BERGET1 (RH.) gaat dc Oosterwcg verder en komt uit op de Kogendijk. Maar wij gaan linksaf dc Jan Apeldoornweg in, genoemd naar Jan Apeldoorn, wethouder van Bergen. Hij was in dienst bij de familie Van Reencn. Aan dc linkerkant (westkant) van deze weg stonden al vele villa's met spitse puntdaken. Rechts (aan de oostzijde) zien we het tweede huisje (nr. 2) dat nu be woond wordt door de familie Mors. Vroeger was dit bakkerij 'de Volharding'. De bakker was Jan Leering, de vader van Piet Leering. Jan Houtenbos was de ven ter. Naast dit pandje zien we een vrij hoog gebouw, gebouwd in de jaren der tig, dat nu in gebruik is door de firma Min, de wegenbouwers. Dat was in mijn tijd een meelfabriek voor veevoer, de NV Pluimvee voeder Mij., in de volksmond 'De Pluimvee' genoemd. Iemand die een koe, wat kippen of wat ander vee had, werd daar aandeelhouder van. De aan deeltjes kostten 25,—. Veel particulieren kochten zo'n aandeel. Ook toen was spe culatie gewild bij vele Bergenaren. In de muur van dit gebouw is nog een tegel te zien die aangeeft dat de eerste steen gelegd is op 6 december 1932. De eerste directeur was C. Kwant, verder zaten in het bestuur J. Kuitwaard, J.A. Nobels, G. Bleijenberg en C. Mooy. De fabriek bleek op den duur echter niet meer rendabel en is overgegaan naar de meelfabriek van Timmerman in Alkmaar. In de oorlog is in de fabriek nog een gras drogerij gevestigd geweest. De hele buurt werd vergeven met een zoete stank. Van stankoverlast of millieuvervuiling had toen nog geen mens gehoord. Naderhand heeft de firma Min zich hier gevestigd. Gezien de omvang van dit bedrijf is het duidelijk dat hier veel ruimte was. Er waren hoofdzakelijk brembosjes en moes tuinen. Ook de jeugd had er de ruimte om te spelen en vooral tenten te bouwen. Het terrein liep tot aan de spoorlijn. Het einde van dc Jan Apeldoornweg liep uit op een provisorische spoorweg overgang naar het 'Toopes padje'. Het padje liep naar de Natteweg. Daar woon de 'Toop' Duin, die altijd met zijn hand kar vol kruidenierswaren over het onver harde pad ging. Ook werd dit pad wel het 'vrijerslaantje' genoemd. Bij deze spoor wegovergang stond nog een oud huisje. Daar woonde vroeger Van Twuijver. In de oorlog heeft Kooien daar gewoond. Na de oorlog vestigde Rein Beukers, de schilder, zich daar. Engel Half, de vis boer, heeft er ook nog gewoond. Engel verkocht 'kippenschcrp', volgens Van Dale geen Nederlands woord, maar dat waren gebroken schelpen die dienden als kalkhoudend kippenvoer. Broer van de schrijver Jaap en ik hebben het huisje uit eindelijk gesloopt. De stenen zijn weer gebruikt voor het huisje van IToutkooper op het Woud, even voorbij de Fransch- man. Ook toen deed men al aan recycling. De heer Ft. Elion omstreeks 1935. IFotoCollectie Piet Mooij, Bergen NH) DE DIRECTEUREN. A Groote kweekerij voor Groenten, Fruit en Snijbloemen. Aanleg en onderhoud van Tuinen met vertrouwd en geschoold personeel. Attesten en referentiën van uitgevoerde werken in Bin nen- en Buitenland ter inzage. öedlpl. Tuinarchitect en Teekenaar aan de Kweekerij verbonden.

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 51