Van de voorzitter Van de redactie Naast de gebruikelijke vaste bijdragen treft u in dit nummer ook een artikel aan over de Bergense kruideniers tussen circa 1920 en 1970. Met de auteur, de heer S. Schaper, hebben we al eerder kennis gemaakt: in het novembernummer van 2000 verscheen een artikel van zijn hand over de vroegere bewo ners van Oostdorp. Nu laat hij ons kennis maken met de Bergense kruideniers uit de vorige eeuw. Het is nostalgie 'pur sang' wat hij als auteur uit zijn pen laat vloeien, maar voor een deel is het ook valse romantiek. Het gegeven dat van alle hier genoemde kruideniers er zegge en schrijve nog slechts één onder dezelfde naam als kruidenier werkzaam is, zet ons wel met beide benen op de grond. Al de andere kruideniers heb ben het niet kunnen bolwerken tegen de lan delijke grootgrutters, waarvan er thans drie in ons dorp een vestiging hebben. In bewerking zijn artikelen over de vroe gere bakkers, slagers, groentehandelaren, enzovoort. Het is waardevol dat de heer Schaper 'op de leeftijd der sterken' kan put ten uit zo'n groot geheugen en de herinne ringen daaruit met ons wil delen. De heer J. Ranzijn neemt ons in zijn artikel mee naar het Bergen van de vorige eeuw. Ook hij is voor ons geen onbekende: in 'Belevenissen van een Bergenaar' volgen wij zijn levensloop van eenvoudig arbeider tot eigenaar van een miljoenenbedrijf. Met zijn artikel over de vroegere entree van Bergen gunt hij ons een blik in de kleinschalige samenleving van Tuin- en Oostdorp. Een samenleving die er voornamelijk op was gericht om 'het hoofd boven water te hou den', evenwel zonder de spanning en dyna miek die zo kenmerkend zijn voor deze tijd. Vol verwachting ziet de redactie uit naar de volgende bijdrage van een lezer over de straat/buurt waarin hij of zij woonde. Kort nadat de redactie mij verzocht had iets te schrijven voor het novembernummer van de Kroniek in 200 7, vond de verschrikkelijke tragedie in Amerika plaats. Hoewel de Bergense Kroniek zich in de eerste plaats met onze geschiedenis bezig houdt, ben ik van mening dat deze gebeurtenis hier toch vermeld dient te worden. Zo vers na 11 september zijn we nog erg onder de indruk van de vele doden, totaal onschuldige mensen. We weten niet wat er in de toekomst gaat gebeuren. Misschien zal er, op het moment dat u dit leest, meer duidelijkheid zijn. In ieder geval zal, zoals onze minister-pre sident Wim Kok al gezegd heeft, ons leven gaan veranderen. 'Vroeger' zal niet meer terugkeren. Ik denk dat ik namens u allen spreek als ik op deze plek ons medeleven betuig aan alle slachtoffers, hun nabestaanden en vrienden. Ondanks alles gaat het leven, op welke wijze dan ook, door. Zoals eerder vermeld, o.a. in een Nieuwsbrief, zijn wij hard bezig met het maken van een straatnamenboekje waarin ook de namen van de straten verklaard worden. We gaan aan de hand van bestaande informatie zover mogelijk terug in de geschiedenis en werken dan naar de hedendaagse situatie. Wij hebben een historica bereid gevonden om tegen een redelijke honorering dit boekje te gaan maken. Wij hopen medio volgend jaar in grote hoofdlijnen alles op een rijtje te hebben. Het bestuur zal zich binnenkort gaan buigen over hoe en wanneer wij dit boekje kunnen uitgeven. Regelmatig word ik opgebeld of door mensen in ons dorp aangesproken - en ik weet dat dit ook gebeurt met andere bestuursleden van de HVB - over algemene zaken die min of meer met de historie van ons dorp te maken hebben, onder andere bijvoorbeeld over de gang van zaken met betrekking tot 'De Rustende Jager' en omgeving. Waarom kunnen wij als grootste vereniging in Bergen geen invloed uitoefenen op de politieke besluitvorming? Vanaf de oprichting van de HVB hebben wij als beleidsstandpunt aangehouden dat wij ons niet zullen mengen in gemeentelijke politieke aangelegenheden. Kwesties die bij voorbeeld het dorpse aanzien betreffen horen thuis in de gemeenteraad. Die is door ons allen democratisch gekozen en daar vindt de besluitvorming plaats. Maar als de HVB ver zoeken krijgt van het gemeentebestuur in het historisch kader suggesties te doen of een advies uit te brengen, dan is dat uiteraard wel mogelijk. Ongevraagd zullen wij pas met suggesties komen als het bestuur dit noodzakelijk vindt op goede gronden te doen en dit uiteraard binnen de kaders van onze doelstellingen past. Juist het politieke element in dit soort zaken kan er de oorzaak van zijn dat die politiek zich ook binnen de HVB gaat mani festeren. Daarmee kan onderlinge verdeeldheid ontstaan en dat willen wij als bestuur te allen tijde voorkomen. Ik hoop dat u begrip voor ons beleid kunt opbrengen. Tenslotte wil ik nog opmerken dat tijdens de Open Monumentendag de oude begraafplaats door zeer veel mensen is bezocht en dat onze onvolprezen Piet Mooij en de overige medewerkers met rondleidingen alle bezoekers in hun ban kregen. Weer een nut tige en geslaagde dag voor de HVB. Ik wens u veel leesplezier in deze weer interessante Kroniek. Job Hardeman 30

Bergense kroniek | 2001 | | pagina 36