Een stukje nostalgie El Simon Schaper Hoe zag de neringdoende middenstand in Bergen er uit in de jaren tussen 1920 en 1970, oftewel voor de komst van de grote supermarkten en grootgrutters. Laten we eens beginnen met de levensmiddelen branche, de kruideniers van die tijd. Het pand aan de Breelaan nr. 10, waar de weduwe Beek en zoon Cor luxe levensmiddelen verkochten. Later rijwielhandel Hopec (H. Plomp en Co.), daarna Amsterdamsche Bank en nu bar-bodega 't Zeepaardje. (Foto: Collectie Piet Mooij, Bergen NH). De Bergense kruideniersbranche tussen 1920 en 1970 De winkel van Albert Heijn in de Stationsstraat nr. 7, circa 1958. Links W. Boorsma, textiel; rechts J.H.M. den Broeder, eveneens textiel. (Foto: Collectie Piet Mooij, Bergen NH). erst gaan we naar de Stationsstraat, ook in die tijd al een der mooiste winkel straten van Bergen. Aan de linkerkant, op de plek waar nu Boekhandel Thomas is, bevond zich de zaak van Van Ameron- gen, later overgenomen door Albert Heijn. Op het einde van de straat aan de linkerzijde was de propvolle winkel van de familie P.J. Oud. Dan begeven we ons naar de overzijde, ongeveer in het midden bevond zich de zaak van C. Jongens. Zijn bedrijf werd later overgenomen door kruidenier N. Jonker, die de zaak voort zette tot ver na de oorlog. Wc gaan nu naar café 't Zeepaardje, Breelaan 10. Op die plaats was indertijd gevestigd de winkel van de weduwe C. Beek en zoon Cor. Deze zaak was gespe cialiseerd in de betere soorten kaas, gesneden fijne vleeswaren voor op de boterham en luxe verpakte levensmidde len. Even verderop links bevond zich nog het kleine kruidenierswinkeltje van Wcyerd Prins, ongeveer even voorbij waar nu het Verfhuis en andere zaken gevestigd zijn (zie foto Bergense Kroniek, mei 2001, blz. 23). We richten ons nu naar de Kerkstraat waar zich thans de rijwielzaak van Busker bevindt. Op deze plaats was van 1929 tot 1969 de zaak van De Wijs Broers, in die tijd een winkel met een zeer uitge breid assortiment luxe levensmiddelen, waaronder een grote sortering wijnen van het toen bekende merk Kempinski. Tevens veel verpakte buitenlandse en koloniale waren, comestibles, en een ruime sortering kaas, veelal in de wat betere en luxere soorten, ten behoeve van de iets betere stand van de Bergense bevolking. We slaan rechtsaf naar Raadhuisstraat 6, waar het reformhuis van Jeltje Poort is. Tot de brand in 1922 was hier jaren lang de kruidenierszaak van Ouwel Prins gevestigd, later voortgezet door de wedu we Prins. Hierna nam Jac. Dapper de zaak over om midden jaren vijftig opge volgd te worden door M.J. den Hollander, die reformartikelen in zijn assortiment opnam. Na het overlijden van Den Hollander zette zijn weduwe, samen met dochter Marijke, de zaak voort. Vanaf omstreeks 1975 leidde Marijke, samen met haar man Peter Bouman de winkel. Zij specialiseerden zich op het gebied van reformartikelen en verander den de winkel in die het nu is. In de laat ste helft van 1999 werd het bedrijf over genomen door Jeltje Poort. Van hier slaan we linksaf de hoek om en komen in de Ruïnelaan. Waar nu een videotheek is op nr. 12 bevond zich zeer lang de levensmiddelenzaak van de familie P. Borst, een langgerekte winkel, met een zeer ruime sortering kruidenierswaren. Nog steeds herinner ik mij de in decem ber goed gevulde Sinterklaastafel in de winkel, zowel als in de etalage, met de vele uitgestalde lekkernijen zoals taaitaai, speculaas, suikerbeesten, enz. enz. Borst werd opgevolgd door de familie Lauter, die er een zelfbedieningswinkel inrichtte. Van hier naar de Molenstraat hoek St.Antoniusstraat waar reeds in zeer vroe ge tijd de kruidenierszaak van Arie en Grietje Blankendaal was. Dit was echt een speciaalzaak voor de boerenstand, een z.g. foeragehandel in veevoeders, kippenvoer, klompen, kocdekken enz. Deze werden door Arie per auto, of door zijn bediende per transportfiets thuisbezorgd. Even verderop aan de linkerkant van de St.Antoniusstraat komen wc bij de 54

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 60