Na het bekijken van een aantal van die foto's valt mij op dat alle kinderen er zo prachtig aangekleed opstaan, de jongens dragen veelal matrozenpakken en de meisjes hoedjes. Volgens Piet was dat spe ciaal voor de foto, iedereen droeg zijn zondagse kleren, hoewel ze op zo'n dag meestal vreselijk vies werden. 'Er waren natuurlijk ook arme kinde ren op school, die bijvoorbeeld niet vertel den dat ze jarig waren, omdat er geen geld was om te trakteren. Ik kan me nog herinneren dat juffrouw Roos één van die jongens, die zijn verjaardag met opzet verzweeg, een zak snoep gaf zodat hij ook kon trakteren. Sociaal gevoel was dus wel degelijk aanwezig' Piet vertelt graag over de hechte gemeenschap die Bergen vroeger was; hij heeft moeite met deze tijd waarin oude Bergense tradities en feesten alleen nog gevierd worden om er commercieel beter van te worden. Aan welvaart gaat de cul tuur ten onder: 'Neem nou Lichtjesavond, daar is toch niets meer aan f Vroeger was je met de hele gemeenschap bezig lam pionnen op te hangen; hoopte je met z 'n allen dat het droog bleef en zag het dorp er sprookjesachtig uit. Nu doen mensen individueel nog wel wat, maar het 'dorps- gevoel' ontbreekt totaal; drinken en ver kopen is het doel van de avond geworden. Mij krijg je er niet meer heen.Dan volgt Het tweede huis van links is de plek aan de Breelaan waar Piet geboren is. Er is nu de minimarkt. Links het Parkhotel. IFotoCollectie Piet Mooij, Bergen NH). weer een fraaie anekdote: 'Als het op Lichtjesavond had geregend, werden de verregende lampionnen van de hele Breelaan op de zolder van ons schildersbe drijf opgehangen om te drogen. Daarna moesten wij, de kinderen Mooij, met een speciaal daarvoor gemaakte stok de rib bels er weer in vouwen, zodat ze het vol gend jaar weer gebruikt konden worden - en dan te bedenken dat ze anderhalve cent per stuk kostten! De overgebleven stompjes kaars zetten we onder een bloempot en staken ze aan. Daarmee pof ten we dan de oude krentenbolletjes van de bakker op; dat was het lekkerste dat ik ooit geproefd heb. Daarna vertelt Piet over het bloemen corso dat elk jaar in augustus rond het Van Reenenpark werd gehouden. De wagens en karren waren door Bergense verenigingen en buurten gemaakt. Na de oorlog is het corso nog twee maal gehou den, daarna had men het gezamenlijke werk er blijkbaar niet meer voor over. Na de lagere school werd Piet bak kersknecht; een vader van een vriendje was bakker en dat leek hem wel wat. In de oorlog toen hij in Alkmaar opgepakt was en voor de Arbeitseinsatz naar Duitsland werd gestuurd, nam hij zijn bakkerspak mee; dat was een uitstekend idee, want als bakkersknecht in een bak kerij bij Braunscliweig heeft hij het niet Met de bokkenwagen op het Smalle pad, circa 1933. Links Piet, op de wagen Reindert Mooij. (Foto: Collectie Piet Mooij, Bergen NH). 49

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 55