De buurt waarin wij woonden We gaan nu weer terug naar dc Filarski weg (vroeger Jichtpad). Rechts op dc hoek (aan de zuidkant), waar nu mevrouw Min woont, heeft de familie Beukers lange tijd gewoond. Ernaast staat een rijtje van vijf huizen. Nou ja... huis jes! Ffet eerste, nummer 2, werd bewoond door Willem Wokke die een aannemers bedrijf had. Daarna heeft Jan van Westen er gewoond totdat Jan van Veen er zich vestigde. Die woont er nog steeds met veel plezier. Zijn molen in de tuin draait er vaak lustig op los. Naast dit pand, op nummer 4, woon de Cees Strooker. Welke oude Bergenaar heeft de buschauffeur Klaas Strooker niet gekend? Nou, Cees was zijn vader. Piet de Groot woonde eerst op num mer 6, hij is kort daarna naar de overkant verhuisd. De familie De Moei heeft ver volgens enige tijd op nummer 6 gewoond, daarna Gcrrit de Sain. Op nummer 8 woonde Nardes Min, een grote familie. Zoon Nick was kodde beier; Kees was bij de marine; Nardes jr. ging aan de Kruisweg wonen; Sien was getrouwd met Jacob Pepping en vestigde zich in de Damlander molen en Jo trouw de met Leo Rotthier en heeft nog lange tijd op nummer 8 gewoond. In het laatste huisje van het rijtje woonde Kees Dekker. Hij had hier een groentehandel. Toen hij ging verhuizen naar de Kogendijk vestigde Nars Schaaper er zich er even. Om later naar de overkant (Filarskiweg 9) te verhuizen. Piet Bakker heeft er nadien jaren gewoond. Ja, je wist toen echt waar ieder een woonde. Nu is dat anders. Het is niet bekend wie er nu wonen. Verder was aan de zuidzijde van dc Filarskiweg alleen land met daarop tuinen en kassen. Het was de nurserie van Elion. Dit van oorsprong Engelse woord was een algemene benaming voor de kwekerij van o.a. champignons. Deze besloeg het terrein tussen de Filarskiweg en de Kogendijk. De heer Elion woonde in huize De Klomp aan de Loudelsweg. Hij had een baard die reikte tot aan zijn gulp. Louis van der Velde was de bedrijfsleider. Aan het einde van de Filarskiweg woonde op de hoek Arie Jansen. Hij was hovenier van beroep. Het huisje van ome Jaap Bijl aan de Filarskiweg naast de boerderij van Ranzijn. In de deur Jaap van Baar. Op de achtergrond de nieu we schakelwoningen. (Foto: Joop Ranzijn). 46

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 52