Bergens Nieuws 100 jaar geleden Openbare Verkooping ■v^Eiij.^iixnDiEïivr meester van Bergen, werd door den Keizer van Rusland toegekend het Ridderkruis van St. Anna. Vrijdag 4 October Dinsdag, den 1, verbrandde hier eene boerderij van den heer Maschmeijer. Daar de brand in een bijgebouwtje was ont staan, kon het grootste deel van den inboe del der bewoners gered worden. Van huis, schuur en hooi is evenwel niets gespaard gebleven. De kransen, neergelegd bij het monument aldaar na de onthulling, 15 in getal, zijn thans ondergebracht ten huize der familie Van Reenen, waar zij bewaard zullen wor den. Vier daarvan zijn van de vertegen woordigers der vier nationaliteiten: Rusland, Frankrijk, Engeland en Nederland, bij deze hulde betrokken. Prachtig is vooral de groote lauwerkrans der Russische legatie met witte Aaronskelkcn en rozen en rood-blauw- witte linten. Uit naam van het Nederlandsche leger werd een krans van palmtakken nedergelegd, met de Nederlandsche kleuren versierd. De krans van het Fransche leger onderscheidt zich van alle andere door rouwfloers, dat aan de linten met de nationale kleuren is gehecht. Van de andere huldeblijken is wel een der mooiste een zilveren krans van eiken- en lauwerbladen gelegen op een zwart flu- weelen kussen met zilver omboord. Deze is afkomstig van het 6e regiment grena diers te Moskou van den grootvorst Michaelowitsj. Eigenaardig is de lauwer krans van het Poolsche Garderegiment Paolovsky, dat aan het gevecht van 1799 deelnam. Zij bevat een nagemaakt profiel van bloemen, voorstellende den eigenaar- digen pyramidevormigen helm der officie ren en manschappen. Een bijzonderheid van dit in Rusland hoog aangeschreven regiment is, - zoo zegt men - dat de solda ten uitsluitend gerecruteerd worden uit mannen met een wipneus. En wel omdat de grootvorst die het stichtte aldus door de natuur begiftigd was. Duidelijkheidshalve verdient het mis schien aanbeveling te herinneren, dat met de onderscheiding, aan den heer J. van Reenen, burgemeester der gemeente Bergen, van de zijde der Russische regee ring ten deel gevallen, en in het vorig num mer vermeld, het Officierskruis van de Orde van St. Anna is bedoeld. Woensdag 9 October Zondag, den 6, had het concours plaats, dat jaarlijks door 'Diana'gehouden wordt, van uitm.unten.cie aan en bij liet Groot Noordhollandsch Ka naal in de gemeente Bergen, ten verzoeke van do ervon van wijlen don lieer K. BIER STEKER, in loven oud-Dijkgraaf van den Zijpe en Hazepolder, op DINSDAG 12 NOVEMBER 1901, 's vooriniddags 10 nnr, in het Koffiehuis >Do Itostondo Jager", te Bergen. 1. Weiland in den Znidei Reokor polder, sectio C, no 268, groot 0,41,90 H.A., belond mot do hooron P. Kramer Szn. on K. Schoijt. 2. Welland aldaar, no. 269, groot 1,46,90 H.A., belend als voron. 3. Welland in den Midden Roeker polder, sectio 0, no. 288, groot 0,84,40 H.A., bolond met mej. do wed K. Ovor on don hoer P. Bogtman. 4. Welland aldaar, no. 291, groot 1,74,90 H.A., belend alsvoren on do hoeren W. Swaan Jb. Szn. en M. Baltas. 5. Welland aldaar, no 540, groot 2,11, H.A., belend met mej. do wed. K. Ovor. Te zamen groot 6,59,10 H.A. en to aanvaardon 25 DE CEMBER 1901. Notaris VRIJBURG te Scbagorbrng. tot sluiting der zomeroefeningen. Het was deezen zomer zoo mooi gegaan met alles wat te B. had plaats gehad, dit concours zou ook wel onder begunstiging van mooi weer plaats hebben. Hoe deerlijk hadden we ons misrekend! Wat een stortbui, zelfs in de tent kon men geen droog plekje vin den. In weerwil van dit ongunstige weer, toonden de Berger schutters Zondag geharde schutters te zijn. 's Avonds, 8 uur, was bij den heer Veenhuijsen prijsuit- deeling, waar ook verscheiden dames der leden tegenwoordig waren. De prijsuitdee- ling had plaats door den heer van Pelt, eere-voorz., in wien de vereeniging een krachtigen steun heeft. Bestuur en leden kunnen met genoegen op dit concours terugzien. Vrijdag 11 October Uit het 2-tal predikanten, Mevrouw Van Reenen ter electie angeboden, is beroepen de heer ds. Kniphuizen, te Boskoop. Zondag 12 November Den 12 is alhier opgericht 'Berger IJsclub', in aansluiting met den Ijsbond 'Hollandsch Noorderkwartier'. In de eer ste vergadering traden circa 60 leden reeds toe en het laat zich wel aanzien, dat het ledental zich aanmerkelijk zal uitbreiden. Wie weet? Wie weet waar deze villa in Bergen staat? De foto is omstreeks 1935 gemaakt. Misschien kunt u ook iets vertellen over de toenmalige bewoner(s). Uw antwoord graag per brief naar het redactieadres, zie voorin de Kroniek. 34

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 40