Aan dc linkerzijde (noordzijde) van de Filarskiweg vanaf de Oosterweg was dc hoek nog onbebouwd. Wat nu het tweede huis is (nummer 3), werd in dc jaren der tig gebouwd door Niek Bijl, hij heeft het verkocht aan zijn zuster die er nu nog woont. Zij was getrouwd met Niek v.d.Kamer. De buurman op nummer 5 was Dirk Wokke, 'de kippenskos'. Volgens het West-Fries woordenboek van Jan Pannekeet betekent dit handelaar of koopman. Piet Half, dc visboer, woonde in het volgende huis. Zoals gezegd vestig den Nars Schaaper met zijn vrouw Geertje Nipshagen zich in het pand ernaast, nummer 9. Van rooilijnen had men nog geen weet, want het volgende huis werd een heel stuk naar voren gebouwd. Piet de Groot de vrachtrijder had hier zijn domi cilie, hij had twee grote vrachtwagens op zijn erf staan, daar vervoerde hij de baga ge van de badgasten mee. Later kwam hier dc familie Houtenbos tc wonen, de eerder genoemde Jan Houtenbos die als venter werkzaam was bij bakker Leering. Het is nog steeds in bezit van een telg uit het Houtenbos geslacht. Het huis nummer 15 (anno 1870) is weliswaar enigszins verbouwd maar toch hoofdzakelijk in de oude stijl gebleven. Dirk Goudsblom woont er nu. Daarvoor heeft 'ome' Jan Bijl er jaren lang gewoond. Ome Jan liep krom voorover gebogen. Dat kwam door het zware werk op het land dat hij altijd had verricht. Alles moest in die tijd met de hand gedaan worden. We komen nu via een inbrciplek waar nog juist een modern huis gebouwd kon worden, bij het huis van de heer Krook (nummer 17). Jarenlang heeft hier de familie Ooijevaar gewoond. Maar vóór die tijd heeft Rein Dekker het bewoond... Het wasscrijtje van Jansie Dekker, de vrouw van Kees Dekker, stond op de plaats waar nu de familie Tclleman woont (nummer 19). Service stond bij Jansie Dekker hoog in het vaandel. Alles kreeg je keurig gewassen en gestreken terug. Vetpot kan het echter niet zijn geweest, gezien de prijs van die tijd tegenover het werk dat werd gedaan. Op de plaats waar nu drie schakel woningen staan stond het huis van Ome Jaap Bijl. Hij was vrijgezel. Jaap van Baar, wiens weduwe nu in het middelste huis woont, heeft ook nog in dat huis gewoond. Dan krijgen we op nummer 29 de boerderij van Ranzijn. Het boek 'Belevenissen van een Bergenaar' gaat uit gebreid in op de historie van het huis en dc familie. Het laatste huisje was van Opie Glorie. De tuinen achter al deze huizen lie pen door tot aan de spoorlijn. Veel stuk ken van deze tuinen zijn mettertijd ver kocht en bebouwd met villa's aan de van Blaadercnweg. De riolering bestond nog niet, dus stond er achter elk huis een plee met een put eronder. Die werd een paar keer per jaar geleegd over de tuin. De spi nazie groeide daar heel best van. Hoewel het nog steeds een rustig straatje is, en het er goed is om te wonen, was het vroeger een echte buurtgemeenschap met veel burenplicht en saamhorigheid. Kippenschuren ach ter de boerderij van Ranzijn, Filarskiweg 29, circa 1930. Links moeder Ranzijn, rechts dochter Bets. Op de verre achter grond de huisjes van het Zakedijkje. (Foto: Joop Ranzijn). 47

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 53