Nluseumnieuws Museumschatten uit Het Sterkenhuis: Bokaal van het polderbestuur van de Bergermeer en van de topstukken uit het bezit van gemeentemuseum Het Sterkenhuis is ongetwijfeld de bokaal van de Bergermeer. Deze kristallen bokaal is voorzien van de afbeelding van een molen, het (thans voormalige) gemeente wapen van Bergen en de namen van de dijkgraaf, secretaris en heemraden van de Bergermeer anno 16 augustus 1776. De bokaal is van Engelse stijl en behoort typisch tot de groep van gelegen heidsglazen uit de tweede helft van de achttiende eeuw. In de versiering op deze glazen treft men aan wat voor de opdrachtgevers belangrijk was. Zo ziet men hier de molen (type binnenkruier) die de Bergermeer droogmaak, en het wapen van de heerlijkheid Bergen waar toe de polder behoorde. De bokaal werd gemaakt in 1776 voor het toenmalig pol derbestuur van de Bergermeer, bestaande uit: Gerrit Sumerij, dijkgraaf, Pieter de Lange, secretaris, Mr. G(erardu)s B(ernar- du)s Hijmenbergh, heemraad wegens Alkmaar, Gcrbrant Rijpland heemraad wegens Alkmaar, Pieter van der Nolle, heemraad wegens Alkmaar, Pieter Kooyman, heemraad wegens Bergen. De geschiedenis van de Bergermeer laat zich in vogelvlucht als volgt omschrijven: - 1555, de heer van Bergen, Hendrik van Brcderode, en de heer van Egmond, Lamoraal van Egmond besluiten tot geza menlijke drooglegging van de Berger- en Egmondermecr; - 1563, Hendrik en Lamoraal sluiten een overeenkomst met de stad Alkmaar, waardoor in geval van bedijking de rech ten van de stad gehandhaafd blijven; - 1564-65, leggen van de ringvaart en de ringdijk en het plaatsen van drie molens; - 1566, droogvallen meren en uitgifte van de percelen gronden; - 1567, Hendrik van Brederode, voorman van het verzet tegen de Spanjaarden, vlucht naar Duitsland; - 1568, de goederen van Hendrik van Brederode, waaronder de polder, worden geconfisqueerd; - 1569, tijdens de Allerheiligenvloed (1 november) loopt de polder weer onder water; - 1573, vanwege Spaans beleg van Alkmaar wordt besloten de molens af te breken om te verhinderen dat zich hierin Spaanse troepen kunnen nestelen; - 1578, stappen worden gezet voor de hernieuwde droogmaking van de Bergermeer. Er wordt een nieuwe molen gebouwd (de Dikke Molen) en een molen van de Zijpe gekocht; in 1584/85 wordt nog een derde (de kleine Viaan) bijge plaatst; - 1586, invoering nieuw bestuursregle ment, waarbij de schout van Bergen als dijkgraaf en van de vier aan te wijzen molenmeesters er drie als heemraden zul len fungeren; - 1796, nu functioneren vijf heemraden, waarvan drie uit Alkmaar en twee uit Bergen; - 1861, er functioneren zes heemraden, waarvan drie uit Alkmaar en drie uit Bergen. De burgemeester van Bergen is nog altijd dijkgraaf. De bokaal is een hensbeker (Hanze- beker), en wordt ook wel gildebeker ge noemd. Vroeger werd ieder nieuw verko zen lid van het polderbestuur met een dronk uit dit glas ingewijd. Binnen de collectie van Het Sterkenhuis vormt de bokaal een topstuk als fraai object van de bestuurlijke geschiedenis van Bergen. Het herinnert aan de boeiende historie van de Bergermeerpolder en de relatie met buur gemeente Alkmaar. Die wilde een vinger in de pap hebben en houden. Behalve de namen van de bestuursle den van de Bergermeerpolder, is ook over de afbeeldingen op de bokaal nog iets te vertellen. Voor wat betreft de molen her innert dit aan de drie molens die de Bergermeer droog hielden. Oorspronke lijk, bij de eerste drooglegging, waren er drie molens, waarvan twee 'Viaanse' molens1'" werden geplaatst bij de oostelijke ringvaart (de Bergervaart). Het waren zogenaamde klapmolens. Meer in het midden van de polder, bij de 'Langerijm', stond een achtkante watermolen, een bovenkruier. Deze drie molens werden in 1573 afgebroken. In 1578 liet men een nieuwe achtkante watermolen bouwen, ditmaal een binnenkruier. Deze kwam te staan aan de zuidelijke ringvaart. Deze molen, die al spoedig dc naam kreeg van 'Dikke molen', heeft gedraaid totdat een brand in 1922 een eind aan zijn bestaan maakte. Waar aan de oostkant de noorde lijke klapmolen (wipmolen) had gestaan, kwam een tweede 'Viaan' (waarschijnlijk overgeplaatst uit de Zijpe). In 1584 kwam er nog een kleinere molen bij, de 'kleine Viaan' eveneens een binnenkruier. We kunnen nog steeds genieten van de grote Viaanse molen. In 1963 werd deze ver eeuwigd in de serie zomerpostzegels. Na een ingrijpende restauratie werd 'de Viaan' op 3 mei 1975 weer in bedrijf gesteld. Een ieder die vandaag dc dag dc Huiswaarderbrug in Alkmaar passeert, ziet de binnenkruier in al z'n glorie staan. De andere afbeelding betreft het wapen van de (oude) gemeente Bergen (zie de beschrijving van dit wapen op blz. 38). Een raadsel blijft de gegraveerde datum van 16 augustus 1776. Alle naspeuringen zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Lliaten in het archief van de polder van de Bergermeer maken het namelijk onwaar schijnlijk dat het raadsel van die 16e augustus ooit kan worden verklaard. Nel Jongejans Naar men aanneemt houdt de aandui ding 'Viaan' verband met het feit dat Hetidrik van Brederode ook heer van Vianen was. 52

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 58