de omvangrijke tors van de toenmalig hoog ste ordebewaarder. De rechterhand van Van der Kerk was de agent Tamminga, die woonde in de Wilhelminalaan. Hij was het tegendeel van zijn baas, lang en mager, maar ook met een indrukwekken de knevel. Overigens was de Sint Antoniusstraat blijkbaar geliefd bij amb tenaren in het algemeen en bij vertegen woordigers van de Heilige Hermandad in het bijzonder. Later kwamen daar name lijk ook wonen de politiemannen Bokjes, Vermeulen (nr.41) en Van der Leegte (nr.39). Vermeulen was in het bezit van een motor, type Harley Davidson, en scheurde daar met een groot gevoel voor stijl en macht mee door de straat, een groot aantal decibels achterlatende. Maar toen werd daar nog niet over geklaagd en waren politiemannen, zeker onder de jeugd, indrukwekkende vertegenwoordi gers van het gezag, die zich wel het een en ander konden permitteren. Als ik het onderwijzend personeel onder de ambtenaren mag scharen, dan moeten ook worden gememoreerd het hoofd van de Sint Adelbertusschool, de heer Haakman (nr.27) en meester Strubbe van de openbare lagere school (nr.39), die later verhuisde naar de omgeving van de Hertenkamp. Ook woonde er nog de heer Stukje van de Nederlandsche Heidemaatschappij. Hoewel geen ambte naar, werd hij toch door velen wel als zodanig gezien. De Heidemaatschappij voerde n.1. in die tijd met grote werkloos heid in opdracht van de overheid allerlei werkzaamheden uit. Dan was er nog de postbode Swakman, die woonde op nr. 10, en niet te vergeten mijn vader, commies Bos. Een hoog ambtenaren-gehalte dus. Gaan we verder door de Sint Antoniusstraat, dan woonde op de hoek van de Molenkrochtlaan het gezin van aannemer Noort. Even een uitstapje rich ting Molenkrochtlaan. De bomen (essen) daar, zijn tijdens een boomplantdag, ik dacht ongeveer in 1929, geplant. Dat weet ik nog omdat ik toen een van de jeugdige plantertjes was. Regelmatig 'bewaterde' ik mijn boom met een kar - kistje op kin derwagenonderstel - en een paar emmers

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 20