Achter het huis op de schaats, circa 1927. V.l.n.r. Tiny Bos, Henk Bos, Tjit Strubbe en Ben Strubbe. (Foto: Henk J. Bos) De tennisbaan achter de huizen aan de Sint Antoniusstraat (rechts zichtbaar). (Foto: collectie Piet Mooij, Bergen NH) J Bergen N, H.-Tennispark Kruisweg. de Moor. Een heel klein, donker snoep winkeltje waar je, als je dat niet wist, struikelend binnenkwam, omdat de vloer lager lag dan de straat. De ingang was toen nog aan de kant van de Molenstraat. Maar eenmaal binnen wachtten er de heer lijkste verlokkingen: duimdrop, zoethout, Koningsbroodjes en meer van dat soort begeerlijkheden. En dat alles voor een of twee centen! Voor een gulden had je zowat de hele winkel kunnen leegkopen! In mijn herinnering was er ook een zeer slechtziende man in huis, misschien de echtgenoot of broer van Mien, - aan iets 'ergers' durfde je toen nog niet te denken -, die alles op de tast moest doen. Trouwens als je niet blind was kon je ook nauwelijks iets zien, zo donker was het er. Aan de overkant van de Sint Antoniusstraat, op nr. 13, was nog een snoepwinkeltje van de heer Ruitenberg. Aanzienlijk groter, lichter en meer bij de tijd. Bij die tijd dan. Maar dat kwam ook in de prijs tot uitdrukking. Later kwam hier de zaak van de heer Thomas, die kantoorbenodigdheden, schriften, boeken en katholieke beelden verkocht. We gaan nu weer even een zijstraat in, n.1. de Beemsterlaan. Daar stond in een ruime omgeving en met een grote speel plaats de U.L.O. school van het hoofd Baretta. Vreemd, op de lagere school waren het meesters en op de U.L.O. wer den dat plotseling meneren. De U.L.O. van drie klassen werd omstreeks 1935 een M.U.L.O. met vier klassen. Bij dit gebouw was een voor die tijd groot gym nastieklokaal, waar Be Quick, de gymver eniging onder leiding van directeur Van Zoonen en de eerder genoemde postbode Piet Blokker, trachtte de Bergense jeugd te behoeden voor al te stramme leden. Vrije-, brug- en rekstokoefeningen was, evenals het vogelnestje aan de ringen, de leerstof die ons klaarstoomde voor de jaarlijkse gymuitvoering in de Rustende Jager (met bal na onder de - zonder geluidsversterking, maar toch luide - muzikale begeleiding van Cor Sombrock). Omdat bijna al mijn vriendjes naar de U.L.O. gingen wist ik mijn ouders ervan te overtuigen dat dat ook voor mij het beste was. Daar werden ons de eerste beginselen van de vreemde talen bijge bracht. Duits door meneer Lijstra, Frans door meneer Schuil (die wij Bert noem den) en Engels door het hoofd Baretta. Meneer Kamermans had tot taak ons voor het examen - dat in het Gulden Vlies in Alkmaar werd afgenomen - boekhou- 49

Bergense kroniek | 2002 | | pagina 19