De buurt waarin wij woonden Immetje Staadegaard voor haar huisje Oosterweg 11, om streeks 1946. (Foto: A/W. Stoop). laatste was een zandpadje. Dat wil zeggen je kon er niet met paard en kar overheen. Als wc richting Jan Apcldoornweg gaan staat daar het huis, nu genummerd Spoorlaantjc 14. Dat is een mclkcontrole- station geweest. Het vetgehalte van de melk van de koeien die geregistreerd stonden bij de vereniging genaamd 'Fokvereniging', werd daar vastgesteld. De controleur, de heer Oosterhuis, woont er nog steeds. Het huis is echter wel van uiterlijk veranderd. Teruglopend richting Van Borselen- laan was op de hoek Spoorlaantje Van Borselenlaan de rijwielhandel ENOS. Later vestigde Joop Martin zich daar met zijn smederij. Op deze rij heeft ook een huisje gestaan, dat in de volksmond het huisje van Klores en Roosje werd genoemd. Ook dit was eigendom van de familie Maschmeijer. Hierin vestigde zich Boltjcs de politieman, waar menige jon gen kennis mee heeft gemaakt, daarna woonde de familie De Munk er. Het huis ernaast, tegenover de boom die midden op de weg staat en waar velen de binnen- bocht nemen naar de Dorpsstraat, werd vroeger bewoond door Ivangh, de huis schilder. Het witte huis daarnaast, op de hoek van de Van Borselenlaan en de Oosterweg had de naam de Poort van Kleef. Het was een café waar je als jongen van 15-16 jaar je eerste biertje dronk. Het café ver anderde nog al eens van kastelein, de eer ste was J. Hoogeboom, toen kwam V.d. Lans, in mijn tijd zat Staadegaard er in. Die werd weer opgevolgd door Van Hattum. Dat is de laatste kroegbaas ge weest. Daarna werd het tekcnatelier van architect Maarten Min. Aan de overkant, hoek Oosterweg Oude Bergerweg, was de moestuin van (alweer) Maschmeijer. Die hoorde bij het huis Zuilenhof, Oude Bergerweg hoek Loudelswcg. De moestuin was een gewild terrein voor de jeugd. Je kon er namelijk zo heerlijk appeltjes 'jatten'. De oude Liefting werkte bij de familie in de tuin. Op een gegeven moment heeft hij een bord in de tuin gezet met het opschrift 'VOETANGELS EN KLEMMEN'. Juist dat bracht de spanning er in bij de jeugd. Als we vanaf de Oude Bergerweg de Oosterweg op gaan, zien we aan de rech terkant de huisjes van de voormalige steenfabriek. Hier woonde het personeel van de steenfabriek die aan de Kogendijk heeft gestaan. Aan de overkant van die huisjes woonde slager Ruiter. Tot nu toe is dat altijd een slagerij gebleven. Dus ook een historisch stukje Bergen. Lopen we verder de Oosterweg op dan kunnen we nog goed zien welke hui zen er later bij gekomen zijn. Het huis van de rijwielzaak Van der Kinderen (Oosterweg 7) is qua vorm nog zo'n typisch huis uit de vóóroorlogse tijd. Daar woonde de familie Hoogland. Wilt U weten wie dat waren? Hoogland was de schoonvader van Piet Dekker, de kolenboer (later door Van den Bosch overgenomen). Bij Hoogland kon je altijd je gevonden kievietseieren brengen. Je moest dan wel vroeg in het seizoen zijn, dan kreeg je tenmistc een kwartje voor elk ei. Dat was een hoop geld! Later in het seizoen zakte de prijs naar een dub beltje. In het huisje op nummer 11 woonden Immetje Staadegaard en Aaf Hoogeboom. Immetje en Aaf liepen nog in de oude klederdracht. Een 'hultje' op met gouden kap. Leuke opgewekte vrouwen waren het. Nu wonen Alic Staadegaard en Bertus Stoop in het huis. Verder was toen alles land tot aan de Filarskiweg. Later zijn hier winkels gebouwd. De fietsen winkel van Van Kol was er gevestigd, waar later de groentewinkel van Oud lange tijd is geweest. Zijn bekende recla me was: 'Fruit van Oud, blinkt uit als Goud'. Naast Oud vestigde zich bakker Büster, die werd opgevolgd door W.F.M. Willebrands. Nu Han de Lange (inmid dels overgenomen door Jan Leijen). Als we nu de Bergerweg oversteken, drukken we op de knop voor de over steekplaats. Vroeger kon je zo doorlopen want de Oosterweg liep aan één stuk door. De Bergerweg was er nog niet. Rechts (aan de zuidkant) was de stalhou derij van Schouten en de voormalige siga renwinkel 'Het Oosten'. Heel vroeger werd deze zaak bestierd door Toos Roozendaal, die de handel heeft overge daan aan de familie Schouten. Schouten en zijn vrouw waren al flink op jaren. Het leuke van dit stel was dat mevrouw altijd 'ja' knikte en haar man altijd 'nee' schudde, dat was frappant. Zij hebben de zaak weer overgedaan aan Thijs de Moei en moeder Marie. Thijs was destijds pal frenier bij Huib Schouten op de koets bij rouwen en trouwen. Ook was hij 'drager' bij begrafenissen. Aan het huis is niets veranderd. Tegenover 'Het Oosten', op de hoek van de Jan Apeldoornweg, stond het huis en het atelier van de schilder Filarski (1885 - 1964). Het was een wit stenen huis met een plat dak. Nu zou de kunstenaar het gezicht hebben op de naar hem genoemde weg. Later heeft ook de familie G.van Eeten er gewoond. Rechts HftCMMS wf** iMt 8BWW

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 50