Hier scheen 't geluk bereikbaar. Schrijvers over Bergen, van Gorter tot Van Dis. Conserve, Schoorl, 2001, ISBN 90 5429 1443. Prijs 34,95. 'Er is in het Noord-Hollandse Bergen geen stoeptegel, waarop niet de voet van een dichter heeft gestaan en op iedere café- stoel heeft wel een prozaïst gezeten'. Zo vangt het voorwoord aan van 'Hier scheen 't geluk bereikbaar - schrijvers over Bergen - van Gorter tot Van Dis. Samenstellers van de bundel, waartoe het KCB het initiatief nam, zijn Marianne van Gils, Sjoerd Kuyper en Michael Vaieton. Uitgangspunt vormde, blijkens het voor woord, de vraag: 'Wat doet Bergen met een schrijveren 'Wat doet een schrijver met Bergen?'. Dertien schrijvers komen aan de orde. Het is opmerkelijk dat zij - naar hun zeggen - naar Bergen kwamen voor de eenzaam heid en de stilte, voor de 'wijde zee en het lied van wind en golven' (Adama van Scheltema). - Wind en zee spelen ook een grote rol in het werk van A. Roland Holst. Jan van der Vegt put uit zijn uitgebreide biografie over de 'grand seigneur' van Bergen, die in een postuum gepubliceerd gedicht toch gemengde gevoelens uitte over zijn woon plaats: 'Al gaat het door vooruitgang achteruit, toch blijft Bergen mijn dorp. - Bergen, het dorp waar ook de geest van Gorter rondwaart. Over Gorter is in het boek een gedocumenteerde, geestig geschreven bijdrage te vinden van de hand van Lieneke Frerichs. - Verrassend is de bijdrage van Dirk Kroon, die inzicht geeft in het werk van Maurits Mok, die pas op latere leeftijd terugkeerde naar Bergen: 'Als ik ergens oud zou willen zijn, dan in een door bomen getem perde zeewind. - Zou het mogelijk zijn om nog een klein museum te vestigen in BergenDan zou Aukje Holtrop dat het liefst ingericht zien in de Reigertoren en gewijd aan mevrouw Selleger - Elout, bekend door haar boeken over Lijsje Lorresnor. - Tal van anekdotes zijn te vinden in de soms zeer persoonlijk geschreven essays. Zo verweeft Elly de Waard haar relatie met Chris van Geel, die zij hielp bij het ordenen van zijn gedichten, met herinne ringen aan zijn afgebrande huis in Groet 'de lieflijke burcht'. In haar eigen werk, dat door A. Andeweg besproken wordt, zijn de branding en het kustgebied de the ma's. - Mischa de Vreede schetst naast een beeld van Lucebert, ook een beeld van de tijd die gekenmerkt wordt door zwerven en het zoeken naar onderdak. - Natuurlijk ontbreken Neeltje Maria Min en Adriaan van Dis niet, die samen jeugd herinneringen ophalen, hoewel ze elkaar destijds niet tegengekomen zijn. Van Dis interviewde Neel Min en Mauk Dolleman sprak met Van Dis. - Gerrit Kouwenaar lijkt als Amsterdams stadsjongetje een vreemde eend in de bijt. In zijn jeugd bracht hij veel vakanties in Bergen door en is er ook mee verbonden door zijn broer David, aan wie hij een gedicht wijdde dat in de bundel opgeno men is: 'Een zondagmorgen aan de mid dengeest'. - Wie meer wil weten over H.C. ten Berge en 'De jaren in Zeedorp' of over de 'Windveren ochtend' van Hans Tentije 'vanwege dit allesbehalve vervlogen hart grondige Edenvindt in dit boekje bijdra gen over hun werk - Tenslotte schreef Sjoerd Kuyper een klei ne geschiedenis van de Eerste Bergensche Boekhandel, centrum van literaire activi teiten, waar zoveel voetstappen van schrij vers liggen, en die nationale faam ver wierf door de literaire avonden in 'De Rus'. - Literaire wandel- en fietsroutes door Bergen, samengesteld door Michael Vaieton, sluiten het boekje af. 'Ik kon niet ophouden met lezen', zei een Bergense tegen mij, 'op elke bladzijde staat wel iets waarvan ik dacht: dat of die ken ik; daar ben ik ook geweest. Ik heb ervan genoten'. Nic. van Roosendael J.H. Schuurman, Vliegveld Bergen NH, 1938-1945. De Coogh, Bergen 2001, ISBN 90-75440-04-9. Tweede druk, prijs 74,49 33,80. Het worden steeds minder Bergenaren, die persoonlijk weet hebben van de aan leg en het gebruik van het vliegveld in de Bergermeer. Trouwe lezers van de Bergense Kroniek hebben door enkele artikelen al kennisgemaakt met dit Bergens fenomeen, maar een allesomvat tende bijdrage over dit vliegveld is tot nu toe niet verschenen. Gelukkig is daar nu in voorzien, omdat in mei j.l. het boek ver scheen 'Vliegveld Bergen NH 1938-1945'. Zo beknopt als deze boektitel luidt, zo gedetailleerd is de informatie die het boek bevat. Buiten dat gaat het ook om veel meer dan het vliegveld Bergen. Wat te denken van hoofdstuk 7, dat handelt over het Marine-Lazarett in Heiloo en de execu ties in Limmen als represaillemaatrege len? Of bijvoorbeeld hoofdstuk 8, dat aller lei feiten geeft met betrekking tot de oor logshandelingen in heel Noord-Holland? Kortom, de auteur heeft zich bij de beschrijving van het vliegveld Bergen niet beperkt tot het vastleggen van feiten uit sluitend met betrekking tot die locatie. Het boek bevat een duizelingwekkend aantal feiten, variërend van gegevens over de aangekochte grond, de op het vliegveld gelegerde officieren en manschappen, het aantal aanwezige vliegtuigen met al hun technische specificaties en bewapening, tot aan een overzicht van het maandelijks stroomverbruik van het vliegveld in de tweede helft van 1940. Dit alles is onder bouwd met uittreksels uit rapporten en processen-verbaal, met interviews, citaten uit brieven, enzovoort. Het is soms ontroe rend om te lezen hoe sommige nabe staanden van omgekomen vliegtuigbe manningen dankzij de naspeuringen van Schuurman naar de laatste rustplaats van hun echtgenoot resp. vader kunnen wor den gebracht. Het beeldmateriaal bestaat uit een grote hoeveelheid tekeningen, plattegron den en foto's. Van die foto's zijn er heel wat afkomstig uit particulier bezit, en dat maakt deze uitgave zo bijzonder. Dit laat ste geldt zeker ook voor de grafische vormgeving, die in handen was van 'onze' Gustaaf Verburg. Hij heeft er een boek van gemaakt dat gezien mag worden. Het boek is voorzien van een goed notenapparaat en een index op plaats- en persoonsnamen, waarmee deze uitgave vervolg bladzijde 60 59

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 65