Herinneringen van een Bergenaar Dick Langereis ■11 1 ÈÉl Opgroeien in Bergen ik- Hoe ouder een man wordt, des te beter kan hij zich herinneren hoe onbezorgd zijn jeugd was, opgroeiend in het toen nog kleine Bergen. Herinneringen, die nu gezien worden door een bril die alles een zachte kleur geeft. Een jeugd die, wel beschouwd, pas goed begon als je naar school ging. De eerste herinneringen aan de dorpsschool waren, als je als drie- of vier jarige opgetild werd om in een klas te kij ken van de school op dc hoek van de Dorpsstraat en de Ruïnelaan. Die was toen nog net niet afgebroken; later kwam er een garage voor in de plaats. De schooljaren begonnen voor deze kleine jongen in de Van Reenenschool aan het Spaansche Pad. Het moet wel een hele verbetering geweest zijn, die nieuwe school. Niet dat ik er zo veel opstak, maar als je er leert lezen en rekenen dan moet dat wel vol doende zijn. De onderwijzers deden hun best, dat moet gezegd worden en als ze erg teleurgesteld waren dan 'mocht' jc nablijven. Dat gebeurde nogal veel en een van dc straffen was het maken van dc zogenaamde staartsommen. Daar leerde je goed van optellen. Het getal dat op het bord werd geschreven door meester of juffrouw, moest honderdmaal opgeteld worden, zodat het laatste getal netjes met twee nullen eindigde. Dc geroutineerden van de lieve jeugd eindigden natuurlijk precies met het goede getal, omdat ze aannamen dat dc onderwijzer niet van plan was alles even na te gaan. Degenen die niet zo vaak deze 'behandeling' onder vonden controleerden alsmaar hun bere keningen om te zien waar ze dan toch die domme fout hadden gemaakt. Als ik dan te laat thuiskwam, wist mijn moeder wel wat er gebeurd was en werden er enige harde woorden gewisseld. Ik leerde er wel voetballen, dat van de vele sporten die ik ooit beoefende, toch wel favoriet was. Dit tot grote erger nis van mijn ouders, die meer schoenen moesten kopen dan ze zich eigenlijk kon den veroorloven. Als er niet op school gevoetbald werd, dan was er ook nog dc straat en omdat er maar één persoon in de straat was die een auto bezat, dokter Poot, was dat vrij veilig. Mijn buurjon- St. Antoniusstraat omstreeks 1935. Het huis rechts, Femma, was van de familie Langereis. Dicks moeder staat te pra ten met haar buur vrouw. IFotoarchief Piet Mooi], Bergen NH) 35

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 41