m Bergenaren vertellen over vroeger Marijke Kirpensteijn' Pieter Mooij, maar natuurlijk voor iedereen Piet, geboren op 2 juli 1923 aan de Breelaan op nummer 25s. In de zomerwoning dus, want zoals vele Bergenaren verhuurden ook de ouders van Piet hun woonhuis aan zomergasten en woonden dan met hun zeven kinderen op de zolder van de werkplaats van het schilders bedrijf van Piet zijn vader. Piet is, behalve mede-oprichter, één van de steunpilaren van onze vereniging. Voor zijn algehele inzet is hij in 1998 benoemd tot Lid van Verdiensté. Zijn ansicht- i kaartenverzameling en fotoarchief van Bergen zijn voor de geschiedenis van Bergen van grote waarde; we prijzen ons gelukkig daar zo dikwijls gebruik van te mogen maken. Maar ook de verhalen over zijn jeugd in Bergen, zijn bekendheid met vele Bergenaren, die hij meemaakte in zijn 32 jaar op de Bergense bus, maken Piet tot een ongekende bron. Alle reden om hem eens te laten vertellen. et hele huis van Piet ademt, vooral gense, historie. Alle muren zijn behangen met oude foto's en kaarten. Boven de huiskamerdeur kijkt de groot moeder van Piet, met West-Friese kap, de kamer in. Bijna alle kasten puilen uit van de mappen en papieren en boven in de 'archiefkamer' kun je nog nèt zitten. Natuurlijk laat Piet mij allereerst trots zijn grote ansichtkaartenverzameling van Bergen zien. Ook van de straat waar ik woon zijn ansichtkaarten met 'de groeten uit' erop, want de meeste kaarten zijn beschreven door badgasten en Piet heeft ze dan ook opgespoord in alle delen van het land. Zijn verzameling laat Bergen met Bergen aan Zee vooral zien vóór de Tweede Wereldoorlog. In allerlei mappen heeft hi) nog veel meer verzameld: alle klassenfoto's van de Van Recnenschool bijvoorbeeld, of foto's en levensbeschrij vingen van alle zusters Ursulinen. Over het vliegveld Bergen heeft hij mappen vol verzameld en over de begraafplaats aan de Ruïnelaan natuurlijk, waar Piet, met andere leden van de Historische Vereniging Bergen, zo veel werk verzet. Kortom een plek om heerlijk te snuffelen in Bergens historie. Na de koffie begint Piet te vertellen, zijn vrouw Dien geniet nog steeds van de verhalen en anecdotes en luistert adem loos toe. Allereerst vertelt Piet over zijn gelukkige jeugd in het, toen nog, kleine dorp en over de Tweede Openbare Lagere SchooP (nu garage Smit): 'Kun je je voorstellen hoe spelen voor kinderen in die tijd nog was? Achter ons huis op het Smalle pad reden we met de bokkenwa gende Prinsesselaan was n'et gebouwd, daar speelden we in de leegstaande hui zen en anders zaten we wel in de duinen in onze eigengemaakte hut. Het grootste feest was het jaarlijkse schoolreisje, dat iedere keer weliswaar hetzelfde was, maar voor ons kinderen net een wereldreis. We liepen dan eerst naar het station van 'Bello', daarmee reden we naar Alkmaar. Van achter het station gingen we, over de luchtbrug, naar de voorkant van het station en dan naar de Helderse weg en de steiger van de 'Alkmaar Packet'. Op de boot voeren we naar Schoorldam, vandaar ging het lopend naar Schoorl. We gingen dan spe len in de speeltuin bij het Klimduin (en ook op het duin zelf natuurlijk), daarna werden we opgehaald door busjes van de firma Schalkwijk, die ons weer naar Bergen, maar wel naar Duin-vermaak brachten. Daar speelden we dan de rest van de dag en gingen pontificaal op de foto! Het laatste stuk naar school liepen we dan weer, maar voorop gegaan door de Bergense Harmonie. Het was iedere keer weer de mooiste dag van het jaar'. Ber

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 54