mm? VIVO Het ©südlsfe en beste De vrouw van Siem van Wonderen in de Interieur De Wijs Broers, 1946. Van links naar winkeldeur, novem- rechts: Willemien de Waard, Truus Ellis, Cor ber 1923. (Foto: Nico Erkanp, Sim van Son, Cook Broers. (Foto: Kaandorp). Collectie Piet Mooij, Bergen NFI). Voor a! uw LEVENSMIDDELEN naar T[. den ^iollander v/h J.c. Dapper Cm. Raadhuisstraat 6 - Tel. 22 55 Speciaal in REFORMVOEDING is de Wed. i. PRINS, tegenover de Ruïne; AARDEWERK. stipps voor Kruideniers-en Grut- e-üfiSU C9 terswaren en Comestibles tevens HET ADRES voor GROF en FIJN kruideniers- en kaashandel van (pingcltje) J.J. Oudhoff, nu ook reeds lang verdwe nen. Dit was een echte 'uitbrengzaak' met veel verpakte artikelen die werden meestal per bakfiets door hemzelf of door zijn bediende uitgevent, tot zelfs in Egmond aan toe. Van hieruit maken we een flinke sprong naar de Lijtweg. Tegenover de Verlengde Gcestweg was hier vanaf november 1923 een buurtwinkeltje, waar men achter de toonbank Siem van Wonderen (Siempie Peeuw) met zijn vrouw en dochter kon vinden. Ook door hen werden zonodig de boodschappen thuis bezorgd. Op 18 november 1939 deed Van Wonderen de winkel over aan zijn schoonzoon Jan Kaandorp. Na verbou wing vond op 20 januari 1940 de opening plaats. Samen met zijn vrouw Gré heeft hij deze buurtwinkel in stand weten te houden. In 1954 werd de winkel grondig verbouwd, waarbij een nieuwe pui het vooraanzicht totaal veranderde. In 1960 werd de zaak overgenomen door zoon Nico Kaandorp, die samen met zijn vrouw Riet Kunst de winkel ging drijven. Hard werken was het, vooral 's zomers. Lange dagen werden gemaakt, soms wel tot 10 uur 's avonds. Ook zon dags van 10 tot 12 uur open. Vaak waren de schappen leeg, Duitse gasten namen koffie, thee, cacao en chocolade mee naar huis, want daar was het toen duurder. In 1967 werd de winkel ingericht voor zelf bediening. In februari 1987 moest, wegens de steeds toenemende concurrentie van de supermarkten, worden besloten het bedrijf op te heffen. We keren op onze schreden terug en komen uit op de Loudelsweg hoek Stroomerlaan. Waar zich al jaren een eet gelegenheid bevindt, was in de tijd vóór 1950 de kruidenierszaak van de familie Nederveen. Ook dit was een echte uit brengwinkel, en tevens een geliefd snoep winkeltje voor de kinderen die de Huishoud- en andere scholen aan de Loudelsweg bezochten. Van hieruit wederom een grote sprong, en wel naar de Oosterweg tegen over de Tjipkc Visserweg. Daar was, zolang ik mij kan herinneren, een buurt winkeltje gedreven door Doortje Houtenbos, haar zuster, en haar in die tijd reeds bejaarde moeder, gekleed in de West-Friese klederdracht. Wim Smit nam de zaak over van Doortje Houtenbos, maar vestigde zich later aan de overzijde. Nu is op deze plek alles al jaren volge bouwd met woningen. Na ongeveer 1950 kwam er, vanwege de vele nieuwbouw in deze buurt, nog een levensmiddelenzaak bij, te weten aan de Jaap Weijandweg met als toenmalige eigenaar Arie Wittebrood, later nog een poos voortgezet door kruidenier Koppes. De kruideniers zijn als zodanig reeds lange tijd verdwenen en nadien zijn de panden na verbouwing voor andere zake lijke doeleinden ingericht. We keren weer terug naar de Dorpsstraat, waar op nr.102 sinds jaar en dag de zaak van de Kraakmannen is gevestigd. Opgericht door grootvader N. Kraakman in de jaren twintig; later voort gezet door zoon Wijnand, om vervolgens weer over te gaan naar de derde generatie Kraakman. In de beginjaren was het een zaak met veel uitbreng vooral aan de boe renstand in de omgeving, waarbij o.a. gedacht moet worden aan kippen- en vee voeders in een ruime sortering, en ook 55

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 61