Het wapen voor de nieuwe gemeente Bergen meden. De wapenfiguren moeten histo risch en esthetisch verantwoord zijn. En eerder gebruikte wapenfiguren hebben in het wapen voorrang boven later gebruikte of nieuwe. Bij het opheffen van bestaande gemeenten en het samenvoegen tot één nieuwe gemeente wordt zo'n éénwording nog niet door eenieder zo beleefd. Men wil de belangen van de voormalige gemeenten ook visueel veiligstellen, bij voorbeeld door het oude wapen zo volle dig mogelijk in het nieuwe gemeentewa pen op te nemen. Hoe begrijpelijk deze reactie ook mag zijn, in heraldisch opzicht kan dit bij méér dan twee gemeenten nimmer tot een verantwoord resultaat leiden. Bovendien is het verstan dig daarbij niet overhaast te werk te gaan; het is immers toch de gemeenteraad van de nieuwe gemeente die zich over het te voeren gemeentewapen zal moeten uit spreken. Na wat aanvankelijk als 'een valse start' mag worden gekwalificeerd, besloot het gemeentebestuur de drie historische verenigingen van de voormalige gemeen ten Bergen, Egmond en Schoorl te con sulteren voor het nieuw aan te nemen gemeentewapen. Vanuit de Historische Vereniging Bergen NH werd het initiatief genomen om zich samen met de Stichting Historisch Egmond en de Historische Vereniging Scoronlo als zusterverenigin gen te buigen over de verschillende ont werpen. Vervolgens werd op uitnodiging van de gemeente een gezamenlijk bezoek gebracht aan de Idoge Raad van Adel in Den Haag, waar de mogelijkheden en onmogelijkheden voor een nieuw gemeentewapen de revue passeerden. Uiteindelijk kon men elkaar vinden in het schetsontwerp van twee gouden kepers op een rood schild met^es merletten. Een wapen met een eenvoudige compositie, maar juist daardoor met een sterke uit straling. Wij Bergenaren herkennen in dit nieuwe gemeentewapen het schild van keel (rood) met merletten, de Egntonders hun gouden kepers met de gravenkroon en de Schoorlaars de acht zoomsgewijs geplaatste merletten, wisselend in zilver en keel. De juiste heraldische beschrijving van dit nieuwe gemeentewapen luidt: gekeperd van vier stukken van keel en goud en acht zoomsgewijs geplaatste mer letten van zilver en keel. Het schild gedekt met een gouden kroon van vijf bladeren. Verdere procedure Nadat de gemeenteraad heeft ingestemd Het hiernaast afgebeelde nieuwe gemeentewapen wordt aangepast, waarbij de drie 'afgeknipte' poten van de merletten worden teruggebracht tot twee, conform de merletten op de gemeentewa pens van de voormalige gemeenten Bergen en Schoorl. Bij het ter perse gaan van deze Bergense Kroniek was bij de gemeente nog geen correcte afbeelding van het gemeentewapen beschikbaar. met dit ontwerp is de aanvraag voor het nieuwe wapen via het Kabinet van Koningin ingediend bij de Kroon. De minister van Binnnenlandse Zaken is de verantwoordelijke bewindsman, maar voordat hij op deze aanvraag beschikt, wint hij het advies in van de Hoge Raad van Adel. Daarmee wordt duidelijk hoe raadzaam het is om vroegtijdig de Hoge Raad van Adel hierbij te consulteren, ook al is een dergelijke consultatie niet ver plicht. Na ontvangst van een gunstig advies van de Raad volgt het Koninklijk Besluit waarbij het nieuwe gemeentewa pen wordt toegekend. Daarbij ontvangt de gemeente een gekleurd wapendiploma met een afbeelding met de heraldische beschrijving èn de nota voor geleverde diensten... Bronnen en literatuur -Gemeentearchief Bergen, 1922-1969, inv.nrs. 104 en 1551. -W.J. baron d'Ablaing van Giessenburg, Nederlandsche gemeentewapens, of Wapenboek der gemeenten, heerlijkheden, waterschappen en coiporatien, welke sedert 1815 deel hebben uitgemaakt van, of behoord hebben tot het Koninkrijk der Nederlanden, Utrecht 1862. -AKok, Het tweede eeuwgetij van Bergens kerkverwoesting, Alkmaar 1774. -J.B. Rietstap, De wapens van den tegen- woordigen en den vroegeren Nederlandschen adel, Groningen 1890. -C. Pama, Rietstap's Handboek der Wapenkunde, Leiden 1961. -K. Sierksma, De gemeentewapens van Nederland, Utrecht 1968. Bergen Schoorl Egmond 40

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 46