Een stukje nostalgie De nieuwe pui van de winkel van Jan Kaandorp, mei 1954. FotoNico Kaandorp). Doortje Houtenbos en haar moeder voor de krui denierswinkel aan de Oosterweg 50 omstreeks 1939. (Foto: Collectie Piet Mooij, Bergen NFI). Feestelijke opening van de net verbouw de winkel, 1928. Van links naar rechts: Grootvader Nic Kraakman; zijn vrouw; Gerard Dongelmans, bedien de; zoon Wijnand. (Foto: W. Kraakman) aan schoeisel zoals klompen en laarzen. Als kind zal ik er, en met mij vele ande ren uit deze omgeving, de boodschappen voor mijn ouders hebben gehaald, met de mededeling cffe opskroive, moeder betaalt volgende week'. Deze zaak mag zich wel de oudste en langst voortbe- staande zaak in levensmiddelen en aanver wante artikelen van Bergen noemen! Van hieruit naar de Karei de Grootelaan hoek Natteweg, waar al vanaf de jaren twintig de kruidenierswinkel van de weduwe J. Lcijcn en haar zoon Joop gevestigd was. Voor zijn overlijden had haar echtgenoot, bakker Arie Lcijcn, een eigen wijk bij de Corporatie. Arie was volgens mij de overgrootvader van de huidige bakker Leijen aan de Loudelsweg. Deze zou dan nu de vierde generatie Leijen als bakker zijn. Nu weer terug naar het centrum, en wel naar de Kleine Dorpsstraat begin Middenpad. Hier was reeds heel vroeg gevestigd de kruidenierswinkel en wat men toen noemde foeragehandel (veevoe der) van de familie Jacob Prins. Het was hetzelfde soort bedrijf als reeds eerder genoemde winkeliers A. Blankendaal en N. Kraakman. De zaak, die later werd voortgezet door zoon Jan Prins en zijn vrouw Ma, heeft bestaan tot in de naoor logse jaren. Van hier gaan we naar de Dokter Van Peltlaan. Waar nu op nr. 9 dierenarts V.d. Zijl zijn praktijk heeft was vroeger de kruidenierswinkel van C. Breeuwer. Ook Breeuwer verzorgde grotendeels uitbreng. Als laatste noem ik de kruideniers- en zuivelwinkel van Schermerhorn aan de Prins Hendriklaan, hier in 1957 gevestigd vanwege de naoorlogse nieuwbouw in en om de Oranjebuurt. Na beëindiging van deze nering werd hier een Chinees afhaal- bedrijf gevestigd. Of het allemaal nog niet genoeg was, bezorgde vanuit Alkmaar de firma P.de Gruyter, bekend van de slogan: 'En bete re waar, en tien procent, alleen De Gruyter' en 'het snoepje van de week' vanaf de jaren '50 tot aan de jaren '70 per bakfiets zijn waren bij hun klanten in Bergen aan huis. In de jaren na 1925 kwamen veel schoolverlaters reeds op 13-jarige leeftijd in dienst bij een dezer winkeliers om er als loop- of fietsjongen een loopbaan te beginnen om daarna verder te gaan als verkoper of bedrijfsleider; enkelen heb ben er zelfs nadien een eigen bedrijf gestart. Tussen 1910 en 1950 telde Bergen ongeveer 3000 tot 6000 inwoners; zij wer den allen bediend door 19 kruideniers. Thans heeft Bergen om en nabij de 15000 inwoners, die alles kunnen vinden bij drie supermarkten, en ook nog altijd door de familie Kraakman worden verzorgd, al hoewel deze de laatste jaren vaart onder de A-marktvlag. Hopelijk zal hun bedrijf nog jaren doorgaan. 56

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 62