Toen en nu J.C. Kooiman Roosannie Kromhout Dorpsstraat 27 Het huis werd in 1882 gebouwd voor de weduwe Kaandorp-Bakker. Op 13 november 1900 werd door notaris Top te Bergen het perceel in vei ling gebracht. Johannes Hendrik Meyer, timmermankocht de woning met grond voor f 1.855. Door grondruil met buurman Broer Huizinga werd het perceel vergroot tot 5 are, 85 centiare. Na het overlijden van Meyer op 22 april 1906 vond bij notaris Top de overdracht plaats aan zijn zoon Cornelis, schilder. Deze liet in 1908 een ruime schilderswerk plaats achter de woning bouwen. In de volgende jaren werden zijn zes kinderen mede-eigenaar van het perceel. Na het overlijden van Cornelis Meyer op 23 september 1936 werd zijn zoon Christiaan voor 2/3 deel Gerard voor 1/6, en dochter Catharina ook voor 1/6 deel eigenaar. Na het overlijden van Gerard Meyer werd op 1 juli 1962 het bedrijf ver kocht aan schildersbedrijf R. Beukers te Bergen, en de winkel/woning aan de heer W. v.d. Broek, die er een dierenwinkel inrichtte, wat later omgezet werd in een schoenwinkel. Per 1 mei 1985 werd het hele perceel gekocht door J.C. Kooiman, die er zijn schildersbedrijf uit Koedijk in vestigde. Op 1 april 1986 werd het schildersbedrijf opgeheven en werd de schilderswerkplaats privé bil jartzaal. Centimetersdikke verfresten van het afvegen van de kwasten zijn nog op de deursponningen te zien. Foto links (1962) J.C. Kooiman, foto rechts (2001) Trees Staarink-Bruinsma. Omstreeks 1930 was het huis 'Ingeborg', Breelaan 14, de woning van een Bergense ingezetene. Later werd het hotel-pension. In de serre (rechts) was het notariskantoor van C. Knook gevestigd. In de garage had J. v.d. Pol zijn herenkapsalon. Begin jaren zestig zocht Albert Heijn, toen gevestigd op het Plein (nu KCB) een ruimere plaats. Die werd gevonden op het perceel van hotel Ingeborg en het daarachter liggende terrein van de Gemeentewerf, dat zijn uitgang had aan de Jan Oldenburglaan. Er zijn nog moeilijkheden geweest over het wel of niet laten staan van bomen, maar uiteindelijk moest in 1964 het charmante hotel plaats maken voor de eigentijdse supermarkt. (Foto links: collectie Piet Mooij, Bergen NH, foto rechts: Trees Staarink-Bruinsma). 57

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 63