Openbare Verkooping, eene BOERENPLAATS, Bericht. De plaats „Woud eu Duin", vau den heer P. KOOPMAN, is onderhands verkocht, zoodat de veiling van Maandag 14 October 1901, niet doorgaat. Veiling van vaste goederen. in het rijke brocaat gouden ambtsgewaad der Grieksche kerk. Behalve dat de inwij ding zal worden bijgewoond door den Russischen gezant en zijn staf, zal een der regimenten, die aan den slag te Bergen deelnamen, het Keizerlijke garde-regiment 'Paolovsky' te Petersburg, door een bij zonderen vertegenwoordiger, den eersten luitenant Sergius de Tomilin, van zijne belangstelling in deze plechtigheid doen blijken en vertoeft deze bereids hier ter stede bij de familie v. Reenen. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen met hun eenigc bijzonderheden omtrent dit regiment mede te delen: Woensdag 2 October De militaire attaché bij de Russische legatie te 's-Gravenhage de luit.-kolonel Von Müller, die zich steeds gaarne bezig houdt met studiën op krijgskundig gebied, heeft omtrent de rol, die de Russische troepen in die dagen van 1799 speelden, een ernstig onderzoek ingesteld en heeft daardoor met juistheid het terrein ontdekt waarop in 1799 de slag bij Bergen geleverd werd en waar zoovelen zijner landgenoten het leven lieten. De bewoners van Bergen noemen dat terrein het 'Russische Kerkhof', omdat daar ook dikwijls de beenderen worden gevonden van daar in den krijg gevallen mannen. Het terrein behoorde vroeger tot de domeinen der Van Nassauen, wier familieleden in de grafkelders der dorpskerk begraven liggen. Toen overste Von Müller eenmaal de zekerheid omtrent het terrein van den veldslag gekregen had, rijpte bij hem het plan deze plek aan de vergetelheid te ont rukken en daarop te doen verrijzen een gedenkteeken van blijvenden aard, dat ten eeuwigen dage zou gewagen van de Russische dapperen in den krijg gevallen. Dank zij de medewerking der familie van Reenen, aan wie het terrein thans toebe hoorde, waarbinnen het 'Russische Kerkhof' is gelegen, werd deze plek, ruim 300 vierk. M. groot, kosteloos en in vrijen eigendom aan de Russische Regeering overgedragen en overste Von Müller ver zekerde zich daarop de medewerking van den Haagschcn beeldhouwer Michcl F. Philips, teneinde een gedenkteeken voor deze historische plek te ontwerpen. Weldra was het ontwerp gereed dat den minister van oorlog in Rusland ter goed keuring werd toegezonden en door de Russische Regeering werd goedgekeurd. Toen kon met het maken van het monu ment begonnen worden, doch de formali teiten te vervullen bij de schenking van de grond en de overdracht aan de Russische Maandag 14 October, bg opbod, en 91 October, by afslag on eindtoewgzingdes voormiddags 11 uar te ALKMAAR, in >hot Wapen van Hoomskerk'", van den heer A. PEPERKAMP, Bree'dstraataldaar, van: te B £2 R G B W gelogen aan 't WOUD, genaamd WOUD EN DUIN", groot ongeveer 20 Hectaren uitstekend WI.ILAIV'Ü cn 1 hectare BOUW- IiA.NO, alles aanoengelogen. Te aanvaarden Kersttijd wat de Landerijen betreft, en 1 Mei 1902 het Hnie en Erf. Inlichtingen ten kantore van Mr. A. P. H. DE LANGE, Notaris, en bij den eigenaar PIETER KOOPMAN Scharloo, Alkmaar. Inmiddels uit de hand te koop. A. P. II. ME liAAQK, Notaris. 28 Oct. Notaris L. TOP to Bergen. 1. Rentenierswoning mot bijbehooronde boerderij, genaamd »Dorpzicht" en erf, benevens twee stukken weiland, aan den Haleweg, in den Slaispolder onder Bergen, kadaster sectio D, nra 325, 326, 324 en 33, groot 5.20.43. Niet verhoogd. Str. J. Moys, f 8800 2. Twee stukken weiland in don Zunrvenspolder, onder BorgeD, kadaster sectio 0, nrs, 513 en 512, groot 5.84.80. Str. C. Elanson, 4935 Niet verhoogd. Pore. 1 en 2 tezamen verhoogd door J. Blankendaal tot 13840 3. Twee stnkkon Weiland in den Zuider-Roker- polder, onder Bergen, kad. sectie C, nrs. 234 on 233, groot 4.14.80. Str. M. Stadegaard 2800 Niet verhoogd. Porc. 1, 2 en 3 tezamen verkocht voor f 16640 Regcering en de moeielijkheid om het benoodigde graniet te krijgen, waren oor zaak, dat de onthulling van het gedenktee ken niet op den eeuwdag van 19 Sept.1899 kon geschieden, doch eerst twee jaar later zou plaats hebben. Het monument dat thans geplaatst is op korten afstand van den hoofdweg vóór een boschje op den Kerkdijk benoorden Bergen, steekt daar mooi boven het grasland uit. Het bestaat uit een voetstuk van drie ruwe uit Rusland gezonden fonkelende granietblokken, waarop een fraai Russisch kruis met een lange en kleine scheeve dwarsbalk. Om het monument staan zes zware vierkante gra- nictpalen, door dikke kettingen met lang werpige schakels verbonden. In het voor vlak is in Russische karakters gebeiteld: 'Eeuwige Herinnering aan de Russische Krijgers gevallen in de slagen bij Bergen 8 en 19 September 1799', aan de rechterzijde staan de woorden: 'Opgericht Anno 1901'. Dc onthulling van het monument zou reeds plaats gehad hebben op 26 Sept. j.1., doch door het ongeval den overste Von Müller bij het automobiel-ongeluk te Valkenburg overkomen, moest de plech tigheid tot den 30 worden uitgesteld. Overste Von Müller van het regiment Paolovsky, keerde daarna naar Alkmaar terug om de officieele genoodigden te halen, die de plechtigheid zouden bijwo nen. Dit waren de Russische gezant bij het Nederlandsche Hof, ridder Dc Struve, diens beide secretarissen, de heeren Berends en Gambs, de Engclsche legatie- raad A. Court, de Franscbe militaire attaché Haillot, de generaal-majoor in dc eerste divisie Laman Trip, de adjudant van den minister van oorlog kapitein Doorman, majoor Koolemans Beijnen, door de Nederlandsche Regeering belast met het schrijven van de militaire gebeur tenissen in deze streken in het laatst der 18' eeuw en die op dat gebied reeds heel wat merkwaardige nasporingen heeft gedaan. Verder de eerste luitenant Tomilin van het regiment 'Paolovsky', de luitenant-kolo nel der Cadettenschool te Alkmaar Van der Wijck, alsmede de Russische geestelij ken uit Parijs, dc aartspriester Smirnoff die, bijgestaan door den geestelijke Diakoff, de godsdienstige plechtigheden bij de onthulling zou vervullen. Al deze genoodigden werden ontvangen door den burgemeester Van ïfeenen en de wethou ders der gemeente Bergen, de heeren J. Oldcnburg en W. Veenhuizen. De burge meester heette de heeren met een eenvou dig woord welkom Aan de heer J. van Reenen, alhier, burgc- 33

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 39