ONTHULLING Bergens Nieuws 100 jaar geleden Russisch Gedenkteeken, Het bouwen van een PENSION met 18 kamers te Bergen. Notaris L. TOP, Het onlangs vermelde gedenkteekcn, dat door de Russen opgericht wordt nabij Bergen in Noordholland - ter herinnering aan hunne in 1799 aldaar gesneuvelde landgenoten - nadert zijn voltooiing. Het staat op de plek, waar men de meeste over blijfselen van den bij Bergen gcleverden strijd gevonden heeft, bij het zoogenaamde Russische kerkhof. Van tijd tot tijd wor den ook thans nog vele beenderen, soms nog een kogel en zelfs lappen van unifor men, daar in den omtrek opgegraven. Geplaatst op eenigszins korten afstand van den hoofdweg, vóór een boschje op den Kerkdijk benoorden Bergen in de richting naar Zancgeest - op een stuk grond, dat welwillend afgestaan is door mevrouw de douairière van Reenen, - steekt het monu ment hoog en mooi boven het grasland uit. Het bestaat uit een voetstuk van drie ruwe, uit Rusland gezonden fonkelende graniet- blokken, waarop een fraai wit-marmeren Russisch kruis met een korte, een lange en een kleine sehecve dwarsbalk. Om het monument heen staan zes zware vierkan ten granietpalen, verbonden door dikke kettingen met langwerpige schakels. Het marmeren kruis is te 's Gravenhagc ver vaardigd, en een Haagsche firma zorgde ook voor de opstelling fundeering van het geheel. De bovenste granietsteen draagt (thans nog door planken bedekt): aan de Oost- en Westzijde eenige regels in het Russisch, waarvan de vertaling luidt: ter eeuwige herinnering aan de Russische krijgers, gevallen te Bergen, 8/21 September 1799. Opgericht in het jaar 1799. Vermoedelijk zal den 19 of 21 September wel de dag der onthulling zijn, omdat dit de datum van den veldslag is, maar officieel is daaromtrent nog niets bekend. Het gedenk teekcn is dezer dagen door eenen Russischen kolonel geïnspecteerd geworden. Het geheele monument zal een sieraad van Bergen zijn en het aan historische herinne ringen reeds zoo rijke Kennemcrland weer met ccne bezienswaardigheid vermeerderen. Vrijdag 13 September Wij vernemen, dat de onthulling van het gedenkteeken te Bergen zal plaats vinden op 26 Sept. a.s. Een Russische geestelijke zal voor de plechtigheid overkomen en het Russische gezantschap, alsmede de militai re attaché's van verschillende landen, zul len de onthulling bijwonen. Het tot stand komen van dit monument is voornamelijk te danken aan de ijverige bemoeiingen van den kolonel Den Muller (=Von Müller), den militaire attaché van het Russische gezantschap. 32 TOJKGIXWSKAARTEIV tot het gereserveerde terrein met zitplaatsen zijn in beperkt aantal tegen betaling van f 1,vanaf heden verkrggbaar bij do Hoeren IiERMs. COSTER ZOON, te Alkmaar, en des voormiddagevan 9 12 uur, ter Spcretarie te B o r g o n. Het Gemeentebestuur van Borgen. Namens zijn principaal zal de Architect DIRK STAM Mz., te Wormervcer, in het Café do Nach'egaal", te Alkmaar, op IMmsdag 8 Octobcr 1901, 's na middags 2 uur, in het openbaar aanbesteden j Beslok met 2 teekeningen zijn tegen betaling van 2, per stel verkrijgbaar van af Zaterdag 28 September bij bovengenoemdon Architectdoor wien te zijnon kantore desvorlangd nadero toelichting zal worden gegeven. Zondag 15 September Bij Bergen is een monument opgericht ter nagedachtenis van de Russische soldaten, gesneuveld bij gelegenheid der bekende landing van Engelsche en Russische troe pen in Noord-Holland. Het 'Ned.Dagblad' geeft, naar aanleiding van de aanstaande onthulling van het monument, een histori sche herinnering. Het was 1799. Waar dus nu de Russen hulde brengen aan hun soldaten, die geslagen werden, rijst de vraag wat Nederland doen zal - zegt het 'Ned.Dagblad' - voor de dapperen, die op 19 Sept.l797(=1799) overwonnen. Wil men de gevoeligheden van Rusland niet kwetsen, het zij zoo, maar als er een vorm gevonden kan worden, die Rusland niet grieft, laten dan ook de Ncderlandsche soldaten worden gehuldigd, die op dien dag zoo schitterend Neerlands eer hebben gehandhaafd. Zondag 22 September Blijkens achterstaande advertentie zullen door het gemeentebestuur van Bergen toe gangskaarten worden uitgegeven voor een gereserveerd terrein, met zitplaatsen, ter bijwoning van de onthulling, op 26 September, te 11'A uur, van het Russisch gedenkteeken in genoemde gemeente. Zij kunnen worden verkregen bij de uitgevers van dit blad, alsmede ter secretarie der gemeente Bergen, doch daar op geen ande re uren dan tusschen 9 en 12 uur. te Bergen, zal op Zaterdag 19 October 1901 '8 middags 12 uur by opbod en op maandag 28 October 1901 by afslag voormiddags lï uurin hot café >de Hoop" aan het Waagploin te Alk maar, in het openbaar verkoopen 1. Eene Bentenlerswonlng met bybehoorenöe Boerderij genaamd Dorpzicht mut erf en twee Stukken uitmuntend Weiland in den Sluispolder te Bergenbij do Koedijker Vlotbrng on in de onmid dellijke nabijheid van den aan te leggen stoomtram van Alkmaar naar Borgen, samen groot 5 II. A. 20 A. 40 c.A. 2. Twee stukken uitmuntend Welland in den Znurveuspolder te Bergen, eamon groot 5 H. A. 84 A. 80 c. A. 3.Twee stukken uitmuntend Weiland in den Zniderreokorpoldor te Bergen, samen groot 4 H. A. 14 A. 80 c. A. Bohooreudo aan Moj. do Wed. C. HANSEN, te Alkmaar, en te aanvaarden hot Huis en Erf mot 1 Mei 1902 en het Land mot Kerstmis aanstaande. Do kooper kan 2/3 van don koopprijs op le Hypotheek bokomon. Inlichtingou te bekomen bij den hoor A. SLOTE- MAKERwonende in voormelde Rontenierswoning on bjj voornoemden Notaris. Inmiddels uit de hand te koop. Woensdag 25 September In de vergadering van het kiescollege der Ned. herv. kerk zijn op het 2tal, ter electie aangeboden aan mevr. Van Reenen, geplaatst de heeren Van der Hoeven, pred. te Benningbroek en Kniphuizen, te Boskoop. Vrijdag 27 September De plechtige onthulling van het monu ment te Bergen ter nagedachtenis aan de in 1799 aldaar gesneuvelde Russen, die heden zou hebben plaats gehad, is tengevolge van dit ongeval uitgesteld, vermoedelijk tot Zondag, den 29. (ongeval betrof auto ongeluk te Valkenburg, waarbij kapitein Baron F.W.A. van Asbeck overleed, en andere buitenlandse militaire attaché's w.o. dc Russische gewond raakten) Zondag 29 September De onthulling van het Russische gedenk teeken te Bergen is thans definitief vastge steld op Maandag, 30 September, des voormiddags te ll'A uur. Zij zal gepaard gaan met eene godsdienstige plechtigheid, onder leiding van een Russisch geestelijke,

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 38